Vláda s důvěrou ještě nevznikla a už se hádá. Nemalá část sociálních demokratů Babišovi nevěří a vládnout s ním nechce. KSČM vydírá a slovy místopředsedkyně Konečné chce narovnat páteř ANO doleva. Adept ČSSD na ministra zahraničí Miroslav Poche ji chlácholí, že programové prohlášení je výrazně socialistické, a lepší s nikým nedosáhne.
[ctete postid=“196946″ title=“Vláda podle Babišových not. Vydírá rozpolcenou ČSSD, v záloze zůstává Okamura“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Hamáček-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Dohadování o vládě běží podle Babišových not. Vzniká jakýsi polokoaliční hybrid “ permalink=“http://forum24.cz/vlada-podle-babisovych-not-vydira-rozpolcenou-cssd-v-zaloze-zustava-okamura/“]196946[/ctete]
Ačkoli se zdálo, že je už mezi hnutím ANO, ČSSD a KSČM ruka v rukávě a o osudu pracně budované společné konstrukce rozhodne vnitřní referendum sociálních demokratů, situace se mění každým dnem. Jednotliví hráči si nevykládají uzavřené dohody stejně, což jen podtrhuje křehkost a nestabilitu rodící se formace.
Stop rozšiřování vojenských misí
Na okamžik zklidněné vody koaličního vyjednávání rozčeřilo bohorovné prohlášení premiéra v demisi. „Komunisti nemají na vládu žádný vliv. Umožní pouze vznik naší vlády, na základě programových cílů, které jsou i podobné ČSSD,” bagatelizoval roli KSČM a šlápl tak do vosího hnízda.
Vůdce komunistů Vojtěch Filip si nechce nechat vnutit okatě nalajnovanou úlohu „užitečného idiota“ a okamžitě vystartoval s ultimativními požadavky. „Pokud z programového prohlášení nezmizí závazek rozšiřování vojenských misí v zahraničí, nepřipadá naše podpora v úvahu,“ přitvrdil.
Zopakoval, že komunisté chtějí mluvit do obsazení ministerstev, kde hrozí Babišův střet zájmů, konkrétně zemědělství, spravedlnosti a zdravotnictví. Poté, co se spolupodíleli na vystrnadění ministrů Pelikána a Stropnického, jim dnes nejvíce leží v žaludku ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, jeden z největších premiérových oblíbenců ve vládě. Dále trvají na údajně už dohodnutém plánu, že vysláním desítek svých lidí posílí vliv v podnicích se státní účastí, a to včetně vedoucích pozic.
KSČM narovná páteř hnutí ANO
„Není možné akceptovat, abychom neměli žádný vliv na státní podniky a akciové společnosti. Dvacet devět let po roce 1989 je poměrně dlouhá doba na to, aby se ukázalo, že pouhá kontrolní role nám ve státních podnicích nestačí,“ prohlašuje nová místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná.
Europoslankyně pregnantně vyjádřila představy KSČM o podílu na vládnutí v Interview ČT24 (12. 5. 2018). „Budou to právě komunisté, kteří narovnají páteř hnutí ANO, že neuhne doprava, ale uhne doleva,“ uvedla čerstvá krev ve vedení strany k programovým otázkám vlády.
Přestože KSČM nebude součástí vlády, „bylo by dobré, aby s námi některé věci byly konzultovány. To vyžadujeme. Chceme se například dohodnout na jménech ministrů, kteří nejlépe prosadí body našeho programu,“ pokračovala Konečná s tím, že komunisté budou předkládat i vlastní návrhy, pro které budou hledat partnery. „Například zákon o referendu o vystoupení z NATO“, dodala.
To musí vyřešit hnutí ANO
Ultimativní tón komunistů překvapil nejen premiéra Babiše, který už oznámil, že chce s Filipem jednat, ale i špičky ČSSD, které zcela pragmaticky vsadily na účast ve vládě. Ačkoli nemají téměř žádné faktické záruky, že je hnutí ANO nepřeválcuje. Čerstvý rozruch vznikl přesto, že ze strany KSČM jde jistě jen o další díl pokleslé divadelní frašky, protože faktický zájem na opuštění rozdělaného scénáře nemá.
„Na žádném jednání takto tvrdě formulovaný požadavek nezazněl. Hnutí ANO nás ujistilo, že programové prohlášení je dojednáno a že tam ze strany KSČM žádný problém není. To si musí vyřešit hnutí ANO,“ reagoval předseda ČSSD Jan Hamáček. Zároveň ujistil, že v otázce spojeneckých závazků v NATO ustupovat nechce.
Místopředseda ČSSD Martin Netolický šel ještě dál a jen potvrdil bizarnost současných poměrů, do kterých po patovém volebním výsledku zabředla politická scéna. „Podporu pro menšinovou vládu, pokud vznikne, by měl zajistit hlavní partner, který vyhrál volby, to znamená Andrej Babiš. Takže ať s komunisty jedná on,“ umyl si ruce s tím, že sociální demokracie žádnou smlouvu s komunisty nepodepíše.
Program vlády je výrazně socialistický
Vstřícněji se k tvrdé pozici komunistů vyjádřil europoslanec Miroslav Poche, vlivný zákulisní hráč pražské ČSSD, o němž se často hovoří jako o kandidátovi na post ministra zahraničí. Pražští sociální demokraté významně napomohli ke zvolení Jana Hamáčka a Jiřího Zimoly do vedení, a nominace Pocheho je projevem splácení účtů. Jisté to však zatím nemá, protože naráží na odpor prezidenta. Mstivý Zeman nezapomíná, že pražská ČSSD v prezidentských volbách otevřeně podporovala protikandidáta Jiřího Drahoše.
[ctete postid=“197158″ title=“Dozorový žalobce Čapího hnízda zpochybňuje závěry policie o Babišově vině“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Šaroch-Čapí-hnízdo-385×230.jpeg“ excerpt=“Dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch, který nedávno zrušil trestní stíhání “ permalink=“http://forum24.cz/dozorovy-zalobce-capiho-hnizda-zpochybnuje-zavery-policie-o-babisove-vine/“]197158[/ctete]
„Vláda by velmi silně akcentovala levicová témata, pokud vznikne,“ vábí Poche KSČM. „Programové prohlášení je výrazně socialistické. Nedokážu si představit, že by mohla vzniknout komunistům programově bližší vláda,“ dodal s tím, že si nemyslí, že zahraniční politika je jejich největší prioritou.
S „výrazně socialistickým“ programovým prohlášením vlády má Poche pravdu. Program je v mnoha ohledech vágní, ale pokud jde do konkrétností, nezapře představy kombinace posilující státní byrokracie a výrazného zvyšování vládních mandatorních výdajů. Vzniká vláda antireformní a uplácející široké voličské vrstvy bez ohledu na projídání budoucnosti, kdy mohou přijít – a střídáním ekonomických cyklů jistě přijdou – horší časy.
Soutěž populismu
Těžko posoudit, která ze stran je v této soutěži populismu úspěšnější. Hnutí ANO slibuje místo skutečné důchodové reformy rekordní zvýšení penzí a výrazné slevy v dopravě pro studenty a seniory. Pokračuje v tažení proti malým podnikatelům dokončením 3. a 4. vlny EET. ČSSD zase výrazně zvyšuje sociální dávky a minimální mzdu. Ruší karenční dobu, tedy nevyplácení náhrad mzdy v prvních třech nemoci. Zvýšené náklady ponesou zaměstnavatelé, prudce naroste krátkodobá pracovní neschopnost. Dalo by se pokračovat.
Jak to dopadne s vládou a jejím programem je dnes ve hvězdách. Zatím to působí tak, že Andrej Babiš, majoritní akcionář firmy zvané vláda, na zájmy malých akcionářů příliš nehledí. Raději vytváří dojem, že maká, a energii věnuje hlavně předvolební kampani vršením populistických slibů při spanilých jízdách do regionů.
Označení vlády za výrazně socialistickou předsedu hnutí ANO nijak netrápí. A k nárokům komunistů lze jen poznamenat, že narovnávat páteř lze jen tam, kde existuje.