Úřad státní kriminální policie v Berlíně zpřísnil bezpečnostní opatření kolem ruského opozičního politika Alexeje Navalného. Jak zjistil Der Spiegel a investigativní platforma Bellingcat, zvýšil se počet nasazených důstojníků i intenzita kontrol kolem Navalného. Ten je po otravě 20. srpna léčen v berlínské nemocnici Charité.
Opatření zjevně reagují na zlepšující se Navalného stav. V pondělí nemocnice Charité oznámila, že byl probuzen z umělého spánku a komunikuje. Mezitím údajně učinil další pokroky.
Je zřejmé, že policie v Berlíně chce zabránit dalším pokusům o atentát. Pokud se stav Navalného bude i nadále zlepšovat, lze očekávat, že bude přijímat více návštěvníků. Podle informací Bellingcat a Spiegel.de je prý schopen opět mluvit a pravděpodobně si pamatuje podrobnosti před svým zhroucením na palubě letadla ze sibiřského města Tomsk do Moskvy. Jeho výroky by mohly být nepříjemné pro lidi, kteří za útokem stojí.
Podle Spolkové vlády byl Navalný napaden neurotoxinem novičok, německé bezpečnostní orgány předpokládají, že šlo o operaci ruské tajné služby.
Podle analýzy speciální laboratoře Bundeswehru byla k útoku použita varianta ruské nervové látky novičok, která je ještě toxičtější než látka, kterou byli v roce 2018 otráveni bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Útok na Skripala byl proveden velením ruské vojenské zpravodajské služby GRU.
Kreml jakékoli obvinění z podílu na útoku odmítá. Místo toho šíří zprávy, které tvrdí, že pokud se látka dostala do těla Navalného, muselo to být mimo území Ruska. Také se objevují dezinformace, které naznačují, že šlo o zdravotní zhroucení, že za útokem stojí ve skutečnosti západní vlády, které chtějí vyostřit situaci v Rusku, a podobně. Moskvu zvláště znepokojují zprávy, že by Německo mohlo odstoupit kvůli kauze z projektu plynovodu Nord Stream 2, který je před dokončením.