Německý vicekancléř Robert Habeck varoval čínskou vládu před hospodářskými důsledky, které ponese, pokud bude nadále podporovat Rusko ve válce proti Ukrajině. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg už dříve obvinil Čínu z rozdmýchávání války na Ukrajině a podpory Ruska.
Během sobotního setkání s čínskými vládními představiteli v Pekingu vicekancléř Habeck, který je zároveň německým ministrem hospodářství, podle DPA prohlásil, že ruská válka proti Ukrajině se přímo dotýká německých a evropských bezpečnostních zájmů.
„Jednali bychom jinak a určitě bychom se tak přísně nezabývali tím, kde máme závislost na surovinách a technickém zboží, kdyby nebylo této války nebo kdyby Čína v této válce nepodporovala Rusko,“ řekl Habeck. Dodal zároveň, že tyto věci nelze oddělit. „Naše vztahy, naše bezprostřední vztahy, již byly negativně ovlivněny.“
Podle bruselského webu POLITICO za hlavní příčinu zhoršení hospodářských vztahů mezi Berlínem a Pekingem označil podporu Číny Rusku ve válce proti Ukrajině a zopakoval varování před hospodářskými důsledky podpory Pekingu válečnému úsilí Moskvy.
Jedná se o první Habeckovu návštěvu Číny během jeho funkčního období, a to v situaci zhoršující se nejistoty, které čelí německo-čínské obchodní vztahy, připomněl web. K návštěvě dochází v době, kdy se mezi EU a Čínou vyostřuje obchodní válka. Sedmadvacítka uvalila cla na čínská elektrická vozidla a Peking zahájil antidumpingové šetření vepřových výrobků z Evropské unie. „Je důležité si uvědomit, že se nejedná o sankční cla,“ dodal německý vicekancléř.
Jde o další diplomatickou roztržku mezi Západem a Čínou. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg obvinil tento týden Čínu z toho, že podporuje válku Ruska proti Ukrajině, a poukázal na to, že v loňském roce Rusko dovezlo z Číny 90 procent mikroelektroniky, která se používá k výrobě raket, tanků a letadel.
„Prezident Si se snažil vytvořit dojem, že se v tomto konfliktu drží stranou, aby se vyhnul sankcím a udržel plynulý obchod,“ prohlásil Stoltenberg. Čína podle něj ale podporuje největší ozbrojený konflikt v Evropě od druhé světové války, a přesto chce také udržovat dobré vztahy se Západem.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien v reakci vyzval Severoatlantickou alianci, aby přestala házet vinu na Čínu a raději udělala něco praktického pro politické urovnání krize.
„Doporučujeme NATO, aby přestalo přenášet vinu a rozsévat neshody, nepřilévalo olej do ohně a nevyvolávalo konfrontaci, ale raději udělalo něco praktického pro politické urovnání krize,“ prohlásil Lin Ťien podle webu Ukrajinska pravda. Strategické partnerství mezi Čínou a Ruskem se od ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu posílilo, ale Peking dlouhodobě odmítá obvinění Západu, že Moskvě pomáhá.
Peking sice tvrdí, že k válce na Ukrajině zaujímá neutrální postoj, ale na druhou stranu kritizuje protiruské sankce a odmítá ruskou invazi na Ukrajinu odsoudit a zároveň těží z nižších cen za ropu a plyn, které už Rusko nemůže prodávat do Evropy v dřívějším rozsahu.
Minulý týden země G7 oznámily, že budou pokračovat v opatřeních proti subjektům v Číně a třetích zemích, které materiálně podporují ruskou vojenskou mašinérii v její agresivní válce proti Ukrajině. Americké ministerstvo financí identifikovalo více než tucet schémat, jejichž cílem je vyhnout se sankcím proti ruské obranné průmyslové základně, a uvalilo omezení na více než 90 zahraničních osob a společností, především z Číny a Turecka, připomněl web Evropská pravda.