NASA se připravuje na návrat modulu Orion, který je součástí vesmírného programu Artemis I. Loď ukončuje svou 25denní lunární orbitální misi a na Zem se vrátí v neděli 11. prosince. Během návratu NASA provede dosud nevyzkoušený způsob vstupu do atmosféry, díky kterému by se dalo přesně určit, kdy a kde modul přistane, píše server Time. Přistání modulu, ve kterém místo astronautů sedí trojice figurín, je důležitým testem pro budoucí mise vesmírného programu.
Návrat z orbitu Měsíce je mnohem komplikovanější než návrat z orbitu Země. Aby se loď bezpečně vrátila do atmosféry, musí mířit na prostor na obloze o šířce 24 kilometrů. Pokud by Země měla velikost basketbalového míče a Měsíc velikost baseballového míče, cíl pro návrat by se dal přirovnat k tloušťce papíru. V případě, že by loď tento prostor minula, návrat by nepřežila. Následně musí astronauti na cestě dolů vydržet téměř sedminásobek zemské gravitace, než se jejich rychlost zpomalí, otevřou se padáky a dopadnou na vodu.
Tento postup se používal u všech devíti předchozích lunárních posádek Apolla. NASA na modulu Orion vyzkouší nový způsob, takzvaný „skákavý vstup“, při kterém by se snížilo riziko, že těleso shoří, nebo se naopak odrazí zpět do vesmíru. Navíc by měl zmírnit přetížení astronautů na palubě z necelého sedminásobku na čtyřnásobek zemské gravitace.
Když modul Orion vstoupí do 24 kilometrů širokého prostoru v atmosféře, bude se pohybovat rychlostí více než 32 tisíc kilometrů v hodině. Atmosférické tření zapříčiněné rychlým vstupem způsobí, že teplota na jeho tepelném štítu vzroste během sestupu až na 2760 stupňů.
Jakmile se vesmírný modul dostane do výšky 61 kilometrů, otočí se o 180 stupňů, takže budoucí astronauti by nyní byli hlavou dolů. Tím modul změní své těžiště, což způsobí, že vyskočí z atmosféry, ale ne tak rychle, že odletí zpět do vesmíru. Místo toho vyletí zpět až do výšky 99 kilometrů, čímž se tepelný štít opět zchladí. Po tomto manévru bude pokračovat v sestupu a jeho naváděcí systém jej nasměruje přímo k vodám u San Diega.
Americký program Artemis I, který má po padesáti letech vrátit člověka na povrch Měsíce, odstartoval 16. listopadu. Tato mise je důležitým testem před letem mise Artemis II, v rámci níž modul Orion v roce 2024 přepraví posádku astronautů kolem Měsíce.