Ekonomka Markéta Šichtářová na svém blogu na iDnesu zkritizovala lidi, co říkají, že Zeman (Trump atd.) není jejich prezident. Byli přece řádně zvoleni.
Celé ZDE.
Vidí v tom úpadek demokratického smýšlení a ryba smrdí od hlavy, tedy přímo od šéfů Evropské unie.
Píše: „…v květnu 2016, šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker ve vší vážnosti směrem k premiérům členských států EU zase prohlásil: ‚Příliš posloucháte své voliče. Chovejte se raději jako Evropané na plný úvazek.‘ Aha, takže volení zástupci lidu příliš poslouchají své voliče, a to je špatně? Nemáte pocit, že to nápadně připomíná rétoriku fašistů či bolševiků?“
„… Nejhorší totiž je, že svoboda a demokracie mizí nejen z chování těch, kdo jsou zrovna u moci; to je ještě celkem častý jev. Mnohem horší je, že mizí z myšlení celé společnosti,“ pokračuje ekonomka… „Jednou jsme si vybrali přímou volbu prezidenta. (Ne, nemyslím si, že přímá volba prezidenta je optimální v zemi, kde prezident má spíš obřadní úlohu a silnější roli hraje premiér.) A když už jsme si vybrali přímou volbu a v ní prezidenta podle dopředu dohodnutých pravidel zvolili, je prezident prezidentem. (Ne, nebráním prezidenta, mám na něj svůj vlastní názor.) Jde zkrátka o princip.“ „Tvrzení ‚já jsem inteligentnější než ten okolní plebs, a proto mám právo tvrdit, že prezident by prezidentem navzdory demokratické volbě neměl být‘ nesvědčí o tom, že dotyčný je na vyšší úrovni než jeho okolí; svědčí naopak spíš o jeho nevzdělanosti.“
Markéta Šichtářová tady spojuje dvě věci. Když někdo řekne, že Zeman (Trump) není jeho prezidentem, bere to příliš doslova. Nikdo přece netvrdí, že Zeman nebyl řádně zvolen. Pro zjednodušení ponechme stranou, že se Zeman do své funkce prolhal a to za pomocí takových klamů, jako že Schwarzenbergové mají hrad a na tom hradě obrazy s hákovými kříži. Ten hrad Schwarzenbergové nemají a žádné hákové kříže tam stejně nejsou, ale co na tom. Na lid to zapůsobilo. Stejně tak si Zeman v televizi vymýšlí nepravdivá čísla a lži chrlí jako na běžícím pásu. Ale dobře, když někdo lže a lidé ho stejně ve své prostotě zvolí, je zvolený a nikdo to nepopírá.
Obrat „Zeman není mým prezidentem“, nebo „Gross není mým premiérem“, je hodnotová distance. Když Zeman vykládal, že bude prezidentem dolních deseti milionů, byl to samozřejmě taky nesmysl. Lidé prostě dávají Zemanovi najevo, že když něco vykládá o zájmech republiky, oni se s jeho míněním neztotožňují a nechce, aby mluvil i za ně. Zvlášť když mluví víc, než je zdrávo a vykládá lži a nesmysly.
Je opravdu rozkošné, kde všude dokáží někteří lidé odhalit ohrožení svobody a demokracie. Ne že by lidé jako Juncker nedokázali občas uvést k zoufalství i milovníky Evropské unie. Některé řeči by si jistý typ europapalášů mohl odpustit už proto, že stejně za tím nestojí žádná reálná moc. Celkem ale není jasné, jak by Juncker ohrožoval svobodu běžného občana v jakékoli zemi.
Představa, že někdo je zvolen a pak ho nikdo nesmí kritizovat, je nepochopitelná. Paní Šichtářová tady argumentuje asi stejně, jak jsme to slýchali v dobách opoziční smlouvy a jak to vyřvávali teď 17. listopadu různí zemanovci na náměstích. „Nášpanřádnězvolenýprezidentzeman“ sedí na Hradě a nikdo ho nesmí kritizovat. Totéž platí ohledně Trumpa. Pravda, většina lidí volila vlastně Hillary a velká většina voličů Zemana nevolila, ale teď mají všichni mlčet a přihlížet trapnému řádění rusko-čínského lokaje.
Přitom nejde o to, že by snad někdo pochyboval o tom, že ti lidé byli zvoleni a funkce jim náleží. Protestuje se proti nim osobně. Pokud by měl platit argument, že zvolený znamená nekritizovatelný, tak by měl mlčet sám Zeman a nic nekomentovat. Celou svou kariéru založil na tom, že dost hrubě kritizuje lidi, co byli řádně zvoleni, tak by bylo dobře začít sám u sebe.
Zeman lže, je sprostý, chová se jako Putinův agent a společnost má mlčet? Politika se samozřejmě provozuje přes politické strany a volby, to ale neznamená, že mezitím má mezi lidmi panovat zimní spánek. Klausova nenávist k tomu, čemu se říká občanská společnost, byla právě v tomto. Že se lidé neomezili na to, jednou za pár let někam hodit volební lístek a pak držet klapačku. Ke všemu. K tomu, jak Klaus se Zemanem hráli hru na nesmiřitelné protivníky a pak si kdykoli vyšli vstříc a mocensky se podrželi jak Putin s Medveděvem a došlo i na trafiku pro paní Klausovou.
Markéta Šichtářová by pak mohla svou pozornost ohledně ohrožení svobod upřít spíše na Zemana a Babiše, ne na lidi, co proti nim protestují. Jenže Babiše zmínila za poslední měsíce jen jednou, když v květnu matně poznamenala, že EET bude nepříjemná pro hospodské a na daních to stejně nic moc nepřinese. V tom má pravdu, ale EET je jen drobnost ve srovnání s kumulací Babišovy moci a se Zemanovými zahraničními a domácími kejkly.
Cílem kritiky těchto osob není je svrhnout a vyhodit z oken, ale dosáhnout toho, aby je prokoukli i ti, co jim to všechno ještě nedošlo. Svrženi pak mají být ve volbách. To by bylo největší zadostiučinění, kdybychom viděli, jak „Nášpanřádněužnezvolenýprezidentzeman“ odjíždí do svého doupěte na Vysočinu, tentokrát navždy.