Sněmovna bude projednávat návrh KSČM na povinných pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance. Ačkoli by poškodil desítky tisíc malých a středních firem a rozděluje koalici, není bez šance. Část rezortů ANO je proti, ale ČSSD a premiér Babiš ho ve vládě podpořili.
Tento způsob vlády zdá se poněkud nešťastným, chtělo by se parafrázovat klasika. Stále častěji dochází k vnitřním rozporům, což znejišťuje konečné výsledky. Koaliční tenze se v poslední době projevují například ve sporech kolem bankovní daně, státních alimentů, výstavby vládní čtvrti, výdajů na české předsednictví EU, nebo na rozpuštění rezerv pojišťoven. Do této kategorie spadá i komunistický návrh na pět týdnů dovolené.
Proti malým firmám
Přestože by tato změna citelně zasáhla mnohé malé a střední firmy, má šanci projít v prvním čtení na nadcházející schůzi Poslanecké sněmovny. Podporuje ho totiž i ČSSD v čele s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, neodbytně prosazující stále více sociálních výdajů a práv zaměstnanců, než je pro už tak přetíženou státní pokladnu a firmy únosné. Proti je naopak Ministerstvo financí a Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Pět týdnů dovolené už dnes svým zaměstnancům poskytuje 70 procent firem. Zhruba 150 tisíc dalších zaměstnavatelů, udržujících dnes povinné čtyři týdny, dává svým zaměstnancům často jiné benefity, jako jsou mimořádné odměny, home-office nebo sick days. Nabízejí tak ze své pozice únosnou konkurenční výhodu na napjatém pracovním trhu, kde je nedostatek kvalifikovaných pracovníků.
Náklady 35 miliard
Před zavedením pěti týdnů dovolené varuje nejen středopravicová opozice, ale i Hospodářská komora. Podle jejích propočtů by tento „bohulibý“ nápad firmám zvedl celkové náklady o 35 miliard korun. V drtivě většině by to nejvíce pocítili živnostníci a malé podniky, bezpochyby významný segment české ekonomiky.
Tyto firmy, už tak postihované prudkým zvyšováním minimální a zaručené mzdy a dalšími státem nadekretovanými povinnostmi, by se v některých oborech a regionech mohly dostat až do vážných existenčních problémů.
Hospodářská komora varuje, že se vyšší náklady projeví snížením výkonnosti českého hospodářství. „Výpadek v tvorbě zboží a služeb se může projevit snížením ročního nominálního HDP České republiky až o 1 procento,“ uvádí se v jejím stanovisku. Tento nezodpovědný nápad má podle ní potenciál srazit českou ekonomiku na kolena.
Obojetný Babiš
O to podivnější je chování Babišovy vlády, která komunistický návrh projednávala loni v prosinci a nezaujala k němu žádné stanovisko. Jinými slovy si nechává otevřená vrátka, a to přesto, že vládní legislativci doporučovali jeho zamítnutí. Konečný verdikt tedy vysloví Poslanecká sněmovna, aniž byl z vlády vyslán jasný signál, jak se koalice zachová.
Do tohoto zatemňujícího scénáře zapadá výsledek hlasování ve vládě. Typicky obojetný postoj zaujal premiér Babiš. Navenek sice tvrdí, že by bylo lepší, kdyby stát firmám nic nenařizoval a nechal to na nich. Ministryně Maláčová však po jednání kabinetu prozradila novinářům, že pro návrh komunistů hlasovali vedle všech pěti ministrů sociální demokracie i dva zástupci hnutí ANO – včetně premiéra.
Babišovi tehdy nebylo dvakrát příjemné, že tato „indiskrece“ unikla do médií. Maláčová navíc dodala, že žádné stanovisko vlády fakticky znamená souhlas, a bude se dál vyjednávat.
Lákavý populismus
Ze zápletky kolem dovolené vyplývá několik závěrů. Znovu se potvrzuje, že komunisté mají na Babišovu vládu větší vliv, než navenek deklaruje. To se v poslední době projevuje nejen handlováním kolem státního rozpočtu a výdajů na zdravotnictví, ale i přístupem k jejich konkrétním poslaneckým návrhům.
Nejde jen o ostudné retroaktivní zdanění církevních restitucí, které skončilo u Ústavního soudu. Pětitýdenní dovolená je další v řadě. Ačkoli komunisté fabulují, že nebude mít výraznější dopady na podnikatelské prostředí, pocítily by ji i velké firmy, které by musely kvůli hrozícím výpadkům výroby najímat další pracovníky.
Dále se znovu potvrzuje, že šéf ANO nepřetržitě populisticky nasává atmosféru a vždy se v první řadě řídí vlastním prospěchem. Nabídnout zhruba milionu zaměstnanců povinný pátý týden dovolené je lákavé. Rozhodně naléhavěji než brát v potaz z toho vyplývající problémy části zaměstnavatelů. Navíc už mnohokrát prokázal, že ho malé firmy nezajímají, a pokud uvolňují místo na trhu velkým hráčům, tím líp.
Osud návrhu komunistů je tedy otevřený. Už jen Babišovo hlasování ve vládě minimálně vysílá signál, že jim pozorně naslouchá.