„Když sledujeme situaci v zemi, můžeme s jistotou říci, že chvályhodná ,náhrada dovozu‘ v domácí sféře zcela selhala,“ konstatuje ruský kanál Votum na sociální síti telegram. Problém je podle komentáře v tom, že s dnešní situací mohli činitelé několik let počítat, ale neudělali předem nic.
Votum si všímá, že zaznívá „chvála, bravurní proslovy, drtivá přehlídka výrobků z roku 2015“. Jenže jsou to jen slova: „Tyto výrobky, které měly být v době uvalení sankcí připraveny a konkurenceschopné vůči zahraničním produktům, byly teprve nedávno narychlo vytvořeny. Zároveň marketing, kvalita, a dokonce i směšný název zboží naznačují, že bylo vyrobeno ,jen naoko‘, pouze aby byl výrobek. Proč tomu tak je? Vždyť na splnění úkolu bylo celých osm let? (Kdy se po anexi Krymu dala čekat ještě nějaká další vlna sankcí v případě zhoršení situace, pozn. red.) Odpověď je jednoduchá – šlo o úplatky.“
Podle Votum se nikdo nehrnul do nahrazování dováženého zboží domácím, „protože výrobci ruských surovin nenabízeli úředníkům obrovské výpalné, protože takové peníze nebyly“. Zástupci velkých zahraničních firem podle autora „v Rusku štědře rozdávali úředníkům zlato“.
„A nabízejí schéma: dají vám úplatek za výrazné snížení ceny v řetězci obchodů (jejichž majitelé si rozdělují výpalné) nebo za lepší nákupní podmínky. Existuje i jiná možnost: zástupce nabízí výpalné a vysokou slevu, aby obchody zaplavil dováženým zbožím. Více zboží a rozdělení úplatku mezi zástupce a úředníka.“
Pro malé ruské výrobce v takovém systému podle komentátora prostě není místo. Úřady o tom věděly, ale rozhodly se něco dělat až teď.
Kritický je i známý senátor Andrej Klišas, který je jinak jako politik za putinovské Jednotné Rusko k současné moci zcela loajální: „Program nahrazování dovozu zcela selhal. Kromě bravurních zpráv odvětvových agentur není k dispozici nic. Naši lidé to vidí ve spotřebním zboží a v mnoha dalších oblastech.“
Mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov byl požádán o komentář k senátorovým názorům a dal najevo nesouhlas. Podle něj prostě „není pravděpodobné“, že by všechno selhalo. „Že existují nesplněné plány – ano, jistě, vy ani já nežijeme a nepracujeme v ideálních podmínkách, podmínky jsou naopak agresivní. Ale i přesto stále tvrdě pracujeme a nemůžeme to nepřiznat. Neměli bychom usnout na vavřínech, protože vzhledem k panujícím podmínkám je třeba ještě mnoho věcí udělat narychlo,“ soudí Peskov. Slova o „tvrdé práci“ pak Klišas ironicky ocitoval a napsal, že je tedy rád, že se tvrdě pracuje.
Obsah i jazyk Peskovova vyjádření připomínají činitele bývalých komunistických režimů, kteří hovořili o tom, že „se ví o problémech a budou se řešit“ a existují „objektivní dočasné potíže“. Aparátnický styl řeči prozrazující bezradnost je zjevný i z dalších vět mluvčího Kremlu: „Slyšeli jste prohlášení, obecně existuje porozumění jak ve státních korporacích, tak ve vládě – principy, způsoby a metodika práce by měly být v současném prostředí zcela jiné. To nám umožní zvládnout úkoly, které před námi v souvislosti s dobře známou situací stojí.“
Senátor Klišas má ovšem zadostučinění, že podle ankety, kterou provedl telegramový kanál brief, si ruští občané myslí to samé co on, tedy že se nahrazování dovážených výrobků nedaří: „Celých 41 procent respondentů se domnívá, že nedochází ke skutečnému nahrazování dovozu a že odpovědné osoby klamou stát a občany nebo nahrazují západní výrobky čínskými. Dalších 20 procent je přesvědčeno, že domácí průmysl zatím není schopen tyto výzvy zvládnout. Navzdory bravurním prohlášením státní korporace Rostec, ministra průmyslu Manturova a úředníků. Naopak 20 procent se domnívá, že dochází k nahrazování dovozu. Z nich 12 procent je přesvědčeno, že se za krátkou dobu podařilo udělat mnoho. Podle osmi procent je změna viditelná, ale trvá dlouho. Průzkum odhalil 15 procent odpůrců nahrazování dovozu. Osm procent říká, že není třeba nahrazovat všechno, ale že je třeba hledat vlastní jedinečnost a vést v prodeji. Sedm procent je přesvědčeno, že nedojde ke skutečnému nahrazení dovozu.“
Z ankety plyne, že pouze čtyři procenta účastníků se o téma nahrazování dovozu nezajímají. „Téma nasycení trhu domácími a analogickými výrobky bude tedy nejen aktuální, ale bude také formovat náladu občanů. Od toho se bude odvíjet i udržitelnost vládních institucí a míra nespokojenosti občanů,“ soudí Klišas.
Je to jen anketa, takže reprezentativnost výpovědí pro celou populaci není jasná. Zřejmé ale je, že „debata nám probíhá“, a je příznačné, že když se nespokojeně ozývají lidé jako senátor Klišas (který není žádný disident, naopak ho kompromitoval Alexej Navalnyj zveřejněním nepřiznaného Klišasova bohatství a to není malé), zřejmě ve vyšších kruzích nějaké pnutí nastává.