
Americký velvyslanec Nicholas Burns v Číně FOTO: Wikimedia Commons / Velvyslanectví USA v Číně / Public Domain
FOTO: Wikimedia Commons / Velvyslanectví USA v Číně / Public Domain

Vláda USA prostřednictvím svého velvyslance zakázala zaměstnancům v Číně, jejich rodinným příslušníkům a smluvním zaměstnancům s bezpečnostní prověrkou, aby měli jakékoli romantické či sexuální vztahy s čínskými občany.
O nejnovější bezpečnostní směrnici platné pro zaměstnance amerického velvyslanectví a tamních konzulátů informovala agentura AP s odkazem na čtyři zdroje obeznámené s novým pravidlem.
Směrnice vstoupila v platnost v lednu nařízením končícího velvyslance v Číně Nicholase Burnse, vydaným krátce předtím, než zemi opustil. V některých amerických agenturách se na navazování romantických vztahů a uzavírání sňatků s místními obyvateli vztahují přísná omezení, ale pravidlo jejich naprostého zákazu je od časů studené války něco naprosto nebývalého, píše AP.
Na americkém velvyslanectví v Číně již platilo omezení, které zakazovalo romantické a sexuální vztahy s čínskými zaměstnanci. Ti pracují jako ostraha nebo v dalších podpůrných rolích. Končící velvyslanec Burns ho ale rozšířil na vztahy se všemi čínskými občany, a to v lednu, jen několik dní předtím, než se vlády v USA ujal úřadující prezident Donald Trump. Burns prý vše řešil již dříve, když se na něj obrátili členové amerického Kongresu s tím, že dosavadní pravidla nejsou dostatečně přísná.
Nový zákaz má platit pro zaměstnance amerického velvyslanectví v Pekingu, konzulátů v Kantonu, Šanghaji, v Šen-jangu i ve Wu-chanu a také na konzulátu v Hongkongu. Zaměstnancům to bylo sděleno prostřednictvím neveřejného e-mailu.
Jedinou výjimku z pravidla tvoří američtí zaměstnanci, jejichž vztahy s čínskými občany vznikly před přijetím tohoto zákazu. Ti si mohou požádat o výjimku. Pokud bude zamítnuta, nezbývá jim než vztah ukončit, anebo opustit svou pozici. Porušení nařízení se trestá příkazem okamžitě opustit Čínu.
Jak AP připomíná, zpravodajské služby po celém světě dlouhodobě využívají atraktivní muže a ženy k získávání citlivých informací. Je všeobecně známo, že se tak dělo během studené války, kdy pracovníci amerických zastupitelských úřadů v zemích, jako byly Čína, Sovětský svaz nebo Kuba, podléhali z tohoto důvodu přísným omezením osobních styků s místním obyvatelstvem.
Americká vláda zcela zakázala svým zaměstnancům v zemích sovětského bloku a Číně přátelení, romantické schůzky i sexuální styky s místními obyvateli dosud jen na pár let, a to v roce 1987, poté co příslušníka námořní pěchoty v Moskvě svedla sovětská špiónka. Tato omezení platila jen do roku 1991, kdy byla po rozpadu SSSR opětovně rozvolněna.
Podobně uvolněná byla do ledna i situace v Číně, kde nicméně diplomaté měli opakovaně čelit snahám atraktivních čínských žen o sblížení, patrně s úmyslem získat přístup k tajným informacím. V čase rostoucího zahraničněpolitického napětí mezi Čínou a USA se navíc obětí tlaku svých vlastních tajných služeb mohou stát i ti Číňané, kteří s Američany vztah navážou z nezištných důvodů. Tajné služby je mohou ke spolupráci přinutit například zastrašováním a vydíráním.
Čínské ministerstvo zahraničí a řada dalších vládních institucí zakazují svým představitelům romantické či sexuální vztahy s občany cizích zemí a členové čínské armády a policie mají dokonce zakázáno bez schválení nadřízených opustit zemi, dodává agentura.