Premiér Andrej Babiš vycítil, že dojem totálního selhání vlády při řešení koronakrize může vylepšit jen vakcinace jako naděje do budoucna. Proto si vzal celou akci s očkováním na sebe. Jenže Česko zatím i v tomto směru v porovnání s ostatními zeměmi zaostává.
Babiš poskytl rozhovor deníku Právo, kde se vyjádřil i k probíhající vakcinaci. Většina expertů ji i přes určité nejasnosti vyplývající z rekordní rychlosti vývoje vakcín považuje za klíčové východisko ze současné koronavirové krize. Proto je na co nejčasnější realizaci očkovacích programů upřeno úsilí všech vlád.
Mám jiný tah na branku
„Je to obrovská výzva. Je to o krizovém managementu. Takovou logistickou akci nemůže řídit epidemiolog nebo lékař. Nechci se přeceňovat, mám ale za sebou x krizových situací. Člověk v byznysu získá jiné instinkty, jiný tah na branku, jiné myšlenky a zkušenosti. To lidé ve státní správě nemají,“ řekl Babiš Právu a občan by měl zpozornět.
Loni koncem července se premiér podobným způsobem ujal řízení chytré karantény, jejíž příprava do té doby od jara vázla. Dokonce kvůli tomu zřídil novou Radu vlády pro zdravotní rizika a postavil se do jejího čela.
Projekt chytré karantény se efektivně nerozjel dodnes, o čemž svědčí selhávající trasování a neschopnost systému dostat ohniska covidu pod kontrolu. Nejsou ojedinělé případy, kdy si lidé stáhli aplikaci eRoušky, která je neinformovala o kontaktu s pozitivně testovanou osobou, ačkoli sami poté prodělali onemocnění covid-19.
K odpovědnosti za nefunkční a klopýtající systémy se dnes nikdo nehlásí. Vláda dnes svaluje špatné statistiky na „nezodpovědné“ chování lidí a nevyzpytatelnost čínského koronaviru, se kterým se potýkají všechny vyspělé země. Jenže Česko patří v některých hlavních ukazatelích mezi nejhorší na světě, z čehož se nelze vymluvit běžnou propagandistickou omáčkou.
Unijní podprůměr
Podobná situace je v přípravě a organizaci očkování a nelze se přitom vymlouvat, že několik zemí EU v čele s Francií je na tom momentálně ještě hůř. Po pomalejším nájezdu i pod tlakem veřejného mínění rychle srovnávají krok a dnes patří Česko v proočkovanosti obyvatel do unijního podprůměru, jak vyplývá z aktualizovaných údajů na webu ourworldindata.org.
Jednoznačným světovým lídrem v očkování na covid-19 je Izrael, kde už dostalo první dávku vakcíny 1,7 milionu obyvatel, skoro pětina populace (19,55 očkovaných na 100 obyvatel). Následují Spojené arabské emiráty (10,32), Bahrajn (4,95), USA (2,02) a Velká Británie s 1,94 očkovanými na každých sto obyvatel.
Většina zemí EU, kde byla vakcinace společně zahájena 27. prosince, je na tom dnes lépe než Česko (0,19 očkovaných na 100 obyvatel). Zatím vede Dánsko (1,94), za ním je Itálie (0,96), Slovinsko (0,94), Litva (0,82), Portugalsko (0,69), Německo (0,64), Chorvatsko (0,61), Španělsko (0,54) a Polsko (0,5).
Vymlouvat se tedy jen na centralizované dodávky z EU a zpoždění výrobců vakcín, jak licoměrně předvádí český premiér, je jen odváděním pozornosti od vlastní neschopnosti. Z tohoto úhlu pohledu zatím Babišův krizový management neobstál.
40 tisíc očkovaných úspěch?
„Snahou je, aby všechny vakcíny byly naočkovány co nejdřív. Zatím bylo očkováno přibližně 40 tisíc lidí. Žádáme od všech 31 očkovacích center, aby spotřebovala vše, co obdrží, vždy během týdne,“ sdělil premiér Právu a nemá se čím chlubit.
Nejmarkantněji působí tato nepřipravenost ve srovnání s Izraelem, který má téměř devět milionů obyvatel, jen o něco méně než Česká republika. V zemi s perfektní organizací funguje 250 vakcinačních stanic a robustní zdravotnický systém je dnes schopen proočkovat 150 tisíc lidí denně. Tedy téměř čtyřikrát víc, než Česko za dvanáct dní od začátku vakcinace.
Důvody dosavadního izraelského úspěchu shrnuje velvyslanec v Česku Daniel Meron v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Izraelci jsou podle něj zvyklí na nouzové situace, umějí v nich jednat, rychle se mobilizovat, navzájem si pomáhat.
„Výraznou pomocí je také k očkování vstřícně naladěná populace, s čímž mají v některých zemích problémy. Vakcinaci u nás podporuje na 75 procent obyvatel. Lidé vědí, že čím dříve se nechají očkovat, tím dříve se ekonomika a jejich životy vrátí k normálu,“ uvádí izraelský velvyslanec.
Meron tvrdí, že do konce dubna by měla vakcinaci podstoupit většina populace, okolo šesti milionů lidí. „Věříme, že v té době budeme mít kolektivní imunitu, tedy že proočkováno bude více než 60 procent populace. A doufáme, že do léta se země vrátí do normálu a epidemie bude za námi.“
Termíny se posouvají
Jaký je výhled u nás? Zmatečný ministr zdravotnictví Jan Blatný, který ve funkci špatně začal lží kolem podpisu petice Milionu chvilek a ještě hůře pokračuje, nyní posunul termíny vakcinace. Původní marketingový plán premiéra Babiše, že očkování skončí v září před volbami do poslanecké sněmovny, nevyjde.
Blatného nová očkovací strategie, kterou získal portál Seznam Zprávy, posouvá jednotlivé fáze. Lidé z prioritních skupin budou podlé této už třetí přepracované verze očkováni do konce června, místo do konce dubna. Vakcinace běžné veřejnosti tak přijde na řadu až od července a přelije se do roku 2022.
Může se tak snadno stát, že bude zopakován model s bývalým ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, který byl rituálně obětován před loňskými krajskými volbami. Blatný může i vzhledem k dosavadním žalostným výsledkům svého působení ve vládě očekávat totéž a prakticky kdykoli.
Premiér Babiš nepřipustí, aby nesl odpovědnost za případné problémy spojené s vakcinací, stejně jako je nepřipustil v selhání organizace chytré karantény.