Různým „vlasteneckým“ a „konzervativním“ silám se nelíbí, že by u nás byla umožněna korespondenční volba. Tvrdí, že za dnešní krizi ve Spojených státech může právě ona. Ne, za ni mohou právě takoví lidé a hnutí, kterým ta volba vadí.
Petr Štěpánek, zarytý staroklausovec, mladoklausovec a někdejší člen všelijakých mediálních rad, se vyjádřil na svém Facebooku. Dne 13. ledna tam píše:
Tohle nevymyslíš! Svolávat mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny za účelem zavedení možnosti korespondenčního hlasování i v našich volbách, a to po zkušenostech z Rakouska, kde se prezidentské volby musely právě kvůli problematičnosti korespondenčního hlasování opakovat, a aktuálně ze Spojených států amerických, které se z té korespondenční blamáže hned tak nevylížou, může jen úplný magor, gauner anebo zločinec. Co myslíte, jsou zdejší svolavatelé mimořádné schůze sněmovny právě s takovým programem, konkrétně koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, magoři, gauneři, zločinci anebo všechno tak nějak dohromady?
Tento typ lidí se příliš nezatěžuje fakty. Proč to taky dělat, když ukazují opak toho, co oni tvrdí. Legrační je, jak si lidé, co si o sobě myslí, že jsou strašně „konzervativní“, ani nezjistí, jak je korespondenční volba v USA stará a tradiční záležitost a sahá až do doby občanské války, protože mělo být vojákům umožněno, aby se voleb mohli zúčastnit.
V prezidentských volbách v roce 1864 mezi kandidáty Lincolnem a Georgem McClellanem změnilo 19 unijních států své zákony, aby umožnili vojákům volit v nepřítomnosti. Některé státy povolily vojákům jmenovat zmocněnce, aby za ně doma hlasovali, zatímco jiné vytvořily volební místnosti v samotných táborech. Ve volbách hlasovalo přibližně 150 000 z jednoho milionu vojáků a Lincoln získal neuvěřitelných 78 procent vojenských hlasů. Koncem 19. století nabídlo několik států i civilistům možnost volit v nepřítomnosti, pokud mohli uvést nějaký důvod, třeba vzdálenost nebo nemoc. Za první i druhé světové války vojáci také hlasovali ze zahraničí. Za druhé světové války takto přišly tři miliony hlasů, sedm procent elektorátu v prezidentských volbách v roce 1944. Po válce se v dalších desetiletích právo volit na dálku rozšiřovalo. Za celou tu dobu bylo odhaleno naprosté minimum volebních podvodů.
Příčinou momentálního rozvratu není korespondenční způsob volby. Není jediný rozumný důvod si to myslet. K prohloubení krize přispělo zásadně to, že Donald Trump není schopen uznat, že volby prohrál. On na počet odevzdaných hlasů prohrál už s Hillary Clintonovou a stal se prezidentem díky archaickému volebnímu systému. Loni v listopadu prohrál jak na počet odevzdaných hlasů, tak na počet volitelů. Trump a jeho poslední věrní se pokusili výsledek zvrátit, ale nepovedlo se jim obstát u žádného soudu. Měli hodně řečí, šířili fámy, předvedli podivné „svědky“, ale nezůstalo z toho nic. Přesto se dál šíří fámy o „ukradených volbách“, prezident se telefonicky dožaduje u státního tajemníka Georgie Brada Raffenspergera, aby mu tam přidali hlasy, podněcuje dav, který pak zaútočil na budovu Kapitolu. Abychom použili oblíbené slovo Václava Klause, tohle skutečně není „standardní“.
Ne, příčinou problémů není korespondenční volba, ale to, že egocentrický psychopat obklopený nohsledy porušuje základní pravidla demokracie. Celé roky založil Trump svou taktiku na tom, že z frustrovaných lidí dělá ještě frustrovanější. V tomto procesu mu velmi bylo nápomocné ruské zasahování, které po vyšetřování doložila Muellerova zpráva. Kreml snad ani původně nedoufal, že se povede Trumpa protlačit do Bílého domu, to byl nakonec příjemný bonus k dosažení hlavního cíle: vyvolat ve Spojených státech chaos.
U všelijakých našich staroklausovců, mladoklausovců, hlasatelů „demokracie bez přívlastků“ (to mají teď v Rusku a Íránu) je odpor ke korespondenční volbě dán celkem jasnou motivací. Ještě by nám hlasovala „zrádná emigrace“, kosmopoliti, lidé, co své kořeny vytrhli z rodné hroudy a odebrali se na dekadentní a evropskounijní Západ, kde se živí prací, nebo tam studují. (V představách wlastenců se tam oddávají hýření na erasmovských neomarxistických večírcích a kují pikle v sorosovských nadnárodních korporacích.)
No ano, tento typ lidí skutečně nejspíš zdejší spolky oddané plesnivým autoritářským ideologiím volit nebude. Proto taky tento personál duševního mauzolea protestuje.