Příspěvky zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na sociálních sítích o anexi Grónska, Kanady a Panamského průplavu sice vyděsily americké spojence, ale potěšily zahraniční nepřátele, konstatuje Julia Davisová, která monitoruje ruská média. V Rusku byly tyto výroky interpretovány tak, že Trump ve skutečnosti není proti zahraničním dobyvačným válkám, a proto si je Rusko může taky dovolit.
Diskutující v ruské státní televizi soudí, že Trump by – stejně jako Vladimir Putin – „s radostí“ napadl jakoukoli zemi, která by se nemohla bránit. Experti ve státní televizi v pořadu propagandisty Vladimira Solovjeva bezvýhradně podpořili Trumpův postup vůči Grónsku, Kanadě a Panamě.
Přední ruští propagandisté a experti se domnívají, že Trumpa lze přesvědčit, aby souhlasil se seznamem přání Moskvy, pokud na něj Putin bude mít vliv. Vysněný scénář, který si představují, by zahrnoval legitimizaci ruské invaze na Ukrajinu a uznání ruských územních požadavků.
Během nedělního vysílání pořadu Vesti nedeli (Týdenní zprávy) věnoval moderátor Dmitrij Kiseljov výraznou část pořadu americké expanzi, jak ji Donald Trump naznačuje. Julia Davisová vybrala podstatné výroky z vysílání.
„Trump si nedělá legraci. Je odhodlán rozšířit americké územní državy. Osobně jsem přesvědčen, že se mu to podaří,“ tvrdil Kiseljov. „Trump uchvátí pro Ameriku strategicky důležité části světa. To není legrace. Legrační je sledovat, zda se někdo ve Starém světě pokusí sankcionovat Spojené státy v reakci na jejich územní expanzi. Tehdy se ukáže, jak zásadoví milovníci sankcí skutečně jsou.“
„Zamyslete se nad tím. Pokud to Trumpovi všechno projde, bude inspirován svým úspěchem a může se podívat na zbytek zeměkoule, zaměřit se na zranitelná místa a pokračovat dál. Kde se zastaví? Neznamená to, že ostatní mohou dělat totéž?“ pokračoval Kiseljov.
Minulý čtvrtek účastníci pořadu státní televize Večer s Vladimirem Solovjovem trávili většinu vysílání jásáním nad tím, jak se svět během Trumpova prezidentství změní. Moderátor Vladimir Solovjov řekl: „Trump zdvořile oznámil, že Spojené státy budou rozšiřovat své hranice.“
Poslanec Státní dumy Andrej Lugovoj, který se podílel na smrtelné otravě Alexandra Litviněnka, poznamenal: „Připadá mi, že jsme poslední čtyři roky strávili v Bidenově blázinci, a teď postupně přecházíme do Trumpova cirkusu.“ Spekuloval, že nastupující prezident se jako ke své politické strategii uchýlí k teorii šílence, což je podobné zahraniční politice bývalého amerického prezidenta Richarda Nixona.
Podle poslance nikdo neví, zda si Trump dělá legraci, když se vyjadřuje o Grónsku, Panamě a Kanadě. S tím nesouhlasil moderátor Vladimir Solovjov.
„Jsou to úžasná prohlášení! Ne, on si nedělá legraci… Samozřejmě že si nedělá legraci! Myslíte, že si dělám legraci, když říkám, že Finsko, Varšava, Pobaltí, Moldavsko a Tallinn by se měly vrátit domů? Myslíte, že si dělám legraci? Ne! Všichni by se měli vrátit k Ruské říši. Mimochodem, následovat má Aljaška. Vraťte ji zpátky.“
„Způsob, jakým to racionalizuje, je ohromný. Měli bychom následovat jeho příkladu a v tichosti si vše vzít zpět,“ pokračoval Solovjov. Pak v duchu toho, co nedávno prohlašoval místopředseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv, tvrdil, že Rusko by si už teď mělo vzít více než čtyři ukrajinské regiony, které již ústavně prohlásilo za ruské.
Lugovoj se přidal. „Přátelé, Trumpova šílená prohlášení ukazují, že by nemělo být žádné příměří. Proč bychom potřebovali příměří, když sebevědomě postupujeme vpřed?“
„Domnívám se, že to, co Trump dělá, nám velmi prospívá. Trump naprosto ničí veškeré iluze, které by někdo ještě mohl mít o summitu demokracií, o respektování názorů spojenců v NATO. Je to, jako by říkal: ,Kdo jste vy všichni? Všichni jste nuly! Já si promluvím s Putinem a Si Ťin-pchingem…‘ Je to skvělý člověk, úžasný chlap!“ sdělil Solovjov.
Profesor Dmitrij Jevstafjev prohlásil, že „Trump udělal pro Rusko a pro celý svět něco fantastického“. „Jasně odpověděl na otázku: ,Vedení, nebo hegemonie?‘ a vybral si hegemonii. Svým přístupem geografického rozšíření pohřbil celý kolektivní Západ. Žádný kolektivní Západ neexistuje a už nikdy nebude jednotný.“
Expert na Ameriku Dmitrij Drobnickij soudí, že podle toho, jaký tým si Trump přivádí a kým je on sám, „je jasné, že rozhodně není budovatelem nového světového řádu“. Podle Drobnického je Trump ničitel. „Bude bořit starý světový řád.“
Solovjov dodal: „Tím, že si bere Kanadu, Trump v podstatě říká: ‚Rusové, můžete si vzít Pobaltí.‘“
Přidal se vojenský expert Michail Chodorjonok.
„Po prohlášení zvoleného prezidenta Donalda Trumpa o Kanadě, Grónsku a Panamě můžeme podle mého názoru nyní považovat speciální vojenské operace za normu pro řešení sporů mezi zeměmi. Mlčení evropských lídrů to jasně potvrzuje.“
Politolog Dmitrij Kulikov dodal, že éra národních států skončila a svět se vrátí do éry impérií: „Nastává nový svět.“ Vladimir Solovjov s ním souhlasil: „Nastává éra silných.“