Ruský vůdce Vladimir Putin oficiálně oznámil, že Rusko navzdory sankcím již dokončilo obnovu svého hospodářství a že je na tom stejně jako v roce 2021.
„Fáze obnovy ruské ekonomiky byla dokončena. Ustáli jsme naprosto bezprecedentní vnější tlak, sankční nápor některých vládnoucích elit v takzvaném západním bloku – některých vládnoucích elit v jednotlivých zemích, které nazýváme nepřátelské. Ruský HDP dosáhl úrovně roku 2021 a nyní je důležité vytvořit podmínky pro další stabilní a dlouhodobý rozvoj,“ oznámil Putin na schůzce s ruskou vládou o návrhu federálního rozpočtu do roku 2026.
Podle Putina by růst HDP do konce letošního roku mohl být až 2,8 %, i když na jaře byl odhad jen 1,2 %. Nový federální rozpočet musí být podle Putina „objektivně propočítán a sestaven na základě národních priorit, národních zájmů, strategických a aktuálních plánů ve všech klíčových oblastech“. Národní priority, ani národní zájmy nijak blíže nespecifikoval. Rovněž se nijak nezmínil o vlivu ruské agrese vůči Ukrajině na ruské hospodářství a gigantických nákladech, které toto jeho válečné dobrodružství stojí.
„Obecně stále existuje malý schodek, ale v srpnu byl rozpočet opět proveden s přebytkem,“ okomentoval Putin situaci federálního rozpočtu. Ovšem za hlavní problém současné doby považuje zrychlující se inflaci. „Hlavní faktor je zde jasný – oslabení rublu a je nutné jasně pochopit jeho důvody a učinit vhodná rozhodnutí včas a bez prodlení. Jsem přesvědčen, že vláda a centrální banka budou pracovat profesionálně, a co je důležité, koordinovaně,“ dodal Putin.
Jak k Putinovu vystoupení poznamenal nezávislý server Meduza, který se na jeho proslov ptal ekonomů, má Putin formálně pravdu, protože „ekonomové obvykle hovoří o hospodářském oživení, když se HDP po recesi vrátí na hodnoty, které měl před začátkem krize“.
Jenže například autoři telegramového kanálu MMI se domnívají, že oficiální prognóza ministerstva hospodářství o růstu o 2,8 %, kterou Putin zmiňoval, byla úmyslně nadhodnocena a vychází z příliš optimistického hodnocení ruského exportu. Ten by totiž měl podle ministerstva v září až prosinci letošního roku vyskočit na 46 miliard dolarů měsíčně proti 34 miliardám v lednu až září. Ovšem není blíže specifikováno, kam by mělo Rusko zvýšit objem exportu.
A podle ekonomů není v žádné z rozvah zahrnut ani nedostatek pracovních sil, které jsou „odčerpávány“ na frontu, ani se nebere v potaz síla protiruských sankcí. „Jedná se o předběžné odhady. Nové údaje je mohou ještě změnit a může dojít k prudkým změnám,“ píše například telegramový účet Cholodnyj rasčot.