V pátek začíná první kolo prezidentských voleb, ve kterých se bude vybírat budoucí prezident nebo prezidentka. Na Hrad se pochopitelně dostane i kandidátův partner. Hlasy voličů tedy rozhodnou, kdo se stane první dámou či pánem.
Partneři šesti kandidátů se minulý týden potkali v debatě v Pražské křižovatce v kostele sv. Anny. Pět žen a jeden muž odpovídali na dotazy publika. Na pódiu mohlo být ještě o dvě ženy více, ale manželka Jaroslava Bašty nepřišla, stejně jako Monika Babišová, která napodobila svého muže a veřejnou debatu, kde by se mohla představit, ignorovala. Devátý kandidát, Karel Diviš, je rozvedený a žádnou partnerku v současné době oficiálně nemá.
Kdo by tedy mohl od března převzít od Ivany Zemanové pomyslné žezlo? Postupujeme podle vylosovaných čísel, s nimiž kandidáti vstupují do volby.
Klára Fischerová, manželka Pavla Fischera, je absolventka střední školy a v současné době pracuje jako manažerka v hospicu Cesta domů. Jako koníčka šije historické modely. S ohledem na práci v hospicu by se dalo očekávat, že by se více věnovala charitativní činnosti a s ohledem na jejího koníčka by na rozdíl od Ivany Zemanové mohla zaujmout i stylem své garderóby. „Od manželky hlavy státu se přirozeně očekává reprezentativní vystupování a charitativní činnost,“ poznamenala v debatě Klára Fischerová.
Dara Baštová je již čtyři desítky let manželkou Jaroslava Bašty. Pracovala jako archeoložka a společně se svým mužem se věnovali výzkumu pravěkého osídlení v západních Čechách a prováděli zde terénní výzkum. Protože byl Jaroslav Bašta signatářem Charty 77, a navíc nemá oficiální vysokoškolské vzdělání v oboru archeologie, vydávala některé jeho články pod svým jménem. O jejích současných názorech není nic bližšího známo, protože se publicitě vyhýbá a debaty v Pražské křižovatce se nezúčastnila.
Eva Pavlová, manželka generála ve výslužbě, bude jako bývalá podplukovnice zvyklá z armády na přijímání, ale i vydávání rozkazů. Je druhou ženou Petra Pavla, který o ní hovoří jako o opoře, která ho na Hrad „pustí“, přestože jí sliboval klid v důchodu. Eva Pavlová v debatě prohlásila, že by v případě zvolení jejího muže byla raději označována za manželku prezidenta než za první dámu. „Hana Benešová byla nejen elegantní, ale i statečná a společensky velice aktivní. Olga Havlová svou důstojností a podporou Václava Havla sehrála velice důležitou roli,“ řekla v rozhovoru pro Přítomnost, kterých prvních dam si váží.
Aneta Zimová je druhou ženou Tomáše Zimy. Pro deník Blesk nedávno prozradila, že je připravena účastnit se jak formálních akcí, tak i zahraničních cest, přestože je matkou teprve dvouletého syna, a ráda by se věnovala problematice zdravotnictví. Působí však také jako přísedící u Městského soudu v Praze a právě dokončuje studium Právnické fakulty UK.
Robert Neruda by se stal jako první českým prvním pánem či prvním gentlemanem. Je členem známé a vyhlášené advokátní firmy Havel and Partners. Robert Neruda by se ani v případě zvolení své manželky prezidentkou své profese nevzdal. „Jsem ale připraven v rozumné míře plnit roli prvního muže a tam, kde mě bude Dana a stát potřebovat, tak tam budu,“ podotkl v rozhovoru pro Blesk. V souvislosti s jeho jménem se jako problematické jeví propojení firmy, ve které působí, s veřejnými zakázkami. „Jsem připraven převést svůj podíl v kanceláři v souladu se společenskou smlouvou, nikoliv do svěřenského fondu, ale na ostatní společníky naší kanceláře,“ prohlásil Neruda s tím, že by to udělal sice nerad, ale případné prezidentství své manželky považuje za přednější.
Monika Babišová, původním povoláním sekretářka v Lovochemii, se stala druhou Babišovou ženou. Babiš o ní tvrdí, že je pro roli první dámy naprosto perfektně připravená, protože má zkušenosti z dob, kdy působil jako premiér. Za etalon připravenosti považuje Babiš návštěvu u amerického exprezidenta Trumpa či na inauguraci japonského císaře. A jako má on „telefon na Angelu, Emmanuela“ a mnoho dalších, zná Monika „manželky prezidentů“. Ovšem ani tato superpříprava nezabránila tomu, aby jí, zvláště po oné kauze s vánoční oslavou a zahradníkem, raději zakázal vyjadřovat se veřejně na sociálních sítích. I tak je ovšem Monika Babišová široké veřejnosti dostatečně známá stejně jako její vkus.
Monika Hilšerová by byla nejmladší první dámou, protože je jí teprve 33 let. Stejně jako její muž je lékařkou a v případě zvolení Marka Hilšera prezidentem by se své kariéry nechtěla vzdát. V období pandemie koronaviru jezdila se záchrannou službou pro Středočeský kraj a pomáhala ve slánské nemocnici. Chtěla by zlepšit péči o nevyléčitelně nemocné pacienty. Možná by však jako pověstná tichá voda svého muže i v prezidentské funkci „umravňovala a usměrňovala“. „U nás doma teda nejčastěji rozhodují o našem programu děti, ale o financích rozhoduji já,“ prohlásila v debatě naprosto rozhodně a její muž to s úsměvem potvrdil.