Kyra Jarmyšová, tisková mluvčí Alexeje Navalného, v pondělí odpoledne oznámila, že zdravotní stav opozičního politika se zlepšil. Probudili ho z umělého spánku a reaguje na slovní podněty. Jenže jak ve své tiskové zprávě uvedla berlínská nemocnice Charité, kde je Navalnyj hospitalizován, není zatím možné určit, jaké následky bude jeho otrava mít. Nabízejí se dvě roviny – jak Navalného zdraví, tak vztahy Ruska a Německa.
„Na odhadování potenciálních dlouhodobých následků jeho těžké otravy je zatím příliš brzy,“ oznámila při ohlašování Navalného zdravotního stavu Manuela Zingl, mluvčí německé nemocnice. V jeho těle zjistili nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Silný jed, který byl vyráběn už v někdejším Sovětském svazu.
Debata o otravě volně přerůstá v diplomatický spor. Zatímco ruská strana popírá, že by měla na pokusu zabít Navalného jakýkoli zájem (což je lež, protože se jeho vystupování dlouhodobě nehodilo do Putinovy politiky), Německo od ní žádá jasné odpovědi.
Do celé situace se ještě přimíchal běloruský diktátor Alexandr Lukašenko se svým tvrzením, o „klíčové tajné nahrávce“ usvědčující Varšavu a Berlín z toho, že si otravu Navalného vymysleli, aby poškodili ruského prezidenta Putina. Nechal ji odvysílat v běloruské státní televizi.
„Je potřeba Putinovi zkazit chuť strkat nos do běloruských záležitostí. Utopit ho v problémech Ruska, kterých není málo. Tím spíš, když u nich brzy budou volby,“ měla po telefonu říkat polská strana. Lukašenko k nahrávkám dodal, že západní země využívají těchto metod také k prosazování svých vlastních zájmů v Bělorusku.
Nahrávka je podle odborníků poměrně chabým propagandistickým podvrhem a Polsko její věrohodnost popřelo. Komunikace na této úrovni se již řadu let provádí jiným způsobem, přes zašifrované kanály. Zpochybnila ji dokonce i ruská strana – například člen ruské Rady pro mezinárodní vztahy Bogdan Bezpalko připustil, že by tento zdroj „mohl být nespolehlivý“.
Co bude dál? Dvě roviny
Německo uvedlo, že testy „nade vši pochybnost“ prokázaly otravu nervovým jedem novičok. Jed byl v centru ruského politického dění již v roce 2018, kdy jím byl otráven bývalý plukovník ruské vojenské rozvědky a britský špion Sergej Skripal s dcerou. Ti jen díky skvělé práci lékařů vyvázli živí. Britská vláda tehdy z pokusu o vraždu podezřívala dva agenty ruské vojenské rozvědky GRU.
Není vyloučené, že Alexej Navalnyj bude mít trvalé následky. Jed paralyzuje svaly včetně srdce a plic, otrávený člověk nejdříve pociťuje křeče, slabost, nadměrně se potí. Látka prostupuje tělem, oběť přestane moci dýchat, což vede k záchvatu, potažmo smrti.
Chybějí přesné studie o dlouhodobém vlivu novičoku na lidský organismus, ale je navržen tak, aby nenapravitelně poškodil lidské tělo. Jak popisuje článek University v Melbourne, bývalý sovětský chemik Vil Mirzajanov, který se na výrobě jedu podílel, varoval před větší náchylností na nejrůznější nemoci. Bolesti hlavy, poruchy koordinace, epilepsii a další.
V jakém zdravotním stavu se momentálně nachází Skripal a jeho dcera, není známo. Pro agenturu Reuters promluvila Julija Skripalová před dvěma lety a popsala proces uzdravování jako „pomalý a extrémně bolestivý.“
Otrava Navalného má kromě hrozivých zdravotních účinků ještě jeden dopad – napínání vztahů mezi ruskou a německou velmocí. Berlín v minulosti Kreml kritizoval, ale i přesto s ním udržoval dobré ekonomické vztahy. Jak je patrné z výroků kancléřky Angely Merkelové, Německo se nyní bude více snažit o zapojení Evropské unie i NATO ve věci jednotného názoru směrem k Rusku.
„Německo na to má prostředky, páky, a odpověď by měla být tvrdší než v případě Skripala. Vyhoštění pár zpravodajců nebylo dostatečně strategickou odpovědí. Jenom to vede k tomu, že dále pokračuje eskalační aktivita, a teď jsme toho svědky,“ řekl pro FORUM 24 Martin Svárovský z neziskové organizace Evropské hodnoty. Ve hře je i zastavení projektu Nord Stream 2.