Náhodně nalezené miliardy na účtech ministerstev a úřadů plánuje vládní koalice vložit do školství. Zřejmě proto, že školské odbory letos byly nejhlasitější. Navíc se k nim přidaly protesty doktorandů.
Jak jsme vás již informovali, stamiliardovými chybami v účetnictví ministerstva financí, na které upozornil Nejvyšší kontrolní úřad, zmatek v hospodaření vlády neskončil. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) totiž v reakci na upozornění, že vysoké školy mají na příští rok slíbený dostatek peněz, přičemž jim chybí takovým alespoň deset miliard, vyzval resorty, aby se podívaly, zda nemají na svých účtech nějaké přebytečné peníze. Dobře udělal. Během několika dní bylo nalezeno devět miliard korun.
O jejich přesném rozdělení by vláda měla rozhodnout ještě v září. Vysoké školy považují za naprosté minimum tři miliardy. V takovém případě by však podle místopředsedy České konference rektorů Mikuláše Beka nebyl dostatek peněz na vzdělávání lékařů. Vysokými školami navíc požadavky lidí ze školství nekončí.
Situace je o to horší, že byly nalezeny zřejmě poslední peníze, které ještě bylo možné „vyždímat“ a přidat je tak do rozpočtu některé z kapitol na příští rok. Jenže mezitím byly rozhodnutím vlády nečekaně a skokově (evidentně v souvislosti s blížícími se parlamentními volbami) navýšeny platy v celém veřejném sektoru o 10 % (a pedagogům dokonce o 15 %).
Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) následně zjistil, že v takovém případě v jeho resortu nezbudou prakticky žádné peníze na opravy (např. potrubí či omítek státem financovaných nemocnic apod.). Veřejné zdravotnictví by zkrátka mělo peníze pouze na běžný provoz a na mzdy.
Peníze pro resort tak bude možné sehnat jedině v případě, že snad ministr financí Ivan Pilný (ANO) lhal a nechal si při sestavování rozpočtu nějakou jednoznačnou (nikoli jen pravděpodobnou) „vatu“. Jinak budou muset být peníze na opravy nalezeny uvnitř samotného zdravotnictví.
Ludvík zvažuje na půl roku úplné zrušení letecké záchranné služby nebo třeba úplné zrušení programu specializačního vzdělávání zdravotnických pracovníků, jak prozradil ČTK. Nakonec se asi rozhodne pro nějakou kombinaci řešení. Zrušit leteckou záchranku přece není únosné. Stačí, že už nyní vznikají problémy s neproplácením jejích zásahů při záchraně životů mimo smluvené denní hodiny.