KOMENTÁŘ / Uplynulo sto dní od nástupu prezidenta Petra Pavla. Kromě jeho hodnocení by neměla zůstat stranou druhá strana mince. Nastupující garnitura avizovala „vyvětrání“ hradních komnat. Co se v téže době odehrávalo kolem Miloše Zemana a jeho nejbližších spolupracovníků?
Bývalý prezident Miloš Zeman skončil ve stísněném bytovém prostoru s bariérovým přístupem vydávaném za jeho kancelář. To je zejména vizitka jeho týmu, který nebyl schopen hlavě státu zajistit důstojnější prostředí. Fakticky to je ale Zemanova věc, že takové zacházení připustí. Slábnoucímu respektu k jeho osobě odpovídají i jeho občasné mediální komentáře, které téměř nikoho nezajímají.
Ještě neviditelnější je Zemanův poradce Martin Nejedlý. To odpovídá jeho naturelu už v době, kdy měl zásadní vliv na řadu ekonomických otázek, zejména pokud se týkaly postsovětského prostoru.
To jistě neznamená, že Nejedlý složil ruce do klína a mění svoje preference. Stažení Putinova portrétu z jeho mobilu po ruské invazi byl jen kosmetický manévr a nedá se očekávat, že by zapudil své obchodní a politické přátele. A ještě neřekl poslední slovo.
Mynářův nezmar Balák
V poslední době je paradoxně nejvíce slyšet o nejméně vlivné postavě hradního týmu, bývalém řediteli Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Dění kolem něj hodně vypovídá o manýrech Pražského hradu v éře Miloše Zemana, jenž se považoval za prezidenta „dolních deseti milionů občanů“.
Balák, loajální spojenec a přítel kancléře Vratislava Mynáře, čelil dvěma soudům. Loni byl pravomocně odsouzen k tříletému vězení a peněžitému trestu kvůli ovlivňování čtvrtmiliardové zakázky v Lánské oboře. Zeman mu však udělil protekční milost.
Letos v březnu byl odsouzen podruhé kvůli nevýhodnému prodeji 18 tisíc tun kamene. Dostal dvouletou podmínku a peněžitý trest 870 tisíc korun. Bez Zemanovy milosti by dostal přísnější nepodmíněný trest. Tím však jeho kauza nekončí, nyní podal dovolání k Nejvyššímu soudu.
Kolem této příspěvkové organizace se točí více kauz, které dodnes prověřuje policie. Týkají se „černých“ bezpoplatkových lovů v Lánské oboře, ke kterým neměl mít kancléř Mynář oprávnění, nebo třeba nevykázaného prodeje vánočních stromků.
Není divu, že Mynář Baláka vždycky hájil. Musel být s jeho chováním obeznámen, pokud ho přímo neúkoloval. Není v jeho zájmu, aby jeho kumpán promlouval víc, než je nutné. I Balákova rezignace koncem loňského roku byla jen teatrální úlitba veřejnosti v prezidentské kampani, kdy Zemanův tým sázel na zvolení Andreje Babiše.
Nevypověditelný nájem?
Výsadní postavení Baláka v hierarchii prezidentské kanceláře dokládá aktuální problém, se kterým se potýká nové vedení. Týden před odchodem z funkce obdržel další vánoční dáreček. Loni 23. prosince s ním jeho podřízená podepsala smlouvu na užívání honosné vily o 21 místnostech na lukrativním místě v Lánech za pouhých 6300 korun měsíčně do roku 2025. Kromě toho užívá 5000 metrů čtverečních okolních pozemků za 80 korun.
Balák jistě ví, že za tuto cenu by dnes v Praze nepronajal ani panelákovou garsonku na okrajovém sídlišti. Toto privilegium však neměl jen on. Podobně nevýhodné nájemní smlouvy byly v lánských nemovitostech uzavřeny s jeho blízkými spolupracovníky, kteří dokonce figurovali v jeho trestních kauzách.
Eduard Geisler platí za metr čtvereční bydlení 26 korun. Další Balákův známý Michal Krejčík platí za pronájem domu o rozloze 150 metrů čtverečních s dvanácti místnostmi 8900 korun měsíčně. Nelze uvěřit, že by s těmito poměry nebyl srozuměn Mynář.
Pavlova kancléřka Jana Vohralíková dala Balákovi z nájemní smlouvy výpověď. Mynářův komplic je však na nemocenské a tváří se, že o ničem neví. „Pan Balák výpověď dostal, protože ji převzala jeho žena. Věřím, že k násilnému vystěhování nedojde a že pan Balák pochopí, že je lepší jít smírnou cestou,“ sdělila Blesku.
Co by se stalo, kdyby se Balák nechtěl vystěhovat? Víra, že dvakrát odsouzený šíbr s hroší kůží bude ctít morální principy, by byla velmi idealistická. Proto vůbec nelze vyloučit, že bude o výpovědi dlouhé měsíce rozhodovat soud.
Nebylo by ani divu, kdyby Balák naopak požadoval proplacení nákladů na vybudování bazénu na pozemku v Lánech. Údajně tak učinil z vlastních prostředků, ale smysl to nedává. Je to jen další bizarnost kolem hradní kamarily, jež se chovala jako komunističtí papaláši.
Mynářovy zmizelé dary
Stále rušno je i kolem Vratislava Mynáře, jakkoli se pokouší stáhnout do mediálního ústraní. Posledním hitem je zjištění, že z hradního skladu darů zmizely šperky a další cennosti v hodnotě přesahující půl milionu korun. Neexistují žádné doklady, kde tyto dary skončily.
Zatím se ví jen to, že Mynářova kancelář nakoupila do tohoto skladu dary za 23 milionů korun, ovšem v době nástupu prezidenta Petra Pavla zůstal téměř prázdný. Už před časem vyšlo najevo, že mezi tyto dary patřily i stovky litrů nekolkované slivovice dodávané hradní kanceláři autoservisem bez koncese. Jedna láhev za tři tisíce (sic!).
Jak směšně potom vypadá Zemanem založený nadační fond, původně určený ke splácení státního dluhu. Jeho vybrané peníze by nestačily ani na Mynářovu slivovici.
Ještě závažnější jsou další posuny. Chování bývalého osazenstva prezidentské kanceláře nadále vyšetřuje BIS a policie, která průběžně požaduje součinnost po novém vedení.
Mynář je už delší dobu v podezření, že nechal v rozporu s předpisy skartovat desítky tajných dokumentů v souvislosti s vrbětickou kauzou a dalšími operacemi. Předmětem šetření je i únik tajných informací z BIS, které se dostaly k prezidentovi Zemanovi na přelomu let 2017 a 2018.
Podle nich měli být zpravodajskou službou odposloucháváni tři Zemanovi spolupracovníci, mezi nimi Mynář a Nejedlý. Před dvěma lety o tom veřejně promluvil Zeman a vyčinil premiéru Babišovi, že nesplnil slib a situaci v BIS neřešil.
Nyní se celá záležitost může posunout. Prezident Pavel hodlá Mynáře zbavit mlčenlivosti, aby mohl být vyslechnut inspektory BIS. Zeman toto povolení odmítl, ale záhadou spíš zůstává, jak se mohl dostat kancléř bez prověrky k přísně utajovaným skutečnostem. V jiných případech už policie a státní zastupitelství dávno konaly, zatímco toto prověřování se vleče už minimálně dva roky.
Pokud tedy hodnotit sto dnů na Hradě bez Mynáře, Nejedlého a spol., zatím proběhla první fáze personálního průvanu, která přinesla nejedno překvapení. Teprve čas ukáže, zda bude mít toto „větrání“ a vypadávání kostlivců ze skříní a skladů i právní konsekvence. To už záleží na někom jiném – na orgánech činných v trestním řízení.