Slib ruského opozičního politika Alexeje Navalného, že se vrátí po léčení po útoku novičokem z Německa do Moskvy, teď Kreml staví před nepříjemné otázky. Slib chce totiž Navalný splnit a putinovský režim s tím musí nějak naložit.
Jak uvádí server The Moscow Times, prezident Vladimir Putin je podle pozorovatelů chycen do kleští. Může dovolit svému nejotevřenějšímu kritikovi, aby se svobodně vrátil do Ruska, a riskovat, že sám bude vypadat jako slaboch. Nebo zařídí Navalnému dlouhý pobyt ve vězení a potenciálně ho tak promění v celebritu globální kauzy. Že soudy udělají to, co Putin chce, o tom snad může pochybovat jen nějaký ne moc bystrý kremlofil. O nějakém právním státě se tam nedá už dávno vůbec mluvit.
„Neexistuje žádné dobré rozhodnutí, ale nějaké rozhodnutí se bude muset učinit,“ řekla agentuře AFP politická analytička Taťjana Stanovaja.
Oznámení čtyřiačtyřicetiletého muže, že se v neděli vrací do Moskvy na palubě nízkonákladové dceřiné společnosti Aeroflotu „Poběda“, jejíž název v ruštině znamená „Vítězství“, vyvolalo debaty u Navalného obdivovatelů i kritiků.
Podle analytiků je Navalného návrat přímou výzvou pro osmašedesátiletého Putina, jehož popularita v posledních letech klesá. Mohl by to být letos významný politický faktor, protože mají proběhnout parlamentní volby. Že nebudou svobodné, když se opozičním politikům často pod různými záminkami brání kandidovat, je zcela jasné. Opozice také nemá přístup do masových médiích a nemůže kontrolovat férovost voleb. Volby se rozložily na několik dní, což Kremlu umožní řídit výsledek podle průběžných zjištění.
Na Západě převládá názor, že Navalnyj, který v srpnu zkolaboval při letu na Sibiř a nakonec byl převezen do Berlína na léčení, byl otráven nervovou látkou novičok vynalezenou ještě za sovětské éry. Navalnyj sám tvrdí, že se na Putinův rozkaz stal terčem domácí zpravodajské služby. Ruské úřady opakovaně odmítly jakoukoli účast a odmítly případ otravy vyšetřit.
Místo toho vyšetřovatelé v prosinci zahájili nové trestní vyšetřování Navalného kvůli údajnému zpronevěření více než čtyř milionů dolarů darů jeho organizacím.
Vězeňská služba ve čtvrtek uvedla, že bude rovněž „povinna“ jej po návratu zadržet za porušení podmínek podmínečného propuštění po odsouzení za zpronevěru v roce 2014. Zřejmě je porušil tím, že v bezvědomí opustil Rusko.
„Oni opravdu nechtěli, aby se vrátil,“ říká politický komentátor Anton Orech. „Teď chlapi panikaří.“
Navalnyj, který se stal objektem několika kriminálních obvinění a odseděl si řadu krátkých pobytů ve vězení, ale nikdy ne na dlouhou dobu. V roce 2013 mu byl za údajnou zpronevěru uložen pětiletý trest vězení, který však byl po protestech tisíců lidí v Moskvě změněn na podmíněný.
Politická analytička Taťjana Stanovaja míní, že Navalnyj se může vyhnout dlouhodobému věznění, pokud úřady najdou způsob, jak omezit jeho politické aktivity, třeba tím, že ho prohlásí za „zahraničního agenta“ podle legislativy omezující jednotlivce nebo organizace, které přijímají finanční prostředky ze zahraničí.
Kreml však možná nebude chtít riskovat, neboť v Rusku se v září chystají parlamentní volby a pandemie koronaviru stále zhoršuje ekonomické potíže.
„Mám pocit, že Kreml už tyhle hry unavily,“ říká Stanovaja, která je šéfkou analytické firmy R. Politik. „Konfrontace s Navalným trvá už příliš dlouho.“
Navalnyj nikdy nezastával volenou funkci – v prezidentských volbách v roce 2018 mu bylo znemožněno kandidovat proti Putinovi – a jeho spojencům je často bráněno kandidovat v dalších volbách.
Videa z jeho protikorupčních vyšetřování, která často odhalují okázalý životní styl ruské elity, jsou nesmírně populární a přitahují miliony sledujících.
(Zdroj: The Moscow Times.)