Vladimir Putin má projednou úplně pravdu. V rozhovoru pro italský list Corriere della Sera řekl: „Pokud jde o obavy některých zemí z možných agresivních akcí Ruska, myslím si, že jen člověk, který není zdravý (…), si může představit, že by Rusko najednou napadlo NATO. Putin tvrdí, že USA chtějí vytvořit obraz nepřítele, aby podpořily své ambice zachování vedoucího postavení ve světě. Ze situace na Ukrajině obvinil také Spojené státy.
V podstatě tím ruský vládce řekl to, co si myslí všichni, že kdo se chce dobrovolně dostat do konfliktu s NATO, není normální. Putin loni obsadil Krym, a porušil tak mezinárodní právo. Je na tom něco normálního? Když Západ vyhlásil sankce, Putin vyhlásil bojkot západního zboží, který postihl ruské obyvatelstvo, nikoli Západ. Je na tom něco normálního? Prezident Obama přišel s ideou „restartu“ vztahů s Ruskem. Výsledkem je počátek nové studené války. Je na tom něco normálního?
Pokud nás chtěl Putin uklidnit, nebo někoho přesvědčit, moc se mu to nepovedlo, protože osazenstvo Kremlu asi málokdo rozumný považuje za normální vládnoucí elitu. Vůdcové Ruska dělají dojem, že pro odvrácení pozornosti od neschopnosti inovovat svou zemi a změnit ji ze zaostalého vývozce surovin v přijatelný stát udělají cokoliv. Je třeba najít nepřítele a tím je dekadentní Západ.
Celý ruský mocenský systém je iracionální. Pokud je v něčem rozumný a pochopitelný, tak jenom v tom, že je to osvědčený mechanismus na udržení moci. Ale to je asi tak všechno. Nejdřív by nás musel někdo přesvědčit, že udržení moci za každou cenu, včetně zchudnutí a devastace vlastní země, je žádoucí a rozumný cíl, což z našeho západního hlediska není. Jsou i lepší cíle.
Když Hitler napadl SSSR, tak to nebylo moc rozumné, ale stejně to udělal. Už předtím musel rezignovat na porážku Velké Británie a vrhl se do dalšího dobrodružství, kde přecenil své síly. I kdyby se proti němu nepostavilo počasí a dobyl do konce roku 1941 Moskvu, není nikde řečeno, že by boje nepokračovaly dál. Rozumnost není faktor, na který se dá u autoritativních vůdců spolehnout, protože jejich kritéria jsou jiná.
Nikdo také neříká, že chce Rusko na NATO zaútočit klasickým a poněkud primitivním způsobem. Útok neznamená vždycky příjezd tanků, jako tomu bylo u nás a v Afghánistánu za Brežněva, nebo jako to dělají zelení mužíčkové za Putina na Ukrajině. Válku lze vést kombinovaným způsobem, ekonomickým nátlakem, propagandou, získáváním agentů a kolaborantů. Zemi lze okupovat postupně a nenápadně, aniž si toho prostší povahy hned všimnou.
Ptejte se ho jinak
Putin by měl dostávat v rozhovorech trochu jiné otázky. Třeba by měl odpovědět na to, jak je možné, když je jeden a půl desetiletí u moci, neudělal nic pro to, aby Rusko nebyla země závislá na vývozu surovin. Čína je také autoritativní režim, který šlape po lidských právech, ale čínské výrobky zná každý, zatímco ruské nikdo. To Čínu ohledně lidských práv nikterak neomlouvá, je to špína, ale po stránce rozvoje (zaplaceného samozřejmě vykořisťováním lidí a ekologickou zkázou) je tam znát posun a svět má k tomu respekt. Rusko je výkonné asi jako Itálie nebo Kalifornie, přičemž kdyby si měl někdo vybrat, jestli chce žít v Rusku, Kalifornii, nebo Itálii, odpověď by byla jasná. V Rusku chce žít jenom Depardieu, který si pro jistotu stejně nechává v zásobě ještě další občanství.
Ano, Rusko má tradičně dobré myslitele. To jsou ti, co jsou proti vládě. Má dobré spisovatele. To jsou ti, co píší, jak je to v Rusku děsné. Má geniální hudebníky, což nemá s vládou nic společného. Má dobré cirkusy, což nekomentujeme. Má jakž takž fungující kosmické rakety, které vynalezl Sergej Koroljov před více než půl stoletím. Má dobré sportovce, protože Rusů je hodně a je z čeho vybírat. A co jinak? Kdyby bylo Rusko velké jako Dánsko a nemělo jaderné zbraně, na základě čeho by ho někdo bral vážně?
Jistě, na NATO by skutečně útočil jen blázen. To ale není nic, co by nás uklidnilo. Bláznů je na světě dost. A útoky mohou mít různou podobu.