Už je to nějaký čas, co na sociálních sítích rezonuje rozhovor novinářky Moniky Le Fay o známém psychiatrovi Cyrilu Höschlovi a jeho kontaktech se Státní bezpečností. Až teď se ovšem věcí zabýval server Aktuálně.cz a přinesl informace přímo ze spisu. A je to velmi smutné čtení, které ovšem celkem věrně odpovídá tomu, jak se Höschl zachoval loni v kauze Andreje Babiše mladšího. Höschl v době minulého režimu evidentně prozrazoval intimní informace, které se dozvěděl z pozice lékaře. A v loňském roce udělal totéž, když Babišovi a lékařce Ditě Protopopovové pomohl vyžehlit průšvih, který by měl v jakékoli jiné zemi nedozírné následky.
Pan Höschl je oblíbený odborník, který publikuje své názory na všechno (tedy nejen na psychiatrii). Často se opírá do Evropské unie, která ještě nedávno štědře dotovala jím vedený Národní ústav duševního zdraví. A možná si člověk tak nějak pomyslí, že když dojdou evropské peníze, je dobré si naklonit stát, takže potopit předsedu vlády, který nechal unést svého syna na Krym, by asi nebylo nejšťastnější.
Vraťme se ale ke Státní bezpečnosti. Samozřejmě lze očekávat příval omluv od těch, kdo Höschla dlouhodobě adorují, a tím nejdůležitějším argumentem bude, že „už je to přece dávno“. Jenže to, co ze spisů zveřejněných na Aktuálně plyne, je opravdu zásadní.
Kandidát tajné spolupráce s krycím jménem Vrba sdělil estébákům například to, že bratr Václava Havla Ivan má deprese a vyhledal odbornou pomoc. Konkrétní a kompromitující informace předával i o básníkovi, kterého redakce nejmenuje. Mluvil opravdu o mnohém včetně toho, jaké „svinstvo bere“.
Cyril Höschl už tehdy byl lékař a lékařem je i dnes. Pacienti a lidé s psychickými problémy jsou velmi zranitelní a jakákoli podobná věc se jistě StB velmi hodila, a to ještě s ohledem na fakt, že v období před rokem 1989 byly podobné obtíže mnohem větším stigmatem, než jsou dnes.
Ano, možná nám Höschl po vzoru pana premiéra řekne, že „nebyl tak statečný“ jako Václav Havel. Ale to už víme. Co ovšem celý případ ukazuje také, je souvislost mezi Höschlovým chováním ve vztahu k vládnoucí moci tehdy a dnes. Protože český předseda vlády označil obě své děti za duševně nemocné a pan Höschl jej v tom podpořil. A to je snad ještě smutnější než většina z toho, co stojí ve spisu StB. Dneska už by za to totiž žádná ztráta možnosti cestovat, o kterou zjevně šlo, nehrozila.
Profesor Höschl je jistě velmi talentovaným i erudovaným odborníkem. S jistou nadsázkou lze o něm říci, že je to takový náš „národní psychiatr“. O to je celé podezření, že spolupracoval s totalitní mocí, podobně jako nedávno podpořil současného premiéra, vážnější. A nejde vůbec jen o jeho soukromou věc, o níž bychom měli mlčet.