Ještě to není ani rok, co Německo podpořilo Ukrajinu ve válce dodávkou přileb. Teď zřejmě dojde i na tanky. Je pravda, že zkušenosti z bojů ukázaly, že německá přilba je jiný level než ty kusy plechu, co si nasazují na hlavu ruští vojáci, ale tank je tank. Zvláště ten moderní, který je navíc součástí zcela nového systému vedení boje.
USA a Německo se podle posledních zpráv rozhodly dodat Ukrajině moderní hlavní bojové tanky, což by nejspíš mohlo změnit poměr sil na bojišti, kde Ukrajina stále odráží ruskou invazi. Experti upozorňují, že nejde jen o samotné tanky, které nejsou nějakou „zázračnou zbraní“ už proto, že zázračné zbraně neexistují, ale že jejich nasazení představuje jiný styl vedení operace.
Důležité je nejen to, že se k dodávkám odhodlaly USA a Německo, ale že se otevírá příležitost i pro další evropské země NATO, z nichž řada používá vyspělý německý Leopard 2, aby tuto těžkou výzbroj předaly Ukrajině.
Hlas Ameriky v úterý potvrdil, že USA dodají Ukrajině desítky moderních tanků M1 Abrams, které jsou v Evropě mnohem méně rozšířené než Leopardy.
„Tank Leopard 2 byl poprvé uveden do služby v roce 1979 a od té doby byl několikrát modernizován. Jeho hlavní dělo střílí extrémně výkonné 120mm projektily. Je také vybaven dvěma kulomety ráže 7,62 mm. Tank M1 Abrams je o něco novější a je vybaven podobnou výzbrojí. Je také těžší než Leopard 2 a má modernější pancéřování,“ charakterizuje tyto zbraně Hlas Ameriky.
Ruské síly vybudovaly silné obranné pozice, jejichž cílem je omezit manévrovací schopnost Ukrajiny. Andrew Metrick, výzkumný pracovník obranného programu Centra pro novou americkou bezpečnost, říká, že tanky by mohly pomoci tento problém vyřešit.
„Jde o obnovení operační schopnosti ukrajinských ozbrojených sil. Jde o vytvoření sil schopných prolomit opevněné ruské pozice a umožnit jim využít vynikající palebnou sílu a mobilitu k rozdrcení ruských sil.“
John Spencer, vedoucí výzkumu městských válek v Madison Policy Forum, řekl Hlasu Ameriky, že k tomu, aby Ukrajina vytlačila Rusko z těchto pozic, je třeba kombinované úsilí zahrnující koordinaci pěchoty, dělostřelectva, letecké podpory a především tanků. „Bez hlavních bojových tanků, a těch musí být hodně, je Ukrajina velmi omezena ve schopnosti útočit na obranné pozice, které ruská strana všude vytváří,“ soudí Spencer.
Ukrajina už má jiná obrněná vozidla, včetně bojových vozidel Bradley americké výroby, ale ty nemají stejné schopnosti jako hlavní bojový tank. „Vozidla Bradley mají tenčí pancíř a mnohem menší palebnou sílu. Nemohou prorazit obranné linie. Tanky byly navrženy tak, aby obrannou linii prorazily,“ popisuje Spencer vlastnosti zmiňovaných zbraní. Zatím není jasné, kolik tanků jednotlivých typů na Ukrajinu skutečně dorazí. Pro potřebný dopad by jich nejspíš byly třeba stovky a vyžaduje to příslušnou podporu.
Novinář Sergej Aslanjan pro stanici Echo píše, že sám o sobě „není Leopard etalonem dokonalosti“. „Je moderní, technologicky vyspělý, vybavený elektronikou. Je však zranitelný a nemá zaručenou ochranu proti moderním zbraním. Pěšák s Javelinem si s ním dokonale poradí. Turecká armáda bojovala na Leopardech v Sýrii a přišla o pět vozidel zcela konvenčními prostředky.“
Na Ukrajině jde však o něco jiného. S nimi přicházejí posádky vycvičené pro boj čtvrté generace na bojišti podle standardů NATO. „Leopardy s sebou přinášejí scénář tankové války, který ruská armáda nezná, protože tam každý tank bojuje sám za sebe. Pokud má ruský tank štěstí, že vedle něj stojí tanková četa nebo rota, vedle pěší rota a BMP, na obloze je vrtulník a velitel má přehled o terénu a ví, kudy se vydat, pak se zvyšuje šance, že ke smrti nedojde hned v okamžiku střetu, a zvyšuje to šance na vítězství, které se hodí aspoň pro mediální využití,“ píše Galjamov.
Oproti tomu tanky Leopard bojují ve dvojicích, které se obvykle sdružují do skupiny, která tvoří minimálně jednu rotu. Vždy je doprovází nejméně dva Gepardi systému protivzdušné obrany a poblíž je oddíl Marderů nebo Bradleyů. Vzduch kryjí nejen vrtulníky, ale také letectvo a pozorování z vesmíru.
To je strategie a taktika, jakou ruská armáda nezná. Tanky jsou součástí systému, který vidí, identifikuje a zneškodňuje protivníka ze vzdálenosti mimo dosah nepřítele.
„Když se na bojišti objevili první pěšáci ukrajinské armády vycvičení podle standardů NATO v Anglii, byly osvobozeny Charkov a Cherson. S příchodem Leopardů (Abramsů, Challengerů) se stane totéž. Bude to úplně jiná válka,“ uzavírá Galjamov.