![Ilustrační foto](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/9141/profimedia-0176964739-1440x810-c.jpg)
Ilustrační foto FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/720991/Vavra_Martin-100x100-c.png)
Podle vědců svítá nová naděje na léčbu rakoviny. Vyvinuli prý totiž účinnou zbraň, která dokáže zlikvidovat rakovinné buňky. Hlavní roli v boji se zákeřnou nemocí by měli hrát nanoroboti.
Výzkumníci z Karolinska Institutet ve Švédsku přišli s novou studií publikovanou v časopise Nature Nanotechnology, podle které vyvinuli nanoroboty se „smrtícími zbraněmi“, jež dokážou zabít rakovinné buňky. Tyto malé stroje zaznamenaly úspěch při pokusech na myších, jelikož zastavily šíření nádorů bez poškození okolní zdravé tkáně.
Podle britského deníku The Sun nyní vědci doufají, že bude tato technologie stejně účinná i u lidí. „Nyní musíme prozkoumat, zda to funguje na pokročilejších modelech rakoviny, které se více podobají skutečné lidské nemoci. Musíme také zjistit, jaké vedlejší účinky metoda má. Až poté ji bude možné testovat na lidech,“ vysvětluje výzkumník z oddělení lékařské biochemie a biofyziky Yang Wang.
Již dříve se vědcům povedlo vyvinout struktury, které mohou organizovat takzvané receptory smrti na povrchu buněk, což vede k jejich zničení. Zmíněné struktury představují šest peptidů (řetězců aminokyselin), které jsou uspořádány do šestiúhelníkového vzoru. „Tento hexagonální nanovzorec peptidů se stává smrtící zbraní. Pokud byste ho podávali jako lék, začal by bez rozdílu zabíjet buňky v těle, což by nebylo dobré. Abychom tento problém vyřešili, ukryli jsme zbraň do nanostruktury postavené z DNA,“ sdělil profesor Björn Hökberg, který je hlavním autorem studie publikované v časopise Nature Nanotechnology.
Dále pak dodává, že se jeho výzkumnému týmu podařilo ukrýt „zbraň“ takovým způsobem, že může být vystavena pouze v prostředí nádoru a jeho okolí. Tento typ nanorobotů tedy údajně dokáže specificky cílit na rakovinné buňky a zničit je.
Schopnost budování struktur v nanoměřítku pomocí DNA se nazývá „DNA origami“. Vědci z Karolinska Institutet na ní pracovali již několik let. Až nyní však tuto metodu použili k vytvoření takzvaného „spínače zabíjení“, jenž se aktivuje za správných podmínek a šetří zdravé buňky.
Základním bodem úspěchu je kyselé mikroprostředí, které ve většině případů obklopuje rakovinné buňky a aktivuje zbraň nanorobota. Analýza zkumavek vědcům prokázala, že peptidová zbraň je při standardním pH 7,4 lidského těla ukryta uvnitř nanostruktury. Pokud však pH klesne na 6,5, začne velmi účinně buňky zabíjet.
Kromě dalšího testování, které má prokázat, zdali je možné dosáhnout stejných výsledků také u lidí, chtějí vědci prozkoumat, jestli bude možné nanorobota naučit cílenějšímu umístění proteinů či peptidů, které se vážou na konkrétní typy rakoviny.