Minulý týden zkolaboval ruský opoziční politik Alexej Navalnyj v letadle do Moskvy. Jeden z nejhlasitějších kritiků prezidenta Putina, oligarchů a ruských korupčníků byl podle jeho týmu otráven jedem, což následně potvrdilo i stanovisko berlínských lékařů. Ti u Navalného objevili stopy toxické látky. Rusko však jakákoli obvinění odmítá a k vyšetřování nevidí důvod. Dal příkaz k otrávení Vladimir Putin? A zareagovalo Německo adekvátně? Deníku FORUM 24 odpovídá v rozhovoru Martin Svárovský, vedoucí Programu bezpečnostních strategií nevládní neziskové organizace Evropské hodnoty.
Seznam možných viníků je dlouhý. Snažili by se ho podle vás tímto způsobem zbavit spíše na žádost Putina, nebo tamních oligarchů?
Spíše na žádost Putina, možná části oligarchů. V ruském byznysu je velká část těch, kteří nejsou spokojeni se současným kurzem Ruska. Objevují se tam jasné dezintegrační tendence, pokračují sankce a je jasné, že si někteří byznysmeni uvědomují, že bude muset dojít ke změnám. Jde o část ruského byznysu, do kterého patří progresivní lidé, od nichž má Navalnyj peníze. Za zájmem eliminace Navalného tak stojí spíše Kreml a oligarchové s ním spojení.
Federální bezpečnostní služba (FSB) přiznala, že Navalného celou dobu na cestě po Sibiři sledovala. Může tohle souviset se snahami Kremlu poukázat na to, že s otravou nemá nic společného?
Ano, je to ironické, až komické. Objevily se zprávy o tom, že ho tajná služba neustále sledovala, a proto může vyloučit, že ho nikdo neotrávil. To je přece nesmysl. Zprávy, které teď vyšly najevo od ruských služeb, ukazují, že měly dobrý přehled o tom, kde se pohyboval. Síly, které používá bezpečnostní aparát ke sledování Navalného, musí být obrovské. Řadu měsíců, možná let ho neustále sledují. Existují informace o tom, že jakmile se někdo ze zahraničních aktivistů nebo organizací, kteří se zajímají o situaci v Rusku, byť jen přiblížil k Navalnému nebo jeho štábu, tak byl okamžitě kompromitován.
Tím pádem to vylučuje tezi, že by za otravou stál někdo jiný než Kreml.
Navalnyj sám disponuje ochrankou a určitými bezpečnostními opatřeními, tzn. je naprosto vyloučené, aby atak provedl osamělý vlk nebo aby se to stalo náhodně. Služby ho sledovaly a tím, že vylučují, že by ho někdo otrávil, samy přiznávají, že byly kolem něj a prováděly tam operaci. I současná situace v Rusku dává logiku tomu, že útok byl načasován podle potřeb Kremlu.
Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala Rusko, aby případ důkladně prošetřilo. Je to adekvátní reakce? Neměla by být ostřejší, jak vyzývá například časopis Spiegel?
Reakce by měla být ostřejší. Vyšetřování v současné době nemůže přinést jednoznačné závěry. Cesta vyšetřování je logická výzva, ale žádný výsledek nepřinese. Nejasnosti ohledně látky, která byla použita, umožňují diskreditaci Navalného, protože v Rusku se už objevily zprávy, že v jeho moči nalezli kofein a alkohol, takže si to měl způsobil sám. Pomluva o konzumaci drog je jedna z forem diskreditace.
Co je nesporné a co zavdává důvod k ostřejší reakci, je to, že se jedná o eliminaci opozičního lídra během současné předvolební situace v Rusku. V září se konají regionální volby a Navalnyj objížděl místa, kde se dá předpokládat, že centrální vláda ztrácí moc. To byl Tomsk i Novosibirsk, a on jakožto politik přišel se strategií přímo zaměřenou na tyto volby. Přišel se strategií „smart voting“ (chytrá volba – pozn. red.) – volte kohokoli, kdo není ze strany Jednotné Rusko. V Chabarovsku také vznikaly demonstrace kvůli odvolání gubernátora, který nebyl ze strany Jednotné Rusko. Navalnyj ví, jak to využít.
Myslíte, že ho například chtěli zabít a nepovedlo se jim to, nebo mělo jít pouze o varování?
Pohybujeme se v rovině spekulací – bezpochyby do toho ruské tajné služby zapojeny byly. Podle mého názoru operace vyšla přesně, jak byla naplánovaná. Nechtěli ho zabít, to by udělali jinak. Je to dost populární osoba v Rusku, částečně podporovaná byznysem, a chtěli ho jen eliminovat po dobu voleb, čehož mohla být přímou součástí snaha dostat ho za hranice, a pak by mi Německo dávalo smysl. Tím nemá být jakkoliv naznačeno, že do toho bylo Německo zapojeno.
Proč zrovna tam?
Německo je země, na které Rusům záleží nejvíc, a pokud bylo cílem operace někam ho dostat a čekat na to, která země se ho ujme, tak proč toto humanitární gesto nedopřát zrovna Němcům. Asi druhý den po ataku se Kreml vyjádřil, že pokud se bude chtít léčit v zahraničí, tak mu to bude umožněno. To je jasný vzkaz.
To vlastně sedí i do Navalného výroku – řekl, že by jeho smrt Putinovi nepomohla, protože by z Navalného udělala hrdinu. Bojí se ruský prezident svých oponentů?
Jeho chování tomu nasvědčuje. Nechal si postavit chrám na severním pobřeží Ruska, kam se jezdí modlit, byl tam i v době krymské krize. Existují zprávy o tom, že jeho jednání vykazuje známky paranoie. S jistotou se dá tvrdit, že je v Rusku velká skupina byznysmenů, která je nespokojená. Nečekal žádnou vzpouru od ministerstva vnitra, obrany, silových složek a podobně, tuto sféru se mu podařilo konsolidovat, je však možné očekávat odpor z prostředí oligarchů, byznysu.
Navalnyj má v Rusku silný opoziční hlas a podporu mladých lidí. Proč tomu tak je?
Nehlásá žádné přehnaně liberální myšlenky, které by mohly být nepřijatelné pro řadu Rusů. On je patriot. Dokázal vymyslet inovativní přístupy, jak odhalovat korupci. Nejenže dronem natáčel sídlo Medveděva, ale byl schopen sledováním internetových účtů a plateb rozklíčovat to, jak ruská věrchuška nakupuje v drahých obchodech v Paříži a v New Yorku.
Žurnalistika je hodně postavená na technologiích. Tohle on umí, a když před dvěma lety hořelo nákupní středisko, on byl druhý den schopen určit, že tam nezabíjely plameny, ale korupce. Rozkrývá nepořádek v zemi, má také nesporný politický talent, vypadá dobře, umí mluvit.
Čistě hypoteticky – pokud se Navalnyj uzdraví, bude pokračovat ve svých politických zájmech?
Myslím si, že ano, že nebude chtít přestat. Je otázka, zda tak bude činit z Ruska, nebo ze zahraničí. Za prvé nevíme, zda se bude chtít vrátit a do jaké míry bude okolí chtít, aby se vrátil, za druhé nakolik mu bude umožněno se vrátit – tedy nikdo mu v tom nebude zabraňovat, ale mohou ho dále vyšetřovat kvůli všemu možnému.
Důležitá je otázka, jak by měl Západ reagovat. Německo na to má prostředky, páky, a odpověď by měla být tvrdší než v případě Skripala. Vyhoštění pár zpravodajců nebylo dostatečně strategickou odpovědí. Jenom to vede k tomu, že dále pokračuje eskalační aktivita, a teď jsme toho svědky.