V noci z úterý na středu se ve Spojených státech uzavřou volební místnosti a začne sčítání hlasů. Toto sčítání bude letos výjimečné díky ohromnému počtu hlasů, které byly buď odeslány poštou nebo odevzdány osobně v předstihu. Například v Illinois se ale budou počítat i hlasy, které dorazí i dva týdny po volbách za předpokladu, že byly podány do dne hlasování včetně. V některých státech se nesmí korespondenční hlasovací lístky začít sčítat až do uzavření volebních místností v úterý. Jinde už se počítat začalo a počet hlasů odevzdaných v předstihu se tak dozvíme těsně po uzavření volebních místností. Vzhledem ke komplikovanému a nesourodému systému, jehož funkci ještě znesnadní přes 90 milionů lístků, které už teď voliči odevzdali, tak bude vítěz znám přinejlepším ve středu dopoledne. V následujících řádcích se dočtete, co sledovat, které důležité státy budou sečtené první a co výsledky v nich mohou napovědět o tom, kdo zvítězil.
New Hampshire
Tento stát v Nové Anglii na severovýchodě USA volby nerozhoduje a nejinak tomu bude s největší pravděpodobností ani letos. Biden podle váženého průměru průzkumů na stránce fivethirtyeight.com vede o propastných 11 procentních bodů. Nicméně volební místnosti se tam uzavřou už ve dvě hodiny našeho času a díky tomu, že drtivá většina voličů se i letos hlasování zúčastní osobně a výsledky korespondenční volby budou známy zároveň se sčítáním lístků odevzdaných v den voleb, může být jeden z prvních, kde budeme mít kompletní výsledky.
V roce 2016 fivethirtyeight vypočítal, že dle průměru průzkumů vyhraje Hillary Clintonová o více než 4 procentní body. Nakonec bylo její vítězství v tomto státě velice těsné a New Hampshire tak byl prvním ze států, který naznačil, že se průzkumy mohly splést o více, než je statistická chyba +/- 3 procenta. Pokud by se situace opakovala a Joe Biden vyhrál výrazně méně, než tvrdily agentury pro výzkum veřejného mínění, pak by jej čekala dlouhá a velice nervózní noc.
Severní Karolina
Úplně první relevantní výsledky se ale dozvíme ze státu ležícího dále na jih. V Severní Karolině sice naopak distančně hlasovalo vysoké procento voličů, ale díky tomu, že velká část už svůj hlas odevzdala a komise mohou sčítání hlasů odevzdaných do 2. listopadu zahájit ještě před uzavřením volebních místností, očekává se, že až se v půl druhé ráno odvolí, bude možné okamžitě zveřejnit předběžný výsledek založený na zhruba čtyřech pětinách všech odevzdaných hlasů.
Ten bude s největší pravděpodobností pro Joe Bidena lepší, než výsledek konečný, protože republikáni zřejmě častěji budou volit přímo v den voleb. Započítání menší části hlasů z úterka by však mohlo proběhnout rychle a i když budou platit i hlasy obdržené poštou do 12. listopadu, nebude jich nejspíš tolik, aby výsledek výrazně vychýlily. V roce 2016 byl průměr průzkumů dle 538 velice těsný, jen jedno procento ve prospěch Clitonové. Trump ale nakonec vyhrál o tři a výsledek tak opět nebyl v rámci statistické chyby.
Biden má dle průměrů náskok o jedno procento větší, než jeho předchůdkyně v roce 2016, ale pokud by si i zde Trump vedl o více jak tři procentní body lépe, byl by to další signál možných problémů pro demokratického kandidáta. Ani ne tak proto, že by tento stát nutně potřeboval vyhrát, ale protože by to mohlo znamenat, že se průzkumy výrazněji mýlily i jinde stejně jako v roce 2016. Naopak pokud prezident v tomto státě nevyhraje, pak jeho šance na celkové vítězství klesnou až téměř k nule.
Florida
Dalším ze států, které musí prezident získat, aby měl šanci svůj úřad obhájit, je Florida. V té je tím nejtěsnějším favoritem dle 538 Joe Biden, který vede o dvě procenta, ale například poslední průzkum ABC News a Washington Post přiřkl stejné vedení Trumpovi. Šance možná nejsou úplně vyrovnané, ale stejně se dá tento stát jednoznačně označit za tzv. toss-up. Vzhledem ke statistické chybě nejsou průměry průzkumů nutně důležité.
Florida je ale pro prezidenta dalším životně důležitým státem. Bez jejích 29 hlasů ve sboru volitelů by musel vyhrát zároveň v Georgii, Severní Karolíně a Ohiu, kde jsou šance podobně vyrovnané jako na Floridě, ale také získat Pennsylvánii, Michigan a Wisconsin, ve kterých podle průměrů průzkumů prohrává o pět až osm procentních bodů. Všechny tyto tři státy sice minule získal, ale průměrná odchylka od průměrů tehdy byla asi 5,3 procentního bodu. Teď by musela být ještě o dva procentní body vyšší.
Nezdá se to jako mnoho, ale po odečtení statistické chyby jde o dvojnásobně velkou nepřesnost. Navíc by ještě potřeboval vyhrát Arizonu, ve které momentálně prohrává v průměru o 3,2 procentního bodu, což je těsně nad hranicí statistické chyby. V roce 2016 byl konečný výsledek pro Trumpa o dva body lepší, než průměr odhadů, takže průzkumy se v tomto ohledu v rámci očekávatelné odchylky trefily.
Urny na Floridě se uzavřou ve dvě hodiny našeho času a kompletní či téměř kompletní výsledky bychom mohli mít v řádu hodin. Pokud ale prezident vyhraje, Biden má pořád velice slušnou šanci získat potřebné volitele jinde. Výsledek v tomto státě tedy o celkovém vítězi napoví jen v případě, že zde zvítězí demokraté. Pouze pokud by Trump vyhrál o tři a více procent, mohlo by to ukazovat na větší chybu průzkumů, která by mu pomohla i jinde.
Georgia
Další státem amerického jihu, ve kterém se výsledky očekávají poměrně brzy, je Georgie. Místní úřady prohlásily, že pokud nebudou rozdíly velice malé, tedy menší než jeden procentní bod, pak by měly být konečné výsledky známy ještě během volební noci. Biden je velice mírným favoritem s asi dvouprocentním náskokem, takže je zde situace zhruba stejná jako na Floridě.
Svému jižnímu sousedovi se pak Georga podobá i v tom, že bez vítězství zde by se prezidentovi cesta k obhajobě významně zkomplikovala. Nebyla by sice tak složitá, jako v případě prohry na Floridě, ale i tak by byla krajně nepravděpodobná. Pro Joe Bidena je to ale opět stát, který si může dovolit ztratit a pořád mít velice slušnou šanci na zisk prezidentského úřadu.
Volební místnosti v Georgii se zavřou v jednu hodinu našeho času a vzhledem k tomu, že hlasy odevzdané v předstihu se smí sčítat už od 19. října a jen hlasy ze zahraničí se smí započíst i po volbách, je docela dobře možné, že budeme znát téměř kompletní výsledky poměrně brzy ráno středoevropského času.
Wisconsin
Všechny výše uvedené státy, možná s výjimkou New Hampshiru, ale mají společné to, že zde Joe Biden může všude prohrát a pořád pohodlně získat Bílý dům, pokud vyhraje tři státy tzv. rezavého pásu, ve kterých v roce 2016 překvapivě zvítězil Donald Trump. Jde o zmiňovanou trojici, Pennsylvánii, Michigan a Wisconsin.
Jenže v prvním jmenovaném státě se počítají i lístky došlé poštou do 6. listopadu podané do dne voleb a v tom druhém pak sice musí dorazit do voleb, ale vzhledem k tomu, že jejich zpracování může začít až 2. listopadu, celkové výsledky mohou být zpožděné i o několik dní. V posledním jmenovaném by ale mohly výsledky být kompletně sečtené už během dopoledne našeho času.
Záleží na tom, jak výrazný rozdíl mezi kandidáty bude. Pokud by byl v rámci statistické chyby, což znamená někde v rozmezí 6 až 12 procentních bodů pro Joe Bidena, pak by šlo o důležitý náznak toho, že i v ostatních dvou státech s podobným demografickým složením, se průzkumy v rámci očekávané přesnosti trefily. Bylo by tak téměř jisté, že Biden vyhraje i v Michiganu, kde vede v průměru o necelých 8,5 bodu, a v Pennsylvánii, kde je rozdíl téměř pět bodů v jeho prospěch.
Oficiální vítězství
Oficiální vítězství se většinou vyhlašuje v okamžiku, kdy poražený kandidát uzná prohru a zavolá vítězi s gratulací. Celkové výsledky pak nehrají už velkou roli. V roce 2016 Hillary Clintonová Trumpovi volala v okamžiku, kdy v celkovém počtu hlasů stále mírně prohrávala. I když se ještě čekalo na sečtení všech hlasů, kterých nakonec získala asi o 2 procenta více než její protikandidát, uznala porážku v okamžiku, kdy bylo jasné, že nemá jak získat potřebných 270 hlasů ve sboru volitelů.
Taková situace by letos mohla nastat relativně brzy, ale v podstatě jenom v případě, že by Joe Biden zvítězil ve všech třech výše zmíněných jižních státech, kde jsou šance zhruba vyrovnané. Pokud by zvítězil v Georgii a Jižní Karolině, ale prohrál Floridu, pořád by měl Trump byť jen teoretickou šanci na obhajobu, i kdyby prohrál i Wisconsin.
Muselo by se čekat na výsledky z Arizony, Michiganu, Ohia a Pennsylvánie, které nebudou nejspíš k dispozici ještě několik dní. Pokud by Trump prohrál Floridu a buď Georgii nebo Severní Karolinu, pak by musel bezpodmínečně získat Wisconsin. Výsledek by tak byl znám někdy brzy ráno amerického času.
Pouze pokud by Trump prohrál jak Floridu tak Georgii a Severní Karolinu, což je ale nepravděpodobné, věděli bychom, kdo zvítězil ještě během noci. Prezident sice rád mluví o tom, že oficiální vítěz musí být znám nejpozději ráno po volbách. Jenže žádná taková povinnost neexistuje. Ve vlastním zájmu by si měl přát, aby tomu tak nebylo, protože s největší pravděpodobností jediný způsob, jak by k tomu mohlo dojít, je že tím vítězem bude Joe Biden.