NÁZOR / Demokracii si nelze plést s anarchií. A přesně tu předvedli příznivci bývalé novinářky Jany Peterkové v budově Městského soudu v Praze, když vyrazili dveře do jednací síně při projednávání kauzy dotyčné. Té nakonec odvolací senát potvrdil dvouletou podmínku se zkušební dobou na tři roky za šíření poplašné zprávy.
Vzhledem k tomu, co paní Peterková všechno navykládala za lži, například na sociálních sítích uvedla, že v pečovatelském domě v Měšicích umírali senioři po očkování proti covidu, nebo hlásala, že vojáci NATO u nás budou vraždit děti, je to ještě docela mírný rozsudek. Nicméně verdikty nezávislých soudů je třeba respektovat, protože to patří k základním pilířům demokracie.
Jakékoliv násilnosti v soudních budovách jsou nepřípustné, protože ohrožují demokratické uspořádání naší země. To, co převedli přívrženci Peterkové, je skandální. Takové jednání, kdy si násilím chtěli vynutit příznivé rozhodnutí soudu, se nesmí opakovat. Takto začínaly všechny diktatury, jak nacistické, tak i komunistické; násilnými útoky na státní instituce. Naše země s tím sama má neblahé zkušenosti z let 1945–1948, kdy si komunisté demonstracemi a násilným obsazováním továren vynucovali změnu právoplatných soudních rozsudků, které rušily předchozí nezákonná znárodnění některých firem a vracely je původním majitelům. Jak to pak dopadlo v únoru osmačtyřicátého roku, všichni víme.
Tito násilníci vykřikovali hesla jako gestapo či fašistický stát. Jenomže jsou to právě oni, kdo provozují fašistické a totalitní praktiky, když svým chováním ohrožují nezávislé soudy. Demokracie opravdu neznamená porušování pravidel a vynucování si svých představ pomocí teroru vůči jiným lidem. Uvedu další příklad z minulosti. V roce 1920, když se komunistická levice pokusila v Československu o státní převrat, tak tehdejší vláda neváhala proti vzbouřencům nasadit armádu a vyhlásit stanné právo. Demokracie se zkrátka musí umět bránit proti těm, kteří ji chtějí zničit.
Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.