Rusko je podle informací Severoatlantické aliance stále aktivnější pod vodou. NATO letos v mezinárodních vodách zaznamenalo nejvíc ponorek od konce studené války. Jen při operaci kolem Norska v říjnu námořníci zachytili až 10 ruských ponorek současně.
„NATO bude na tuto situaci reagovat,“ oznámila Aliance ústy své mluvčí Oany Lungescu, kterou citovala Redakční síť Německa (RND). Mimo jiné navýší počet hlídek v severním Atlantiku, v plánu je také moderní vybavení pro vyhledávání ponorek ze vzduchu. Severní Atlantik má kvůli vojenským zásobovacím trasám, civilním obchodním trasám, ale i datovým kabelům klíčový význam pro bezpečnost Evropy, konstatovala mluvčí.
Západní vojenský pakt pracuje i se scénářem, kdy ruské ponorky přeruší podmořské kabely mezi Spojenými státy a Evropou, přes které proudí významná část internetové komunikace. Zapadalo by to do modelu hybridní války, který Rusko provozuje. Letos
zkraje července na ruské aktivity tohoto druhu upozornila tragédie ruské nukleárně poháněné ponorky AS-12 Lošarik, která byla podle informací agentury RBK a deníku Novaja Gazeta uzpůsobená k přeřezávání podmořských kabelů. V tomto speciálním plavidle zemřelo kvůli jedovatému kouři 14 lidí.
Jakkoliv rozpočet Spojených států na obranu převyšuje ten ruský hned desetkrát a evropské výdaje třikrát, Západ nevylučuje ani možný návrat závodů ve zbrojení. Americký prezident Donald Trump loni v říjnu oznámil záměr vypovědět smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) s odůvodněním, že Rusko vývojem nových zbraní dohodu porušilo. Minulý týden také firma Lockheed Martin informovala o ostrém testu nové taktické rakety země-země PrSM (Precision Strike Missile). Ta má v budoucnu být schopná ničit i námořní cíle.