Rusové stále násilně „evakuují“ Ukrajince z dočasně okupovaných území Ukrajiny, zejména z Chersonské oblasti, do jižních oblastí Ruska, a zesilují represe, konstatuje Centrum národního odporu.
Nuceným přesídlováním obyvatel chce Kreml údajně napravit demografickou krizi v Rusku a také zabránit jakýmkoliv snahám o vznik osvobozeneckých hnutí na obsazených územích Ukrajiny, hodnotí snahy ruských okupantů Ukrajinci.
„Evakuace rozhodně není dobrovolná. Ve skutečnosti Moskva nejprve vyvolá v regionu humanitární krizi a odebere odtud zdravotnická, vzdělávací a lékárenská zařízení,“ konstatuje Centrum národního odporu.
V okamžiku, kdy je ve městech či v celých oblastech zničena potřebná infrastruktura, jsou obyvatelé informováni o připravované ofenzivě spojené s bombardováním a jsou stanoveny termíny k „evakuaci“ před vypuknutím této vojenské operace. Psychickým nátlakem se tak okupanti snaží donutit ukrajinské obyvatele k odchodu. Když pak tito lidé chtějí evakuovat, jsou odvezeni nikoliv na Ukrajinu, ale do jižních částí Ruské federace.
„Podle Ústředního statistického úřadu jsou lidé deportováni do krajů Krasnodar a Stavropol. Zároveň jim je zakázáno opustit svobodnou Ukrajinu. Místní obyvatelé, kteří se rozhodli zůstat na okupovaném území, jsou nuceni žít v podmínkách potravinové a humanitární krize,“ tvrdí Centrum národního odporu s tím, že na okupovaných územích Rusové zesilují vůči civilnímu obyvatelstvu represe.
V některých případech slibují ruské úřady za evakuaci finanční podporu. Dokonce k tomu vydali i vyhlášku číslo 1876, podle které evakuovaní obdrží jednorázový příspěvek 100 000 rublů a navíc jim bude zaplaceno bydlení. Ovšem po přesunu jsou lidé informováni, že ještě musejí dodat nějaké dokumenty a žádné peníze nedostanou. Kompenzace tak zůstávají jen na papíře.
Nejhorší na celé situaci je však „unášení“ dětí, které jsou oficiálně odesílány na „rehabilitaci v táborech“, ale následně nejsou vráceny rodičům a jsou drženy v Rusku bez možnosti návratu na Ukrajinu s odůvodnění, že v kraji platí „stanné právo“, píše se ve zprávě Centra národního odporu, které vyzývá obyvatele okupovaných oblastí, aby odešli na území ovládaná ukrajinskou vládou.
Podle Centra národního odporu celá akce nápadně připomíná postup sovětské vlády v roce 1947, kdy v rámci tzv. „Akce Západ“ bylo z Ukrajiny násilně deportováno na Sibiř a do Kazachstánu takřka čtvrt milionu lidí. Moskva tím chtěla zlomit odpor, k němuž po skončení druhé světové války docházelo vůči sovětské moci na západě Ukrajiny.