ANALÝZA / Není pochyb o tom, že konec roku 2023 nebyl pro Ukrajinu snadný. Podpora Západu zeslábla, agrese Ruska se vystupňovala a hlasy proruských politiků byly v Evropě i v USA slyšet hlasitěji, než bylo jim a jejich spojencům milé. Nyní se zdá, že by se karta mohla na jaře obrátit. Na ukrajinském válečném úsilí v roce 2024 si i tak ale měsíce nejistoty určitě vyberou svou daň.
Překvapivě optimisticky působí poslední zprávy z USA i Evropské unie, které donedávna takřka dávaly zapravdu ruským očekáváním, že se Západ vyčerpá a přestane podporovat napadenou Ukrajinu. Vychází najevo, že země Evropské unie už našly cestu, jak obejít maďarské veto, prezident Biden si ve vojenském rozpočtu nechal záložní fond, který může pomoci překlenout krizové období v situaci zablokované vojenské pomoci, a výzkumy veřejného mínění v USA ukazují výrazný nárůst podpory Ukrajiny, která už je cítit i mezi konzervativně laděnými americkými voliči.
O posledním zmíněném hovoří analýza průzkumu veřejného mínění v USA. Ten zveřejnila největší americká televize oblíbená konzervativním, vesměs republikány podporujícím publikem, The FoxNews. Ukázala, že počet Američanů podporujících intenzivní pomoc Ukrajině narostl a dosáhl až 66 %. Napomohlo tomu přitom zvýšení počtů těch, kteří si myslí, že toho Spojené státy nedělají pro Ukrajinu dost a měly by v dodávkách přidat, a to o 10 procentních bodů. K nárůstu došlo jak mezi voliči demokratů, tak republikánů.
Američtí zákonodárci spolu s Bílým domem budou zřejmě hned po vánoční přestávce dále řešit výpadek americké vojenské pomoci v souvislosti se zablokováním 50miliardového balíku pro Ukrajinu, který nechtějí schválit někteří republikánští představitelé a zablokovali ho. Zároveň ovšem schválili rekordní 886miliardový americký vojenský rozpočet, ve kterém se pod kapitolou Iniciativy pro ukrajinskou bezpečnostní asistenci ukrývá dalších 300 milionů dolarů, jež mohou být letos vynaloženy na zvýšení ukrajinské obranyschopnosti, ať už pomocí výcviku jejích vojáků, dodávek vybavení, zbraní, a podobně. Jsou to peníze, které by Ukrajině právě na jaře 2024 mohly přijít velice vhod.
Uvolnění až 20 miliard eur zase chystají evropští politici, a to bez ohledu na postoj maďarského premiéra Viktora Orbána. Podle listu The Financial Times chystají program uvěrových záruk, které by Evropské komisi umožnily získat potřebné finance pro Ukrajinu, pokud na summitu 1. února bude Orbán vetovat plánovaný 50miliardový balík pomoci.
Jedná se o systém podobný tomu, který unie použila v roce 2020. Tehdy Evropská komise poskytla až 100 miliard eur na financování systémů podpory pracovníků postižených covidovou pandemií. V základním principu tohoto „plánu B“ panuje mezi všemi zúčastněnými shoda. Jedná se o detailech. Jedinou komplikací je to, že v některých zemích, například v Německu, které je jedním z hlavních iniciátorů tohoto modelu, musí dohoda projít schválením parlamentu, takže první balík financí na Ukrajinu zřejmě dorazí až v březnu.
Přizpůsobit se už musela i samotná Ukrajina, které výpadky pomoci a nejistota ohledně dodávek zbraní a munice zkomplikovaly válečné plánování bojových operací na rok 2024. Usiluje proto o posílení svých vlastních výrobních kapacit, plánuje masivní navýšení nákupu a výroby dronů, a to až milionu ročně, a zároveň se snaží nalézt optimální podobu boje s masivně zásobeným a početnějším nepřítelem.
Podle mínění expertů se v prvních měsících roku 2024 bude patrně soustřeďovat na opotřebovávací obrannou válku, nebude se snažit za každou cenu držet dobyté pozice, ale nadále bude usilovat o co největší ruské ztráty, zatímco ona sama se pokusí uchovat a nashromáždit zdroje a rezervy pro případné další útočné operace.