Jen co se politické vody Ruska trochu ustálily po březnových masových protestech proti korupci, už je Alexej Navalnyj stihl znova rozvířit a opět se přitom podíval na své „detašované pracoviště“ ve vazební věznici. Ruským úřadům by se už asi vyplatilo přidělat mu na celu jmenovku.
Nejlépe slavit na demonstraci
Na pondělí připadl svátek Dne Ruska. Navalnyj a jeho organizace Fond boje proti korupci se chystali uspořádat mítink a úřady jim povolili místo poněkud stranou od centra. Zbývalo jen sjednat firmy, které postaví pódium, zajistí ozvučení atd., jenže jedna po druhé odmítaly zakázky s tím, že jim kdosi důrazně doporučil dát od plánované akce ruce pryč. Není to ojedinělý případ obtěžování, za poslední měsíce se jak Navalnyj sám, tak jeho štáb a spolupracovníci ocitli pod palbou nejrůznějších obstrukcí, od přestřižených kabelů od internetu po útok zelenou dezinfekční vodičkou, po němž opozičník musel absolvovat operaci v zahraničí, aby nepřišel o oko.
Pohár trpělivosti přetekl, když se v celé Moskvě v předvečer Dne Ruska nenašla jediná firma, která by byla ochotna nainstalovat potřebné vybavení. Navalnyj se dopálil a narychlo změnil místo konání akce. Vyzval Moskvany, aby se zase jednou šli projít po Tverském bulváru, jako tomu bylo v březnu, a vyjádřili tak svůj nesouhlas s korupcí a zvůlí úřadů v zemi. Kromě Moskvy se v den státního svátku demonstrovalo ještě v dalších zhruba 200 městech země, z toho pouze 169 míst bylo povoleno úřady.
Vykročit ze dveří rovnou do basy
Samotného Navalného v pondělí zadrželi, jen co vyšel z domu. Počkali si na něj hned u východu ze dvora. Přišel tak o možnost na vlastní oči spatřit tisíce protestujících Rusů, z nichž jenom v Moskvě a Petrohradu zadrželi na 1200. Policejní antony si odvezly i známé aktivisty a představitele neziskových organizací. Ovšem veškerá pozornost se soustředila pouze na youtube superstar Navalného, který si ten den vysloužil 30 dnů ve vazbě za porušení zákona o veřejném shromažďování. Že prý teď bude hodně číst, vzkázal svým podporovatelům v nadlouho posledním videu točeném narychlo ze soudní síně po vynesení verdiktu.
Udělat pořádek jako na Majdanu
Ruská policie většinou nemá příliš slitování s protestujícími spoluobčany, ale tentokrát se hovoří až o nebývalé brutalitě. Strážci pořádku mlátili obušky všechny, kdo jim přišli pod ruku. Novinář Mark Krutov se pro ruskou verzi Radio svoboda dopátral, že velením policejních sil na protestech byl pověřen Sergej Kusjuk, bývalý zástupce velitele ukrajinských bezpečnostních složek Berkut, které v době Majdanu zabíjely aktivisty.
Kusjuk práskl do bot nedlouho po svém pánu a vládci ukrajinském prezidentovi Janukovyčovi, a která že země mu to neposkytla azyl? Rusko mu nejen posloužilo jako útočiště, ale ještě ho zaměstnalo na pozici, na které se tak „osvědčil“ za bývalého působení. Takže ruští aktivisté v podstatě ještě mohou být rádi, že skončilo jen u modřin a zatýkání.
Několik maličkostí nesedí
Při všem tom zatýkání a humbuku kolem odsouzení Navalného zůstala poněkud stranou skutečnost, že na původním místě konání akce někdo nainstaloval pódium a zvukařskou techniku. Tedy důvod, proč byl mítink přesunut a proč nabral vyloženě protestního charakteru. Nikdo neví, odkud se vzalo, ale třeba Navalného blízký spolupracovník Leonid Volkov prohlásil, že to jistě nainstalovala vláda, aby opozičníka zdiskreditovala. Tak v Rusku se přece může stát všechno…
Ač by se protesty mohly jevit jako další krůček k vybudování ruské občanské společnosti a aktivnímu zájmu o věci veřejné, není to tak růžové, jak se může jevit z titulních stránek světového tisku. Mnozí významní odpůrci ruského režimu, kteří ovšem nejsou za hranicemi domoviny tak známí jako Navalnyj, se shodují, že rychlé změny místa a charakteru akce byly spíš rozmarem mocného, který si chtěl ověřit, nakolik lidé půjdou za jeho slovem.
Budoucí ruský prezident?
Není žádným tajemstvím, že Navalnyj ze sebe chce udělat mluvčího a lídra celé ruské opozice. Pro jeho kandidaturu v prezidentských volbách příští rok je stěžejní, aby opozičně naladění voliči netříštili své hlasy mezi víc protiputinovských kandidátů. Navalnyj by se rád stal zastřešující postavou rozptýleného opozičního hnutí, které by samozřejmě mělo převzít jeho program boje proti korupci, jelikož ten je přece nejlepší. A kdo to nevidí, tak je slepý a tím spíš by měl věřit Navalnému, který prozřel, jak se budoucí ruští voliči mohli dozvědět v ostře sledovaném exkluzivním interview na nezávislé televizní stanici Dožď.
Celou akcí se Navalnyj prezentoval jako stejně rozhodný a neústupný lídr, za jakého má ruská společnost současného prezidenta. Dal tím najevo, že si pevně stojí za svým a jen tak se nezalekne vládní moci, prohlásil opoziční aktivista a šéf organizace poskytující právní pomoc nespravedlivě uvězněným v Rusku Sergej Šarov–Delone.
Ať už to bylo jakkoliv, Navalnyj a jeho tým vědí, jak se dělá PR a mise Fondu boje proti korupci si nachází stoupence sice pomalou, zato spolehlivě nahoru směřující křivkou. Do prezidentských voleb ještě daleko a do té doby se v Rusku může přece stát všechno.