Američtí voliči řeší necelé dva týdny před prezidentskými volbami obavy ohledně přesnosti sčítání hlasů, klidného předání moci a politického násilí v den voleb a po něm, ukázal průzkum pro deník USA Today. Výrazné rozdíly v názorech na jednotlivá témata jsou ale mezi příznivci bývalého prezidenta Donalda Trumpa a viceprezidentky Kamaly Harrisové.
Většina voličů podle průzkumu věří sčítání hlasů, a to téměř 80 procent. Důvěra je ale vyšší u voličů viceprezidentky Harrisové, kde pouze čtyři procenta lidí nejsou přesvědčena, že výsledek bude správně spočítaný a oznámený. Naproti tomu třetina Trumpových voličů v přesnost výsledku nevěří. Deník USA Today upozornil, že bývalý prezident tyto obavy rozdmýchal tím, že bez důkazů tvrdil, že volby v roce 2020 byly zmanipulované proti němu.
Většina lidí také uvedla, že přijme výsledek voleb. Pokud prohraje Harrisová, její příznivci jsou z 88 procent připraveni výsledek přijmout jako spravedlivý a přesný. Pokud ale prohraje Trump, 24 procent jeho podporovatelů už teď hlásí, že jsou připraveni odmítnout jeho soupeřku jako legitimně zvolenou prezidentku.
Američané se také obávají možnosti násilí v den voleb a po nich. Tento strach pociťují dvě třetiny z nich. Velký rozdíl je ale opět v odpovědích příznivců Harrisové a Trumpa. 86 procent voličů viceprezidentky má obavy z možnosti násilí, zatímco přibližně polovina Trumpových podporovatelů tyto obavy nepociťuje.
Co se týče samotného předání moci v lednu příštího roku, tři čtvrtiny Trumpových příznivců věří, že proběhne poklidně. U příznivců Harrisové má stejný názor jen třetina.
Po volbách v roce 2020 podal Trumpův tým okolo 60 soudních žalob proti volebním výsledkům, které byly zamítnuty pro nedostatek nebo absenci důkazů. Trump mezitím na sociálních médiích napadal výsledek kvůli údajným podvodům, kradení hlasů a manipulaci ze strany demokratů.
Situace vyvrcholila 6. ledna 2021, kdy se obě komory amerického Kongresu chystaly na společném zasedání stvrdit Bidenovo volební vítězství. Trumpovi stoupenci se před budovou střetli s policií a nakonec se jim podařilo přes její zábrany proniknout dovnitř. Útok tehdy vyústil v několik úmrtí. Nyní kvůli pokusu zmařit výsledky čelí Trump čtyřem federálním obviněním, která ale také označuje za „zásahy do voleb“.
Preference obou kandidátů jsou nyní téměř vyrovnané. Podle průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnila společnost CNBC All-America Economic Survey, si na celostátní úrovni Trump drží na Harrisovou náskok 48 ku 46 procentům, což je v rámci chybovosti průzkumu. V nerozhodnutých „swing states“ vede bývalý prezident poměrem 48 ku 47 procentům, což je opět v rámci chybovosti.
Volby se konají 5. listopadu, ale už nyní lze hlasovat v předstihu osobně či poštou. Zatím podle centra pro sledování voleb na Floridské univerzitě do pátku odvolilo 31,5 milionu lidí.