Ve vedení NATO se v poslední době diskutuje o možnostech posílení východního křídla Aliance na hranicích s Ruskem. Cílem má být odstrašení Kremlu od potenciálního rozšíření agresivních akcí do dalších zemí mimo Ukrajinu. Zmiňuje se o tom s odvoláním na zdroje přímo z centra NATO list Politico.
Důležité bude v tomto ohledu setkání, k němuž dojde v létě v Litvě, kde se sejdou lídři všech třiceti členských států NATO a budou jednat. V okamžiku, kdy budou vojenské plány NATO prodiskutovány a dotvořeny, osloví Aliance všechny své členy, aby zvážili, jakým způsobem by mohli poskytnout vojáky, tanky, letadla či lodě pro konkrétní součásti plánu posílení obrany východní hranice.
V případě, že dojde ke shodě a k souhlasu s rozmístěním 300 000 vojáků na hranicích, bude nutno sestavit „jízdní řád“, podle kterého se bude toto rozhodnutí postupně plnit. V první vlně by bylo na hranicích dislokováno 100 000 vojáků, kteří by byli vycvičeni tak, aby se mohli do bojů zapojit nejpozději do deseti dnů. Zde se počítá hlavně s příslušníky armád Polska, Norska, Estonska, Lotyšska a Litvy.
Ve druhé vlně, která by měla být schopna plného operačního nasazení v době od 10 do 30 dnů, už se budou účastnit i další země, jako jsou například Německo, Česká republika, Slovensko a další.
Podle zdrojů, s nimiž list Politico hovořil, však tato strategie vyžaduje dobrou koordinaci ze strany všech členů NATO. V současné době se ale některé státy obávají, že v důsledku války na Ukrajině a dodávek bojujícím obráncům nemají dostatečné zásoby munice. A její doplnění bude kromě finančních nároků obtížné i z hlediska časového.
„Je zapotřebí větší rychlosti, ať už jde o materiál, personál nebo infrastrukturu,“ řekl letos v únoru v rozhovoru pro deník Bild am Sonntag německý plukovník André Wüstner, šéf nezávislého sdružení ozbrojených sil.
O snižování zásob munice psal již loni v listopadu The New York Times, který ve svém textu připomněl, že v důsledku bojů proti ruským agresorům již dvě třetiny členských států výrazně vyčerpaly své vojenské zdroje. A nedlouho poté, v prosinci 2022, generální tajemník NATO Jens Stoltenberg zmínil, že konflikt na Ukrajině může přerůst ve válku mezi Moskvou a NATO, i když Aliance dělá vše pro to, aby podobnému vyústění zabránila.