Spolupracovníci opozičního politika Alexeje Navalného vyhlásili celosvětovou protestní akci s názvem „Putin je vrah“. Uskuteční se 20. srpna 2023, v den třetího výročí pokusu ruských tajných služeb Navalného otrávit jedem novičok.
„Strach, násilí, vraždy – na tom je založena Putinova moc už více než 20 let. Prvními oběťmi byli ti, kteří se mu v Rusku postavili na odpor, kteří bojovali za svobodnou budoucnost naší země. Nyní Putin rozpoutal strašlivou a nejnesmyslnější válku v XXI. století se sousední zemí, na jejíž následky každý den umírají stovky a tisíce lidí,“ uvádí se v oznámení akce. „Putin je vrah. Říkejme to co nejhlasitěji,“ cituje aktivisty web Meduza.io.
Opoziční tým vyzývá ke shromážděním 20. srpna „za všechny ty, kteří žijí v bezpečných zemích“. Aktivisté mají natáčet videa s větou „Putin je vrah“ a šířit připravené propagační materiály. Adresy shromáždění budou zveřejněny později na stránkách putin-killer.com.
Alexej Navalnyj byl otráven v srpnu 2020. Příznaky otravy se u něj projevily 20. srpna během letu z Tomsku do Moskvy. Letadlo nouzově přistálo v Omsku a Navalnyj byl v bezvědomí převezen na toxikologicko-resuscitační oddělení Městské klinické nemocnice č. 1, kde byl uveden do umělého kómatu a napojen na přístroj pro umělou plicní ventilaci. O dva dny později, 22. srpna, byl Navalnyj převezen k léčbě na kliniku Charité v Berlíně. Dne 7. září 2020 byl probuzen z umělého kómatu a 14. září odpojen od ventilačního přístroje a 22. září propuštěn. V Německu se podrobil rehabilitaci, po níž se 17. ledna 2021 vrátil do Ruska, kde byl po příletu na moskevské letiště Šeremetěvo zadržen kvůli obvinění z porušení podmínek podmíněného propuštění v trestní věci v „případu Yves Rocher“.
Případ Yves Rocher je trestní řízení proti ruskému opozičnímu politikovi a protikorupčnímu aktivistovi Alexeji Navalnému a jeho bratrovi Olegovi kvůli údajnému podvodu, které začalo v roce 2012. Řízení pokračovalo i poté, co společnost Yves Rocher prohlásila, že bratry Navalné nikdy nežalovala ani si na ně nestěžovala orgánům činným v trestním řízení. Bratři Navalní se proti rozsudku, podle kterého byli uznáni vinným z podvodu a dostali podmínečný trest, odvolali k Evropskému soudu pro lidská práva (ESLP), který 17. října 2017 rozhodl, že případ byl projednáván v rozporu s právem na spravedlivý proces, a rozsudek shledal svévolným a nepřiměřeným. V červenci 2018 obdržel Alexej Navalnyj od ruské vlády více než čtyři miliony rublů jako odškodnění. Západní a nezávislá ruská média označila případ Yvese Rochera za politicky motivovaný, který je součástí pomlouvačné kampaně ruských úřadů.
Půl roku po uvěznění Navalného zemřela soudkyně Natalia Repnikovová, která nahradila podmíněný trest Alexeje Navalného trestem skutečným. Přesná příčina smrti není známa.