Webový portál EUobserver.com se zaměřuje na témata spojená s Evropskou unií. Nyní na něm vyšel komentář holandské europoslankyně Lary Woltersové, který velmi nelichotivě hodnotí českého premiéra Andreje Babiše v souvislosti s rozdělováním evropských dotací.
Woltersová připomíná text New York Times o problému dotací, ale i fakt, že již skoro před měsícem se dostaly do médií výsledky auditu Evropské komise, který se týká Babiše a jeho střetu zájmů.
Woltersová se v textu zabývá zejména tím, že podobné praktiky musí skončit s novým rozpočtem EU, tedy s Víceletým finančním rámcem, o kterém se bude v příštím roce vyjednávat. To ostatně zmiňuje celá řada dalších zástupců Evropské unie.
Europoslankyně o Babišovi píše: „Jeho bývalá firma, zemědělský holding nyní fungující ve dvou svěřenských fondech, je jedním z největších příjemců evropských dotací v České republice. Je ironií, že Babiš a Orbán jsou nejhlasitějšími kritiky EU.“
Podle Woltersové oslabí demokracii v EU zejména to, pokud se k věci bude mlčet. „Je proto životně důležité, aby EU měla prostředky k potrestání vlád, které využívají peníze evropských daňových poplatníků, aby upevnily svou moc, než aby sloužily občanům,“ uvádí.
Europoslankyně připomíná, že by měly existovat možnosti finančních sankcí ve chvíli, kdy je v členské zemi porušován zákon, návrh však uvízl na Evropské radě – tedy tam, kde například Českou republiku zastupuje právě Andrej Babiě.
„Je načase, aby se vedoucí představitelé EU postavili za integritu a transparentnost, schválili nařízení týkající se právního státu a učinili z nedemokratického sebeobohacení něco, co patří do minulosti,“ napsala Woltersová.
Není to zdaleka poprvé, kdy se potíže českého premiéra objevily v zahraničních médiích. Pravidelně se o něm informuje v Německu či ve Velké Británii, v USA je tématem zejména pro The New York Times. V médiích po celém světě se objevují také informace o protestech spolku Milion chvilek pro demokracii.