Vladimir Putin chystá vlastní státní verzi internetu. Je to nutné kvůli národní bezpečnosti, dušuje se. Než dostane síť v Rusku pod svou kontrolu, podle pozorovatelů ještě nějaký čas potrvá, legislativně už je ale vše k jejímu okleštění připravené.
Až se tak stane, nebude v Rusku na internetu jisté ani to, zda poběží vyhledávač Google. Oznámení o jeho dočasné nedostupnosti budou možná na denním pořádku stejně, jako je tomu v případě čínského intranetu, který Číňané používají namísto internetu. Intranet podléhá přísným omezením a je vůči okolnímu světu uzavřený. Za běžných okolností slouží k vzájemné komunikaci firem nebo institucí, v Číně však jeho prostřednictvím komunikuje stát.
O něco podobného se nyní snaží Kreml, který už za tímto účelem buduje autonomní síť. Ta nemá primárně sloužit k odříznutí Ruska od světa, jak alespoň ujišťuje. Údajně jde o jakousi záložní variantu pro případ, že by Spojené státy chtěly Rusku internet vypnout. Kritici z řad obránců lidských práv ovšem upozorňují na to, že si Putin nadcházejícími zásahy přichystává právě možnost pokročilé cenzury, kdy bude blokovat jednotlivé zprávy i celý ruský internet. Příslušný zákon, který k tomu Putin podepsal už v květnu, nyní vstoupil v platnost.
Rusové kvůli oklešťování internetu celkem pochopitelně vyšli do ulic. Komunisté v Československu 50. let do poslední chvíle ujišťovali, že nebude žádná měnová reforma, aby následně ožebračili národ. Podobně i východní Němci slyšeli opakovaně ujištění o tom, že se žádná zeď stavět nebude – a o dva měsíce později už stála. Podobně i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov minulý pátek ubezpečoval Rusy, že „nikdo nemá v úmyslu odstřihávat Rusko od světové sítě“. Kdo tomu věří, těžko odhadovat, je však zjevné, že pro autonomní okleštěnou síť by Rusko nejprve muselo položit příslušnou datovou infrastrukturu, což – naštěstí pro jeho obyvatele – ještě nějaký čas zabere.
Zdroj: Deutsche Welle