Když vláda Bohuslava Sobotky schválila prodloužení podpory „starých“ biopaliv (čili biopaliv první generace) se souhlasem ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU‑ČSL), hájila se, že jejich využívání po nás vyžaduje Evropská unie a „modernější“ biopaliva nejsou zatím využitelná.
V těchto dnech Evropská unie připravuje plán přechodu na biopaliva druhé generace (popřípadě generací dalších) a nejpozději do roku 2030 kompletní konec přidávání biopaliv první generace do pohonných hmot. Usnesl se na tom alespoň příslušný, velký a vlivný výbor Evropského parlamentu (pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin), jak upozornil portál Euro.
Výbor postupoval dokonce mnohem přísněji než Evropská komise, která ve svém návrhu požadovala pouze snížení objemu biopaliv na celkové zemědělské produkci ze zhruba sedmi procent na zhruba polovinu.
Jenže zase je někdo proti. Neuhodnete kdo. Končící Sobotkova vláda a spolu s ní i další vlády Visegrádské čtyřky. Byli by tím totiž poškozeni zemědělci orientovaní na pěstování typicky řepky (ale i dalších plodin) do pohonných hmot, stejně jako průmyslníci, kteří biosložky následně přimíchávají. Neznáte nějakého takového velkopodnikatele? Třeba z řad lidí, na nichž je Sobotkova vláda závislá? Dejme tomu nějakého bývalého ministra? Nemá smysl nic předstírat. Poškodilo by to podnikání Andreje Babiše (ANO), i když má své podniky aktuálně ve svém svěřenském fondu.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) už za to Evropskou unii (ale i další, menší producenty biopaliv první generace) před léty kritizovala. Biopaliva první generace totiž na rozdíl od biopaliv ze stromů, odpadních surovin či řas zpravidla zabírají půdu, na níž by jinak mohlo růst budoucí jídlo. Potraviny se tak výrazně prodražují, navíc možná zbytečně.
Babiš však prokázal svou nechuť k jídlu už při řešení sporu mezi ním a jiným soukromým zemědělcem o nájem půdy. Tehdy nechal roundupem zlikvidovat vzrostlou úrodu obilí v hodnotě několika milionů korun. Na co máme soudy, že?
Pěstování řepky jako biosložky je celkově problematické. Odborníci upozorňují jednak na ekologické důsledky pro půdu, jednak na problematickou celkovou „ekologickou“ bilanci vzhledem k tomu, že se při sklizni řepky samozřejmě rovněž využívají pohonné hmoty. Ale to je naší vládě asi jedno. Pochybné zájmy jedné skupiny zjevně mají přednost před živobytím ostatních lidí.