Marketingová bublina, jak je vláda připravena na další vlny koronaviru, splaskla. Premiér Babiš se znovu postavil do role mikromanažera, který vyřeší všechny problémy, které měly být vyřešeny už dávno. Naposledy s frontami na testování v Nemocnici Na Bulovce.
Premiér Andrej Babiš oznamoval s ukončením nouzového stavu v polovině června vítězství na koronavirové frontě. „Jsme připraveni na druhou vlnu. Máme skvělé technologie, chytrá karanténa funguje. Z první vlny jsme se poučili,“ hlásil tehdy a leckdo tomu i uvěřil. Byl to nepodložený optimismus.
Nic než marketing
Nefunguje ani chytrá karanténa, ani další projekty typu eRouška. Zaseklo se testování v regionech, přičemž na přípravu a posílení kapacit měl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dost času. Rozčarovaní experti ze skupiny COVID19CZ, kteří se na vývoji těchto technologií podíleli, dnes přiznávají, že stát zaspal a nebyl schopen uvést výsledky jejich práce do praxe. Vládě šlo jen o vytváření povrchního marketingu, jak má vše pod kontrolou.
Pozdní řešení nákazy v karvinských dolech odkrylo jako vedlejší efekt systémové závady a zanedbání rezortu zdravotnictví. Premiér začal po tomto fiasku znovu improvizovat a výsledkem je sestavení nové Rady vlády pro zdravotní rizika, suplující krizový štáb.
O Babišově nepohodě svědčí jeho stesky, že jsme byli údajně „celosvětovým vzorem, a teď si to kazíme“. Neměl ovšem na mysli výpadky v systému, mizernou komunikaci a informovanost státní správy, ale nezodpovědnost občanů, jako v pražském baru Techtle Mechtle. Jednostranné přehazování viny na všechny ostatní bez náznaku přiznání vlastního pochybení však dlouho nevystačí, stejně jako „náhodné“ úpravy statistik nemocných a hospitalizovaných.
Mikromanažer v Nemocnici Na Bulovce
V situaci, kdy hrozí ztráta pracně budovaného mediálního obrazu úspěšných bojovníků s čínským virem, se premiér Babiš vrací do počáteční role mikromanažera. V čele nové rady se rozhodl vytvářet dojem, že vyřeší všechny problémy spojené s epidemií, a zejména ty, které měl rezort jeho teflonového ministra Vojtěcha vyřešit už dávno.
Příkladem je aktuální akce premiérova PR týmu v Nemocnici Na Bulovce, se kterou se pochlubil na sociálních sítích. „V 7:40 jsem se zašel neohlášeně podívat na odběrné místo Nemocnice Na Bulovce. Oproti minulé sobotě, kdy mě doběla vytočila fotka dvouhodinové fronty, což byl důvod, proč jsem se přes víkend rozhodl zapojit Armádu České republiky a zřídit Radu pro zdravotní rizika, je to podstatné zlepšení,“ píše.
Pomiňme, zda předseda vlády myslel vážně repliku, že jedna fotka jedné fronty na testování, jakkoli nepříjemná a ostudná, může být důvodem, že zapomene na veškerá svoje předchozí prohlášení o funkčních systémech a založí nové komplikovaně řiditelné těleso se zapojením armády, což je spíš příznakem porážky a neúspěchu dosavadní strategie. Snad šlo jen o slovní neobratnost.
Přepadovka mimo ordinační hodiny
Zarážející je premiérovo přiznání neohlášené přepadovky, což evokuje atmosféru fízlování a zostřeného státního dohledu. Tedy nástrojů, které Babišovi nejsou cizí. To neměl dostatek seriózních podkladů od svého ministra zdravotnictví, pod něhož tyto nemocnice spadají, že se rozhodl podstoupit toto divadélko? Nebo mu už nevěří?
Pointou této bizarní aktivity je skutečnost, že ordinační hodiny v odběrovém místě začínají v 8:00. Babiš tedy prováděl neohlášenou inspekci už dvacet minut před přijetím prvního pacienta, kteří jsou zváni na konkrétní hodiny. Později reagoval, že tam byl přítomen až do 8:15, prý není idiot, jak si někteří myslí.
To říká on. Opravdu ale nemá nic důležitějšího na práci, že může předvádět podobné mediální scénky? Když si na ně potrpí, proč nejel včas do Moravskoslezského kraje, kde kulminovala epidemie na Karvinsku, a přehazoval odpovědnost na hygieniky? Nejspíš usoudil, že by kontakt s havíři a místními samosprávami nemusel vzhledem k zanedbání situace státem dopadnout nejlépe. A to se na sociální sítě nehodí.
Tato tragikomická mikromanažerská etuda až příliš připomíná tiskovou konferenci vlády v polovině března, na které se premiér Babiš krátce po vyhlášení nouzového stavu dušoval, že je dostatek respirátorů, roušek, dezinfekce a dalších ochranných pomůcek. Ve skutečnosti se v té době a ještě dlouhé týdny poté nedostávaly ani nejvíce ohroženým zdravotníkům nebo pracovníkům v sociálních službách.
Dovezu vám respirátory
„Není pravda, že ve zdravotnictví nemají respirátory, řekněte mi, kde, a já jim je dovezu,“ řekl tehdy premiér doslova, jako by mělo být úlohou předsedy vlády rozvážet krabice se zdravotnickým materiálem.
Není to jeho úlohou, na rozdíl od podávání přesných informací o vývoji situace a co nejrychlejšího systémového zjednávání nápravy, pokud ministři selhávají. Tuto roli nezvládl a po několika týdnech se po ustavení Ústředního krizového štábu stáhl do mediálního pozadí.
Od té doby uplynulo téměř pět měsíců a situace se příliš neposunula. Z „premianta“ se stává odpadlík dotahující peloton, chytré technologie dosud efektivně zavedeny nejsou a na „místo činu“ se znovu vrací mikromanažer Andrej Babiš, spíše v roli připomínající pověstného komisaře Clouseaua.
Už před časem platily výhrady Babišových oponentů, že je pro krizové situace naprosto nevhodný typ svým založením a charakteristickými vlastnostmi. Nemá strategické myšlení, neumí rozdělit kompetence a úlohy a potom kontrolovat jejich plnění. Umí se jen jájínkovsky vynášet do nebes, na kritiku reaguje podrážděně a oponenty jen uráží.
Toho budeme zřejmě svědky i v nadcházejícím období. Co bude premiér osobně kontrolovat příště? Jestli mají obchody nakoupenou dezinfekci, nejlépe z Agrofertu?