Názory poslance Jiřího Kobzy na tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK), kdy mimo jiné střelce označil jako „špičkový produkt inkluzivního progresivistického školství“ a podivoval se nad tím, co se na fakultě učí, nejsou podle předsedy SPD Tomia Okamury postoji jejich hnutí, ale Kobzovy osobní názory. Okamura to napsal na sociální síti X poté, co se Kobzovo vyjádření stalo předmětem kritiky, například České konference rektorů nebo některých koaličních politiků. Kobza svůj post publikoval ve čtvrtek na facebooku, později ho smazal.
„Názory poslance SPD Jiřího Kobzy ve věci tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze nejsou postoje hnutí SPD, ale pouze jeho osobní názory. Znovu opakuji, že je mi nesmírně líto zmařených životů i zraněných tohoto šíleného činu. Upřímnou a velkou soustrast všem blízkým obětí střelby. Děkuji za zásah policie i záchranářů,“ napsal Okamura.
Kobza se na facebooku vyjadřoval k osobě střelce i k samotné fakultě. „Co se vlastně na FF UK učí? Jaký indoktrinační program nenávisti tam běží? Jakou roli v tom hrají neziskovky?“ napsal v něm.
Konference rektorů toto vyjádření v pátek označila za naprosto šokující, překračující hranice slušnosti, morálky, dobrých mravů, ale i hranice lidskosti. Podle zástupců vysokých škol má každý právo na vyjádření svého názoru, má to ale své hranice. „Tou první by mělo být vlastní svědomí a tou nejzazší pak právní předpisy státu,“ vzkázali rektoři.
Podle nich poslanec Kobza účelově zneužívá situace a na svých sociálních sítích šíří nenávist a konspirace. „Je smutné, jakým způsobem a kam až je schopen dojít tento poslanec ve své sebepropagaci bez ohledu na to, kolik životů bylo zmařeno a kolik utrpení bylo tímto hrůzným činem způsobeno desítkám, spíše však stovkám lidí,“ napsali dále ve svém vyjádření.
„O to více chce Česká konference rektorů vyjádřit poděkování všem institucím a občanům, kteří vyjadřují podporu Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a celé Univerzitě Karlově, a to nejen slovně, ale i činy. Občané v rámci k tomuto účelu vyhlášených sbírek darovali finanční částku, která pomůže pozůstalým, obětem a dalším potřebným, jimž do života zasáhla tato tragédie,“ dodali rektoři.
V souvislosti s tragickou události se na sociálních sítích objevila řada dezinformací a nenávistných příspěvků. Policie dnes dopoledne uvedla, že se zabývá už téměř 90 případy schvalování střelby na Univerzitě Karlově nebo vyhrožování napodobením útoku. Většina se týká sociálních sítí. Za podněcování k trestnému činu jim hrozí některým pachatelům až dva roky vězení, za schvalování trestného činu jeden rok.