Alexej Navalnyj, který momentálně sedí v lágru, kam ho po soudní frašce poslal vůdce Vladimir Putin, popisuje své dojmy ze zprávy o úmrtí Michaila Gorbačova. To spojení zprávy a místa Navalného zaujalo.
Píše: „Vězeňský rozhlas informoval o smrti Michaila Gorbačova. Za jeho vlády byli v SSSR propuštěni poslední političtí vězni. Skutečnost, že se dnes lidé jako já dozvídají o jeho smrti z reproduktorů ve svých vězeňských celách, dokonale charakterizuje proměnu naší země, kterou tento vynikající muž inicioval.
Můj vztah ke Gorbačovovi se vyvíjel od divokého podráždění – stál v cestě ‚radikálním demokratům‘, které jsem zbožňoval – ke smutné úctě. Když se ukázalo, že tito ‚radikální demokraté‘ jsou většinou zloději a pokrytci, Gorbačov zůstal jedním z mála, kteří nevyužívali moci a možností k osobnímu prospěchu a obohacení. Odstoupil pokojně a dobrovolně, s respektem k vůli svých volitelů. Už jen to je na poměry bývalého SSSR velký výkon.
Jsem si jist, že jeho život a dějiny, které byly pro události konce XX. století klíčové, budou potomky hodnoceny mnohem příznivěji než současníky.“
Celkem tomu, co Navalnyj píše, rozumíme. Přes to všechno, co se o Gorbačovovi ví a nekrology to nezmiňují. Když si přečteme Gorbačovovy vlastní paměti, zaujme nás, jak s respektem mluví o dost děsných postavách, jako byl třeba šéf KGB Jurij Andropov a další. V pobaltských republikách ho kvůli krvavým zásahům sovětských ozbrojených složek vnímají také jinak. Pravda o Černobylu lezla z Kremlu jak z chlupaté deky, chlupaté jak ruský medvěd. To všechno je pravda.
Pořád je tady ale ten kontrast. Za Gorbačova se mohlo postupně začít mluvit o zakázaných tématech. Najednou se začalo ve volbách volit. Na začátku Gorbačovova vládnutí seděli ještě v lágrech političtí vězni. Gorbačov se stal generálním tajemníkem v březnu 1985 a ukrajinský básník Vasyl Semenovyč Stus zemřel v Gulagu 4. září 1985. Šlo to pomalu a západní obdivovatelé Gorbačova by nechtěli žít v jeho SSSR nejspíš ani týden. Důležitý byl ale ten směr, kdy se dalo doufat, že se něco zlepší – a ono se to zlepšovalo.
Od roku 2000 se v Rusku všechno zhoršuje a lze jen odhadovat, kde bude to dno.