Slovenská diplomacie musí přestat poklonkovat ruskému agresorovi, vzkázal po schůzce slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára (Směr) se svým protějškem Sergejem Lavrovem opoziční poslanec Tomáš Valášek. Setkání odsoudili i čeští politici s tím, že scházet s představitelem země, která vyhrožuje jaderným konfliktem a vraždí nevinné lidi, chce absenci morálního kompasu.
Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár se ve čtvrtek v New Yorku setkal se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Hovořil s ním mimo jiné o „slovenských zájmech v oblasti energetické bezpečnosti“, jak informoval na Facebooku.
„Na žádost ruské strany jsem se dnes setkal i s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Mluvili jsme prioritně o slovenských zájmech v oblasti energetické bezpečnosti. Týká se to jaderného paliva, dostupné ropy a plynu. Zájmem SR je, aby byly zachovány stávající koridory pro jejich tranzit navzdory tomu, že pracujeme na diverzifikaci,“ napsal.
Tématem byla také válka na Ukrajině, přičemž Blanár údajně Lavrovovi zopakoval „nutnost hledání mírového řešení“. „Namísto eskalace je třeba se vrátit k dialogu a diplomatickým řešením na základě principů Charty OSN, které jsou jedinou cestou, jak ukončit násilí a utrpení civilistů na obou stranách,“ uvedl.
Proti setkání se ostře vymezila slovenská opozice. „Slovenská diplomacie musí přestat poklonkovat ruskému agresorovi,“ konstatoval podle deníku SME místopředseda zahraničního výboru slovenského parlamentu Tomáš Valášek (Progresivní Slovensko). Schůzku považuje za naivní a nezodpovědnou a podobná setkání podle něj jen prodlužují utrpení Ukrajinců.
„Diplomatickou cestu k řešení války na Ukrajinu už zkoušeli jiní hráči než ministr Blanár. Německo, Francie či USA. Vladimir Putin si přesto vybral válku. Dokázal tím, že se zastaví až tehdy, když se mu přestane dařit. Cesta k míru vede přes větší pomoc Ukrajině při její obraně, což je přístup, který vláda Roberta Fica zavrhla,“ řekl.
„Jedinou odpovědí současné vlády na agresi je výzva k diplomacii. To je, jako kdyby povstalci místo povstání zorganizovali v Banské Bystrici kulatý stůl s nacisty,“ podotkl poslanec.
Není to poprvé, co se Blanár s Lavrovem sešli. V březnu se oba politici setkali na diplomatickém fóru v Turecku. I tehdy se proti tomu ohradila opozice, která to označila za zvrat v dlouhodobém zahraničněpolitickém směřování země. Svůj nesouhlas vyjádřila i tehdejší prezidentka Zuzana Čaputová.
Absence morálního kompasu
Schůzku odsoudili i čeští politici. „Slovenský ministr zahraničí jednal se Sergejem Lavrovem. Jsem moc rád, že naše zahraniční politika se opírá o hodnoty havlovské diplomacie. Protože scházet s představitelem země, která vyhrožuje jaderným konfliktem a vraždí nevinné lidi, to chce absenci morálního kompasu,“ napsal předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.
„Zatímco polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski v OSN vyjmenovává všechny zločiny, které páchá russko, ten slovenský jde s Lavrovem na pokec. Je to jednoduché – buď proti zlu bojujete, nebo se ho bojíte (a proto kolaborujete). Díky Polsku za to, že ukazuje správnou cestu a díky Slovensku za to, že nás hlasitě varuje před tím, kde taky můžeme skončit,“ vzkázal europoslanec Ondřej Kolář TOP 09.
Připomněl tak vystoupení polského ministra zahraničí na zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku. Ve svém projevu přirovnal ruské únosy ukrajinských dětí ke zločinům nacistického Německa proti sovětským a polským dětem během druhé světové války. Moskvě také připomněl sovětskou kolaboraci s nacistickým Německem během války.
Poukázal přitom na nezávislé zprávy popisující záměrnou ruskou politiku únosů dětí a následné snahy o jejich rusifikaci, včetně speciálních táborů nabízejících „ruské vlastenecké vzdělání“. Poznamenal, že vyšetřovatelé OSN dospěli k závěru, že jde o válečné zločiny, a že loni Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.