Zatímco se lidé při čtvrtečních oslavách výročí 17. listopadu na Václavském náměstí dobře bavili poslechem hudby a pronášely se projevy, nedaleko došlo ke střetu občanských a levicových aktivistů s průvodem příznivců prezidenta Miloše Zemana a neonacisty. Vesměs mladí lidé se snažili zabránit této skupině v průchodu pražským židovským městem. Sedli si na koleje a nedovolili průvodu projít. Policisté poté průvod dvakrát odklonili od jeho původně schválené trasy.
Z Letné zamířili příznivci Miloše Zemana po spojení s neonacisty dolů a kolem Rudolfina chtěli projít Maiselovou ulicí, centrem pražské židovské čtvrti. Už dopředu se vědělo, že průchod se má odehrát zhruba v 15 hodin a někteří lidé vyzývali, aby se nejen Židé sešli a jako v minulosti průvod zablokovali.
Vesměs mladí lidé, ale i starší, byli drženi asi hodinu a půl mezi policisty a nebylo jim umožněno ani si zajít na WC. Některým bylo umožněno odejít z davu.
Byl zadržen například fotograf Petr Zewlakk Vrabec a nejméně další dva aktivisté. Zatčení podle svědků probíhalo dosti neurvale.
Skupina mladých nácků před Pinkasovou synagogou skandovala hesla jako „Ani metrem židovským městem,“ „Jděte domů, spletli jste si století,“ „No pasarán“ apod.
Již ve středu se na sociálních sítích objevilo toto varování a výzva:
Zabraňme nacistické provokaci v židovském městě!
17. listopadu odpoledne chtějí ultrapravičáci okolo Lucie Haškové pochodovat pražským židovským městem. Hašková je napojená na antisemitskou stranu Národní demokracie – Ne Bruselu, za kterou kandidovala v posledních volbách. Národní demokracii založil a vede nejznámější český antisemita Adam B. Bartoš, který v minulosti například sestavoval seznamy židů v ČR. Náckové se tak snaží zopakovat něco, co pro ně při jejich posledním pokusu v roce 2007 skončilo fatálním neúspěchem. Nenechme nácky pochodovat židovským městem, shromážděme se ve čtvrtek odpoledne v jeho ulicích a zabraňme provokaci!
Za svolání této blokády byl její organizátor Aaron Günsberger zkritizován vedením pražské Židovské obce.
V roce 2007 se stovky lidí shromáždily v Maiselově ulici a se žlutými židovskými hvězdami na klopě zabránili průchodu neonacistů. K lidem tehdy promluvili vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon a kardinál Miloslav Vlk. Hlavní iniciátorkou blokády byla tehdy paní Věra Tydlitátová z Plzně, která učí na tamní univerzitě na katedře blízkovýchodních studií.
Ovšem časy se mění. Uplynulo devět let, rabín Sidon se už ve svém věku nemůže zapojit do protestů, a proto Židům prostřednictvím webových stránek Ztis.cz (Židovský tiskový a informační servis) vzkázal:
„Přátelé, chcete-li projevit odpor k ohlášenému a bohužel i povolenému pochodu českých neonacistů a nacionalistů ulicemi bývalého židovského ghetta, měli byste uvážit, že na rozdíl od podobné události před deseti lety, kdy sama Židovská obec v Praze zorganizovala akci, jež takovému pochodu zabránila, se nepřipravená a živelná akce pravděpodobně mine účinkem. Je tu reálné nebezpečí, že by se neobešla bez pouličního násilí a v očích veřejnosti by poškodila židovskou obec. Židovská komunita v Praze a v České republice k tomuto pochodu jistě mlčet nebude, ale je také mimo pochybnost, že se pro příště musí na podobné události včas připravit, aby jim čelila. Jakkoliv vřele souhlasím s tím, že pražský magistrát neměl takovou akci povolit, argument, že neonacisté a jejich příznivci jen využívají svobod, které jim poskytuje právní řád, by se obrátil proti nám. Policie a neinformovaná veřejnost by mohly za viníka srážky pokládat právě nás. Pokud se tedy sejdete, doporučuji, abyste se uchýlili do radnice Židovské obce a svůj nesouhlas s pochodem neonacistů dali tentokrát najevo jen z jejích oken.“
Lenka Hoffmannová
Článek vyšel na autorčině blogu.
Redakčně upraveno a zkráceno.