Neuvěřitelný vývoj má kauza Mašínův statek. Státní pozemkový úřad aktuálně nabídl Zdeně Mašínové, že si zchátralou usedlost a přilehlé zemědělské pozemky může odkoupit. Odkoupit. Odkoupit to, co jí komunisté ukradli. Je to další pokračování nevýslovně drzého a odpudivého přístupu státu vůči této rodině. O co jde? Statek v Lošanech u Kolína patřil rodu Mašínů po mnoho generací. Nejznámějším vlastníkem statku byl Josef Mašín starší, legionář, důstojník prvorepublikové armády a jedna z nejvýraznějších postav odboje za druhé světové války.
Josef Mašín převedl statek v roce 1940 na své děti Josefa, Ctirada a Zdeňku. Bál se, aby majetek po jeho dopadení nezabrali Němci. Rodině však zůstal jen do roku 1953. Tehdy se Josef Mašín ml. a Ctirad probojovali do emigrace. V reakci komunisté statek ukradli. Po roce 1989 Zdena získala svůj podíl hospodářství zpět, zbývající dvě třetiny však stát dosud odmítá vydat s tím, že její bratři nežijí v ČR a nemají občanství České republiky. Statek je na tom dnes tak jako naprostá většina dalších usedlostí, které v padesátých letech zabrali komunisté. Je v dezolátním stavu. Podíl Zdeny Mašínové nebyl přesně specifikován. Stát neurčil, zda je její toto pole nebo tato budova. Posledním dějstvím kauzy tak je pondělní soud, na kterém zástupce Státního pozemkového úřadu nabídl Zdeně Mašínové, že si může odkoupit část majetku, který její rodině komunisté sebrali a stát ještě nevydal. Zjednodušeně řečeno, může si za pár milionů odkoupit zdevastovaný statek, který její rodině před více než půl stoletím stát ukradl. Tehdy samozřejmě plně fungující a v bezvadném stavu, včetně vybavení a hospodářských zvířat.
A teď si řekněme, kdo Zdena Mašínová je. Je to dcera jednoho z největších českých a československých hrdinů, Josefa Mašína. Muže, který nikdy neuhnul a celý život bojoval za svou zemi, za svobodu a demokracii. Otce jí mučili a zabili nacisté. Matku nacisté věznili, celou rodinu vystěhovali, pravidelně vyslýchali. Její bratři Josef a Ctirad byli aktivní v odboji na konci války. Naplno se však zapojili až po roce 1948. Měli na svědomí nejrůznější sabotáže. V roce 1953 se prostříleli do Německa, kde vstoupili do armády USA a působili jako instruktoři výsadkářů. V reakci na to komunisté zabavili rodině majetek, Zdenu, její matku a strýce Ctibora Nováka uvěznili. Matka po několika letech ve věznění ve velice krutých podmínkách umírá. Prvorepublikového důstojníka Československé armády, zpravodajce a významného odbojáře Ctibora Nováka komunisté popravili. Zdenu po čase propustili, ale až do poloviny šedesátých let byla pod drobnohledem StB. Po celou dobu komunistické totality směla vykonávat jen druhořadá zaměstnání a pomocné pozice. Od roku 1989 usiluje o vydání rodového majetku. Jejím cílem je opravit statek, který komunisté zpustošili, a vybudovat zde důstojný památník svého otce.