Mluvčí čerpacích stanic MOL Tomáš Trč měl přijít s radou, jak mají lidé řešit vyšší ceny benzínu a nafty. A motoristé by z jeho slov rozhodně nadšeni nebyli. Pokud totiž na naftu nemají peníze, mají jezdit na olej, odpověděl údajně v anketě, kterou mezi distributory pohonných hmot zrealizoval Blesk. Později se objevila informace, že šlo zřejmě o omyl redaktorky deníku. Podle webu Seznam Zprávy si měla splést telefonní číslo. Chyba však přeci jen byla na straně mluvčího společnosti.
„Vzhledem k průměrnému platu v roce 2014 byla nafta poměrově ještě dražší nežli dnes v roce 2022. To znamená, že nafta není drahá, jen vy máte málo peněz. Pokud s tím mají lidé problém, ať si koupí starou octavii a jezdí na olej,“ napsal podle Blesku mluvčí Tomáš Trč.
Podle firmy ale není výrok pravdivý. „Náš mluvčí takové vyjádření nikdy nedal,“ řekl webu Seznam Zprávy vedoucí komunikace skupiny MOL Martin Pavlíček. Společnost si podle webu od redaktorky Blesku vyžádala printscreen komunikace. „Telefonní číslo, ze kterého odpověď odešla, není číslo našeho mluvčího,“ tvrdí Pavlíček. Redaktorka podle něj komunikovala se studentem.
Ani to však nebyla pravda a chyba byla opravdu na straně mluvčího firmy. V automatickém e-mailu měl totiž chybně uvedené číslo. „Ten příběh, jak se stal, patrně začal tím, že jsem ve čtvrtek odjížděl na dovolenou a nastavoval jsem odpověď do e-mailu, kde jsem přehodil dvě čísla u telefonu, samozřejmě nechtěně. Takže místo 720 tam bylo uvedeno 702. Tím došlo k tomu, že jste kontaktovala člověka, který nemá se společností MOL nic společného. Odpovídal asi z jeho pohledu vtipně a myslel si, že jde o nějaký veřejný průzkum. Já jsem aktuálně na dovolené a od rána zažívám takovou menší noční můru, která je na druhou stranu skoro i úsměvná. Doufám, že to nepoškodí společnost MOL, mě nebo další komunikaci. Věřím, že se to všechno pochopí,“ uvedl pro Blesk na pravou míru mluvčí společnosti MOL Tomáš Trč.
Nejde však o jedinou nepříjemnost, kterou musela firma MOL vysvětlovat. Ve čtvrtek totiž na některých pumpách prodávala pohonné hmoty za extrémní cenu, kdy nafta byla i přes 100 korun za litr a natural lehce pod stovku. Společnost se zákazníkům omluvila, vrátí jim prý peníze.
„Dne 10. 3. 2022 během 16:30 –16:45 hod. došlo k technickému pochybení systému. Za toto pochybení se všem zákazníkům velice omlouváme! Zároveň tímto vyzýváme zákazníky, kteří byli touto technickou změnou poškozeni, aby se nám ozvali do FB zprávy nebo na e-mail [email protected]. Nezapomeňte nám poslat foto účtenky a kontaktní telefon. Po obdržení těchto informací Vám zpětně vyplatíme rozdíl oproti správné ceně. Děkujeme za spolupráci, Tým MOL,“ uvádí se na webových stránkách MOL.
Údajný student, kterého měl Blesk považovat za mluvčího společnosti MOL, však svým výrokem upozornil na situaci, kterou v minulých dnech připomněl také bývalý premiér Mirek Topolánek. Ten uvedl, že v době, kdy byl ministrem financí Andrej Babiš, byla cena pohonných hmot ve vztahu k průměrné mzdě mnohem vyšší než dnes. Reálně tedy tak, že za dnešní průměrnou mzdu si řidiči koupí více nafty než za výši průměrné mzdy v roce 2014.
Právě na vyšších cenách pohonných hmot nyní staví prezidentskou kampaň Andrej Babiš a pomáhají mu jeho poslanci. Téma ruské agrese a válečných zločinů na Ukrajině hnutí ANO opustilo a populisticky využívá vyšší ceny pohonných hmot k útokům na vládu. Ta se rozhodla proti vyšším cenám udělat několik kroků. Například kontrolovat marže čerpacích stanic anebo zrušit povinnost přimíchávat biosložku do pohonných hmot.
Reálně to tak znamená, že firmy poslance Andreje Babiše (ANO) přijdou o miliardy korun ročně ze státního rozpočtu z léta kritizovaného byznysového propojení Agrofertu a státního podniku Čepro, kterému holding expremiéra dodává biosložku zpracovanou z řepky. Ceny na trhu by mohly klesnout o dvě koruny na litr.