Rusko je schopné rozmístit během pouhých 48 hodin desítky tisíc svých vojáků na území NATO pomocí vzdušných a námořních výsadků. Než se 28 členů NATO vzpamatuje k protiakci, ztratí kontrolu na zemi, ve vzduchu i na moři, varuje v rozhovoru pro list The Times bývalý velitel Spojených sil Velké Británie generál Richard Barrons.
Severoatlantická aliance nemá podle něj momentálně žádný plán k odražení případného překvapivého ruského útoku. Během srovnatelné doby není schopna jej zastavit nebo odpovědět adekvátní protiakcí, a to kvůli vnitřním rozporům. Chybí jasný akční plán, pokračuje v kritice britský generál.
Státy sousedící s Ruskem naléhají na ostatní členy aliance, aby se zasadily o změny v plánování obrany, ale Francie, Řecko, Itálie, Maďarsko a částečně také Německo prý nechtějí Moskvu provokovat. Tyto země jsou také příliš zaneprázdněny problémem migrace a s tím související hrozbou terorismu, než aby se zabývaly rostoucím nebezpečím ruské agrese.
Rada NATO, která je hlavním politickým orgánem aliance, může pověřit vrchního velitele spojeneckých sil v Evropě, aby připravil plány reakce na případný útok. Podle generála Barronse ale bylo takové plánování ukončeno po skončení studené války, kdy pominula bezprostřední hrozba ze strany SSSR.
Barrons v té souvislosti uvedl, že čtyři prapory, které se NATO nedávno rozhodlo nasadit v Polsku a v pobaltských zemích k ochraně hranic aliančních států, představují jen slabé pěchotní a průzkumné síly, které prakticky nejsou vybaveny těžkými zbraněmi. Kromě toho neexistují ani pravidla pro jejich spolupráci při bojovém nasazení v případě ruské agrese.
Barrons nicméně také uvedl, že ho těší, že se Severoatlantická aliance snaží uvést do života plány pro případ ruské invaze na Ukrajinu a začala intenzivně monitorovat investice Moskvy do nových technologií, které mají v některých ohledech překonat technologický náskok NATO.
Mezitím bude podle něj Kreml provokovat NATO pomocí omezených sil. Bez akčního plánu aliance bude ale velmi obtížné reagovat na útok, upozorňuje generál.
Neshody v řadách NATO povedou podle něj k tomu, že aliance nebude schopna žádné protireakce. „Podle mého názoru je to známkou toho, že v současné době mnozí zapomněli na historii i na to, jak má fungoval efektivní armáda a co je nutné pro to učinit. Myslí si, že veřejná prohlášení nebo rozmístění lehké pěchoty budou k odstrašení Rusů stačit, ale tak tomu není,“ uzavírá britská generál.