Zákon o evidenci tržeb procházel připomínkovým řízením před více než rokem a půl, ale teprve dnes ministr financí Andrej Babiš (ANO) začal oznamovat změny.
Nejprve se rozhodl, že z povinné online evidence vyloučí e‑shopy, jak informoval server Info.cz. Přitom se o nich diskutovalo už dávno. Babiš v rozhovoru pro uvedený server argumentuje především tím, že existuje asi 18 různých druhů plateb (a zákazníci e‑shopů je zřejmě běžně využívají). Jenže to bylo, pane ministře, přece také jasné už předem. Navíc ministra Babiše překvapilo, že se u e‑shopů používají platební brány. Kdyby si přečetl „Metodický pokyn k aplikaci zákona o evidenci tržeb“ vydaný finanční správou na konci srpna, zjistil by, že se s platebními branami počítá. „Babišovi“ úředníci v dokumentu tvrdí, že platební brána je jen obdoba placení on‑line kartou a online evidenci na „Babišovu“ centrálu tedy podléhá. Problém je, že pokud bude chtít ministr Babiš zvýhodnit e‑shopy před ostatními obchody či velkoobchody, bude muset sehnat ve sněmovně většinu, a to rychle.
Neuběhlo ani 24 hodin od zveřejnění tohoto rozhovoru a „Babišova“ vládní strana ANO se rozhodla podpořit návrh na vyjmutí malých firem (s příjmy do 250 tisíc korun ročně) s paušální daní z povinné online evidence tržeb. Návrh jdoucí stejným směrem připravuje poslankyně Kristýna Zelienková, která ANO nedávno opustila (mimo jiné kvůli Babišovým lžím ohledně bývalých majitelů Farmy Čapí hnízdo). Její návrh se však bude vztahovat, jak uvedla na svém facebookovém profilu, na všechny podnikatele, kteří si dohodnou paušální daň, což budou podle návrhu z Babišovy dílny, který prošel minulý týden na sněmovním Rozpočtovém výboru (jen to pan ministr asi neví), podnikatelé s obratem do pěti miliónů korun za poslední tři roky. Jak paní poslankyně minulý týden uvedla, když se ve sněmovním Rozpočtovém výboru projednával návrh na rozšíření paušální daně, zeptala se přítomné Babišovy náměstkyně, zda budou osvobozeni od EET tito malí podnikatelé, kteří nemusí vést daňovou evidenci (natož podvojné účetnictví), právě proto, že si dohodnou s finančním úřadem paušální daň. V případě daně z příjmů je přece nesmysl, aby vedli online (okamžitou) evidenci, když nemusí vést ani roční evidenci. Paní náměstkyně nad tím evidentně se svými podřízenými z „Babišova“ ministerstva nikdy nepřemýšlela a nedokázala tedy odpovědět.
ANO změnilo názor, v minulosti tvrdilo, že výjimky stanovené limitem (např. obratu) by nedávaly smysl. Problém je, že povinná online evidence začíná pro některá odvětví (hospody, penziony apod.) už za pár dní a do té doby změny nestihnou projít. Navíc už si stejně řada podnikatelů pořídila potřebné vybavení, jak je vyzývala sama finanční správa, nehledě na to, že premiéra Sobotku (ČSSD) návrh rozčílil.
S EET je však ještě řada dalších problémů, na které Ministerstvo financí nereaguje, alespoň prozatím. Svaz účetních kritizoval, že je zaměňován pojem „tržby“ s pojmem „příjmy“. Babiš tvrdí, že se online evidence vztahuje k okamžiku zaplacení (popř. ke každé jednotlivé splátce dluhu či záloze), tedy k příjmům (stejně jako je tomu v Chorvatsku), zatímco Svaz účetních oponoval, že se evidence tržeb týká spíše tržeb (čili vztahuje se zpravidla k okamžiku předání zboží či poskytnutí služby, bez ohledu na okamžik zaplacení).
Svobodné fórum také upozornilo, že se bude online evidence týkat také podnikatelů, kteří si půjdou směnit peníze v hotovosti do směnárny a dosáhnou kurzového zisku. Budou pak vše muset na své přenosné „online pokladně“ zaevidovat a předat obsluze u okýnka nově vymyšlenou účtenku. Další zmatky se týkají spropitného, protože příslušná Babišova náměstkyně tvrdí, že se musí online evidovat veškeré spropitné, jak uvedla pro Hospodářské noviny, zatímco finanční správa a ministr Babiš tvrdí, že se bude evidovat jen spropitné, které si nechá zaměstnavatel (nebo živnostník, který zaměstnává sám sebe).
Odpovědnost za tyto problémy však nenese jen vládní strana ANO, nýbrž všechny strany vládní koalice (tedy i ČSSD a KDU‑ČSL). Lidovci si sice dodatečně (po schválení zákona) vzpomněli, že by mohli osvobodit farmářské trhy, ale jejich dodatečný návrh už neměl šanci.
Kromě toho jsou v tomto zákoně i další chyby. Ty však bude ministr Babiš řešit nejdříve zítra, jestli vůbec.