Volby do Evropského parlamentu začínají. Volební místnosti jsou otevřené tradičně v pátek a v sobotu a lidé mohou vybírat celkem z 30 politických stran, hnutí a koalic. Deník FORUM 24 vám přináší přehled, jak a kde volit i na co si dát pozor, aby byl váš hlas platný.
Evropané letos volí 720 europoslanců, to je o 15 víc než dosud. Počet se zvýšil s ohledem na demografické změny v Evropské unii. Česko volí v europarlamentu 21 poslanců, což je stejně jako v roce 2019. Letos v Česku kandiduje 30 politických stran a mandát dostane každá, která překročí hranici 5 procent.
Termín voleb
Volby probíhají tradičně v pátek a v sobotu. V pátek 7. června jsou volební místnosti otevřené od 14 do 22 hodin, v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Na výsledky si ale lidé budou muset počkat až do uzavření poslední volební místnosti v Evropské unii, což bude v neděli ve 23 hodin.
Kdo může volit
Voleb do europarlamentu se může zúčastnit každý občan ČR starší 18 let. Kromě občanů ČR mohou na českém území volit také občané jiných členských států EU, kteří jsou v tuzemsku nejméně 45 dnů přede dnem voleb přihlášeni k trvalému či přechodnému pobytu. Musí ale u příslušného obecního úřadu požádat o zápis do seznamu voličů. Pro cizince platí stejné podmínky a pravidla jako pro české občany, u voleb vybírají z českých kandidátů.
Kde volit
Voliči hlasují ve volebním okrsku na území obce, v níž mají trvalý pobyt a jsou zde zapsáni v seznamu voličů. Adresu volební místnosti zveřejňuje starosta obce způsobem v místě obvyklým – standardně na webových stránkách obce nebo obecní vývěsce. Musí tak učinit nejpozději 15 dnů před začátkem voleb.
Kromě toho mohli lidé, kteří se v době voleb nebudou nacházet v místě svého trvalého pobytu, žádat o voličský průkaz, se kterým lze hlasovat kdekoliv na území ČR. O průkaz ale bylo možné žádat jen do minulého pátku písemně a do této středy osobně. V evropských volbách nelze volit ze zahraničí.
Volební lístky
Ve volbách do Evropského parlamentu voliči vybírají jednu stranu, hnutí nebo koalici. Z ní mohou ještě preferenčními hlasy upřednostnit maximálně dva kandidáty, podobně jako ve volbách do sněmovny. Volební lístky dostali občané do poštovních schránek nejpozději 3 dny před začátkem voleb. Pokud se tak nestalo nebo z nějakého jiného důvodu lístky nemáte, můžete o náhradní sadu požádat komisi ve volební místnosti.
Lístek s vybranou stranou, hnutím nebo koalicí a případnými zakroužkovanými jmény vložíte do prázdné obálky. Tu pak před komisí vhodíte do volební schránky.
Neplatný hlas
Do obálky musíte vložit pouze jeden volební lístek, jinak bude hlas neplatný a do celkových výsledků se nezapočítá. Stejně tak neplatí ani lístek, který je přetržený, který není na předepsaném tiskopise nebo který není vložen do úřední obálky.
Pokud zakroužkujete více než dva kandidáty, nebudou se preferenční hlasy počítat a hlas bude vyhodnocen, jako kdybyste nekroužkovali vůbec.
Jak postupovat ve volební místnosti
- Prokážete svou totožnost – učinit tak můžete platným občanských průkazem, cestovním pasem, diplomatickým nebo služebním pasem nebo cestovním průkazem
- Převezmete od komise úřední obálku a – pokud je nemáte z domova – i volební lístky
- Odejdete za plentu
- Do úřední obálky vložíte jeden hlasovací lístek, na kterém můžete zakroužkovat až dva kandidáty
- Vhodíte obálku do volební schránky
Každý volič musí hlasovat osobně sám za sebe. S voličem, který ze zdravotních důvodů nemůže vybrat zvolený hlasovací lístek, případně nemůže číst, smí do prostoru za plentou vstoupit ještě další volič, který dotyčnému pomůže. Pomáhající osoba ale nesmí být členem volební komise.