Ukrajina ve středu vypálila na Rusko salvu britských řízených střel Storm Shadow, další západní zbraň, kterou může použít na ruské cíle. Den předtím vypálila americké rakety ATACMS. Ruský proválečný účet na síti Telegram Kanal vizioněra řeší, proč Ukrajinci vypálili tolik střel na jedno místo a jak je možné, že tomu ruské síly nebyly schopné zabránit.
CNN ověřila video, které bylo zveřejněné na Telegramu a ukazuje výbuchy slyšitelné z ruské vesnice Marjino ve středu. Zbraňový expert, který video pro CNN prověřil, řekl, že nic nenasvědčuje tomu, že by výbuchy pocházely z jiného typu munice, ale není možné s konečnou platností říci, že jsou od střel Storm Shadow.
„Ukázalo se, co a koho dnes (ve středu, pozn. red.) Storm Shadow zasáhl. Zasaženi byli severokorejští generálové v podzemním velitelském stanovišti, které se nacházelo na panství knížat Barjatinských z devatenáctého století v Marjině v Kurské oblasti. Teď je tam sanatorium Marjino, zařízení ruské prezidentské administrativy,“ píše Kanal vizioněra, který vede analytik Igor Semjonov ze Saratova.
Autoři soudí, že podle nebývalého počtu střel (více než 10) odpálených na jedno místo šlo skutečně o pokus prorazit betonové stropy superdůležitého objektu.
„Zároveň je nepochopitelné, a to i pro příslušné odborníky, jak bylo možné nechat půl tuctu letadel (míněny jsou britské střely, pozn. red.), aby se nepozorovaně přiblížily k hranici odpalu. Nyní je území objektu uzavřeno kordonem. Specialisté tam pracují na určení typu raket. Podrobnosti o škodách nebyly upřesněny. Nejedná se o první pokus o zasažení sídla Barjatinských. Dne 11. října ho ukrajinské síly ostřelovaly z raketometného systému HIMARS. Tehdy na území explodovaly nejméně čtyři hlavice,“ shrnuje Kanal vizioněra.
„Na tyto stále vyzývavější a drzejší raketové údery NATO na ruské území stále není žádná odpověď. Chybí velení, bez něhož může ruské letectvo provádět pouze diverzní manévry,“ stěžuje si autor.
Zmiňuje také telegramový kanál „JEŽ“, který se věnuje zdravotnímu stavu Vladimira Putina v tyto napjaté dny. JEŽ píše, že od 11. listopadu „Putin podstupuje rutinní každoroční lékařské ošetření, které není životu nebezpečné a umožňuje mu pracovat na dálku,“ takže se s nikým nesetkává a kvůli utajení jsou zveřejňovány předem nahrané „videokonference“.
Že se Putin naposledy objevil na veřejnosti 7. listopadu a že „zprávy“ o Putinově činnosti obsahují zjevné časové nesrovnalosti, si všimlo více zdrojů.
„Inu, přejme našemu dobrému carovi brzké uzdravení, bez jeho ‚dobré vůle‘ se v zemi nic vážného, ani dobrého, ani zlého, nevyřeší,“ píše se v příspěvku ironicky.