Jeho jednotku poslali přímo pod minometné bombardování. Útočilo se za dne proti těžkým kulometům a smrtícím dronům. Ruský voják Anton Andrejev popsal taktiku tzv. masných útoků, k nimž se Rusové uchýlili také během své nové ofenzivy v Charkovské oblasti. Jeho stočlennou jednotku velitelé posílali na smrt po částech. Z některých útočných skupin nezůstal naživu nikdo, z jiné přežil jen jediný muž. Nakonec jich zbylo jen dvanáct.
Ruský smluvní voják Anton Andrejev z 5. roty 1009. pluku popsal pro nezávislé ruské zpravodaje provozující telegramový kanál Astra svou zkušenost z průběhu bojů o ukrajinské pohraničí a město Vovčansk v Charkovské oblasti.
Zpočátku jim prý řekli, že půjdou jen ke hranicím s Ukrajinou, to se však mělo rychle změnit. Už samotná operace začala podle něj se zpožděním a jejich rotu prý vyložili bez jakékoli podpory uprostřed lesního remízku. Pak začal boj.
„Začali nás tlačit, hnát dopředu. Vpřed, vpřed, vpřed. Pálili tam minomety a oni tam posílali lidi. Polovina roty byla vyřazena během první noci. Většina z nich utrpěla chválabohu jen zranění, ale byla i spousta mrvých,“ líčí Andrejev. „A Seňa, náš velitel roty křičí: Vpřed! Vpřed! Vpřed! Jak jsem později pochopil, velitel našeho pluku mu dal tento rozkaz,“ dodává. Všichni prý byli pod palbou minometů, velkých ukrajinských dronů známých jako Baba Jaga, ukrývali se v jednom protitankovém příkopu.
Pokud šlo o útok na ukrajinské město Vovčansk, nad ránem prý shromáždil velitel roty všechny, kteří zbyli. Řekli jim, aby si vzali jen vesty a zbraně. První noc ve Vovčansku proběhla v klidu, zabrali jednu ulici, jenomže pak vypuklo peklo.
Útočnou skupinu poslali zabrat další ulici, kde ale skončila pod těžkou palbou z minometů, kulometů a také se do nich pustily FPV drony. Ty vyřadily spoustu mužů. Velení ale nařídilo pokračovat v útoku a neustupovat. Ze všech těch skupin zbylo podle Andrejeva jen asi 5-10 lidí, jimž povolili stažení, ale i ti byli všichni zranění. Z jeho roty prý zbylo dvanáct lidí.
Do boje mířily čerstvé skupiny tvořené vojáky, kteří absolvovali čtyřdenní až pětidenní výcvik. Ráno je poslali do útoku, ale nepostoupili ani o dva domy. Přibila je palba z kulometů, při snaze jí uniknout vytvořili větší skupinu a pak je dorazily FPV drony. Z jedné takové skupiny například zůstal naživu jen jeden voják.
Podle Andejeva jsou jednotky posílány do mlýnku na maso, pod palbu těžkých kulometů, vstříc útočícím dronům, a to vše během dne. „Je to masakr,“ popisuje voják. „Nevím, jestli to přežiju, skončím mrtvý nebo zraněný,“ říká s tím, že jeho velitelé, jak chápe, také mají své rozkazy. Těm v Moskvě, kteří je vydávají, ale podle něj vůbec nezáleží na tom, co se na bojišti doopravdy děje.