
Rakev s Navalného tělem po krátké pietě opustila chrám. FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia



V chrámu Ikony Matky Boží na jihovýchodě Moskvy za účasti rodiny proběhlo v pátek po poledni našeho času poslední rozloučení s kritikem Kremlu a opozičním předákem Alexejem Navalným, který podle ruských úřadů v polovině února náhle zemřel ve vězení. Oznámili to spolupracovníci Navalného, kteří zveřejnili fotografii z chrámu s otevřenou rakví. Rozloučit se s opozičním politikem přišly tisíce lidí. Odpoledne byl Navalnyj pochován na Borisovském hřbitově v Moskvě.
Rakev s tělem Alexeje Navalného po krátké komorní pietě opustila chrám a byla převezena na nedaleký Borisovský hřbitov, kde se konal pohřeb. O tom, že Navalnyj byl pochován, informoval na Telegramu politikův spolupracovník Ivan Ždanov, který v příspěvku opět obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že Navalného zabil.
Navalného rakev do hrobu uložili za zvuků skladby My Way amerického zpěváka Franka Sinatry a hudby z amerického trháku Terminátor. „Alexej považoval film Terminátor 2 (Den zúčtování) za nejlepší snímek na světě. Na jeho pohřbu zahráli hudbu z poslední scény,“ napsal na Telegramu Navalného tým a příspěvek doplnil o video.
Borisovský hřbitov se v pátek podle oficiálního rozpisu měl zavřít v 17:00 moskevského času (15:00 SEČ). Okolními ulicemi ale i po této hodině proudily davy lidí, z nichž někteří přišli ze zhruba 2,5 kilometru vzdáleného prostranství před chrámem Ikony Matky Boží, kde se konala pieta za Navalného.
U chrámu se podle novinářů agentury AFP sešly tisíce podporovatelů, mnozí s květinami. Policejní hlídky byly také na Borisovském hřbitově. V okolí kostela, kde probíhalo poslední rozloučení, podle webu Mediazona už od dopoledních hodin docházelo k výpadkům internetu.
Kreml už s předstihem varoval před nepovolenými shromážděními. „Upozorňujeme, že existuje zákon a ten je nutné dodržovat. Jakákoliv nepovolená shromáždění poruší zákon. A ti, kteří se jich zúčastní, ponesou zodpovědnost, opět v souladu s platnými zákony,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Podle médií se jeho vyjádření týkalo výzev, aby v den pohřbu lidé přišli ke spontánně vytvořeným památníkům Navalného. Poskytnout zhodnocení Navalného jako politika mluvčí odmítl. Dodal, že nemá co říci Navalného rodině, napsala agentura Reuters.
Během akcí uctívajících památku zesnulého opozičního předáka zadržely bezpečnostní složky nejméně 57 lidí. Uvedl to projekt OVD-Info, jenž monitoruje aktivity ruských bezpečnostních sil a problematiku lidských práv.
Smuteční obřad začal ve 14 hodin tamního času (12:00 SEČ) v chrámu Ikony Matky Boží ve čtvrti Marjino na jihovýchodě Moskvy, kde Navalnyj bydlel. U kostela už dopoledne stála kilometrová fronta lidí.
Navalného mluvčí Kira Jarmyšová upozornila na průtahy v márnici. „Příbuzní dorazili do márnice v deset hodin dopoledne, kdy jim mělo být předáno Alexejovo tělo. Tělo dosud nebylo vydáno,“ řekla webu Meduza okolo 10. hodiny. „Alexejovo tělo je předáno příbuzným a pohřební vůz s ním brzy zamíří do chrámu,“ oznámila pak krátce před 11. hodinou našeho času.
Tým ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel 16. února v trestanecké kolonii na Sibiři, ve čtvrtek vyzval lidi, aby i přes očekávanou silnou policejní přítomnost přišli na jeho páteční pohřeb. Mluvčí Navalného Kira Jarmyšová řekla, že na pohřeb by měli přijít všichni, komu záleželo na politické práci Navalného.
Nejvýznamnější osobnost ruské opozice posledních let upozorňovala například na korupci v řadách představitelů současného režimu v čele s prezidentem Vladimirem Putinem. Od roku 2021 byl Navalnyj ve vězení, postupně si vyslechl tresty 2,5 roku, devět let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.
Ruské nezávislé telegramové kanály informovaly, že u hřbitova už ve čtvrtek chodily policejní hlídky, více policistů bylo i na nejbližší stanici metra. Kontrolovali doklady a tašky kolemjdoucích u hřbitova a ptali se, proč tam jsou. K hřbitovu dovezli velké množství kovových zátaras a na sloupech veřejného osvětlení nainstalovali kamery. V chrámu Ikony Matky Boží se v pátek objevily plakáty upozorňující na zákaz pořizování obrazového a zvukového záznamu, nad oltářem je kamera.
Tým Navalného upozorňoval, že členové bezpečnostních složek se budou snažit lidem v účasti na pohřbu zabránit. Agentura DPA připomněla, že policie v uplynulých dnech zadržovala lidi, kteří přišli na veřejná místa položit květiny na památku Navalného.
Jarmyšová v pátek podle agentury Reuters oznámila, že neznámí lidé překazili snahy najmout pohřební vůz, který by tělo Navalného převezl na pohřeb. Vyhrožovali prý firmám, které takové služby poskytují, a nikdo se v důsledku toho této zakázky neujme. Ivan Ždanov, další ze spolupracovníků Navalného, řekl, že tým si s touto komplikací poradí. Problémy měl už v uplynulých dnech s nalezením místa pohřbu.
Spojenci Navalného obviňují prezidenta Putina, že politika nechal zabít, protože šéf Kremlu podle nich nemohl snést to, že by se Navalnyj dostal na svobodu během možné výměny vězňů. Reuters podotýká, že důkazy pro své tvrzení nezveřejnili, ale slibují, že vysvětlí, jak a kým byl zabit. Kreml popírá, že by měl cokoliv s úmrtím Navalného společného, a tvrdí, že neví nic o tom, že by existovala dohoda o výměně opozičníka za jiného vězně drženého v zahraničí. Na Navalného úmrtním listu stojí, že zemřel z přirozených příčin.