Na pražském Albertově se odpoledne sešly tisíce studentů a dalších občanů, aby si připomněly výročí 17. listopadu na shromáždění s názvem „Skutečné uctění památky 17. listopadu 1939 a 1989“. Akce byla pietní a podle organizátorů nešlo o protest proti prezidentovi Miloši Zemanovi. Náhradní oslavu Mezinárodního dne studentstva uspořádali vysokoškoláci a profesoři, které 17. listopadu nepustila ochranka k pamětní desce kvůli shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana a sympatizantů extremistického hnutí Blok proti islámu. Na Albertově vystoupili mimo jiné rektoři a další členové akademické obce ze 14 českých vysokých škol, které akci oficiálně zaštítily.
Podívejte se na celý záznam televize DVTV ze shromáždění na Albertově:
V 17 hodin se ale chystá další událost – pochod a následné projevy na Václavském náměstí, a to už protest bude. Událost, kterou svolala přes Facebook platforma Setkání dobré vůle, nese název „Ať mír dál zůstává s touto krajinou – Modlitba pro Martu 26 let poté“. Účastníci se mezi 17:00 a 17:30 setkají na rohu ulic Na Slupi a Hlavova, odkud se odeberou na Václavské náměstí, konkrétně před Melantrich. Akce si klade za cíl podpořit ústavní hodnoty napadené a znevážené prezidentem republiky.
[ctete]34451[/ctete]
■ ■ ■
On-line reportáž Svobodného fóra
17:30
Účastníci shromáždění na Václavském náměstí se spořádaně rozešli. Tímto konstatováním naši on-line reportáž ukončujeme.
17:20
Zpívá se státní hymna a organizátoři shromáždění ukončují.
17:16
Organizátoři v návaznosti na vystoupení Jana Vrobela upozornili, ze na stránky shromáždění umístí v nejbližší době dopisy pro senátory o Zemanově vlastizradě, kterou by měl podle nich Senát projednat.
17:12
Hovoří dobrovolník Jan Vrobel.
„Prezident této země se stal 17. 11. nepřítelem demokracie,“ řekl Vrobel. Jak dodal právníci by se měli nyní zabývat tím, jestli se nejedná o vlastizradu. Popřál hodně síly premiérovi Bohuslavu Sobotkovi.
17:12
Hovoří socioložka Jiřina Šiklová.
Šiklová: „Zeman býval chytrý chlap.“
„Je dobře, když vy jako studenti mu řeknete: Miloši, už blbnete.“
17:10
Hovoří Izák Tambi, muslim a dobrovolník žijící v Česku: „Jděte do toho a nenechte ty Rusáky a komunisty, aby vyhráli.“
Lidé skandují „Demisi! Demisi!“
17:00
Hovoří další řečník, MUDr. Marek Hilšer.
Hilšer: „Události posledních dní nejsou noční můrou, ale děsivou realitou.“
16:55
Hovoří sociolog a občanský aktivista Fedor Gál.
Gál vzpomíná, že když v roce 1989 zakládali Veřejnost proti násilí, mysleli na studenty, které v Praze zmlátila policie. „Bylo by hrozné, kdyby se to vrátilo, byl by to průšvih,“ řekl. Lidé by podle něj měli vědět, že nepřátelé nepřicházejí ze zahraničí, ale žijí mezi nimi. „Udělali si ze strachu kšeft, politickou kartu a rozumějí jediné věci, a to odvaze a síle,“ dodal.
Gál: „Jsem tu za generaci těch, kteří se narodili za ostnatými dráty.“
16:50
Pouští se autentický záznam vystoupení Marty Kubišové na Václavském náměstí z listopadu 1989 a její píseň „Ať mír zůstává s touto krajinou“.
16:48
Organizátor shromáždění Jakub Hein hovoří o bezprecedentním spojování prezidenta s lidmi typu Martina Konvičky.
16:45
Na Václavském náměstí je aktuálně podle odhadu naší reportérky zhruba 500 lidí. Podívejte se na video:
16:34
Průvod v poklidu pokračuje Štěpánskou ulicí. Cestou lidé volají „Miloše do koše“, „Chybí nám Havel“ a „Zeman na Hrad nepatří“.
16:20
Účastníci pochodu se dali do pohybu a zamířili do Benátské ulice. Všechno probíhá v klidu a spořádaně.
16:10
Lidé se scházejí na rohu ulice Na Slupi. Pochod za chvíli vyrazí na Václavské náměstí.
16:00
Podle organizátorů se na Albertově sešlo zhruba 5000 lidí, policie odhaduje jejich počet na 2000 účastníků.
15:50
Projevy skončily. Nyní mohou všichni pokládat květiny a svíčky k pamětní desce věnované památce 17. listopadu.
Lidé spontánně zpívají státní hymnu Kde domov můj.
15:45
Účastníci shromáždění drží minutu ticha nejen za minulost, ale i za současné oběti nenávisti.
15:42
K mikrofonu přistupuje studentka Marta Harazimovićová: „Je jasné, že den boje za svobodu a demokracii není pouhým sloganem.“
Harazimovićová: „Jasné ne strachu, ne aroganci moci, ne obchodu s lidským strachem.“
Hovoří děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Gaš. Připomíná, že právě on se v úterý 17. listopadu marně pokoušel dostat na Albertov 20 studentů, aby tam položili květiny. Zdůrazňuje, že to nezazlívá veliteli ochranky, ale jiným lidem. „17. listopad patří studentům!“ říká Gaš.
Profesor Gaš: „Studenti jsou schopni postavit se zlu a bezpráví ve chvíli, kdy zbytek národa je ve strachu nebo otupělý.“
15:30
Hovoří děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Mirjam Friedová.
15:25
Prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář čte projev rektora Tomáše Zimy, který se nemohl na shromáždění dostavit.
Podle rektora Zimy je naše demokracie ohrožena rozdmýcháváním primitivní nenávisti.
15:20
Lidí na Albertově je mnohem více než v úterý 17. listopadu. Nelze dohlédnout na konec shromáždění, zatímco v úterý stáli lidé zhruba jen do půlky Albertova.
15:20
K řečnickému pultu přichází rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.
Grubhoffer: „Studenti, jsme s vámi, jsme na jedné lodi! Jsme na vaší straně.“
„Dnešek ukazuje, že existuje mezigenerační paměť.“
Dalším řečníkem je rektor pražské ČVUT Petr Konvalinka.
Beka i rektora Grubhoffera nezve prezident Zeman kvůli dřívějším sporům opakovaně na Hrad na oslavy 28. října.
15:10
David Hurný z Přírodovědecké fakulty UK připomíná smrt Jana Opletala. „Nedovolme, aby 17. listopad kdokoli zneužíval ke svým politickým zájmům,“ říká.
15:07
Jako první hovoří představitel Studentské komory Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy David Hurný. Dozvídáme se, že akci zaštítilo celkem 14 rektorů českých vysokých škol, tedy téměř všech.
15:00
Pietní shromáždění začíná. Zpívá se studentská hymna Gaudeamus igitur.
Na místě vlají vlajky České republiky, Evropské unie a Ukrajiny.
Studenti vyvěsili na vysokoškolské budovy na Albertově transparenty s nápisy „Albertov je symbol svobody“, „Vzděláním proti strachu“ či „Ne násilí a kolektivní vině“.
Řada účastníků si vyzdobila klopy symbolem červených trenýrek, které v obří podobě v polovině září vyvěsili členové umělecké skupiny Ztohoven nad Pražským hradem namísto prezidentské standarty.
14:50
Místopředsedové TOP 09 Miroslav Kalousek a Marek Ženíšek se před zahájením akce poklonili u pamětní desky připomínající 17. listopad 1989 a položili k ní květiny.
14:45
Na Albertově se shromažďují studenti a další občané. Na prostranství dole stojí lidé s transparentem a zvou na následnou akci (na snímku). Zaznamenali jsme účast ministra pro lidská práva a rovné příležitosti Jiřího Dienstbiera, místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska či básníka a textaře Michala Horáčka.