Senátoři projednají petici, která je žádá, aby se zabývali počiny prezidenta Miloše Zemana a případně se obrátili na Ústavní soud. Organizátoři shromáždili více než 11 100 podpisů a i s návrhem možné ústavní žaloby ve středu předali místopředsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS) a předsedovi petičního výboru Jaromíru Jermářovi (ČSSD).
Výbor se bude záležitostí zabývat nejspíše v dubnu. Nezdá se, že by akce měla velkou naději na úspěch. Bylo by třeba najít dvě třetiny hlasů ve Sněmovně i v Senátu, což asi nikdo neočekává.
Autorem petice je Michal Majzner. Podle něj jsou pro případnou žalobu tři důvody. Zeman soustavně šíří ruskou propagandu, nerespektuje ústavní hodnotový systém ohledně ochrany lidských práv a útočí na ústavní pořádek v Česku. Hrad už na petici reagoval. Mluvčí Jiří Ovčáček soudí, že organizátoři „ve skutečnosti jen nahrávají ruské propagandě“. „Je to také jednoznačný pokus přepsat výsledek demokratických, svobodných voleb,“ tvrdí. A dále: „Šokující je požadavek ‚prošetřit výroky‘. Svoboda slova, svoboda názoru platí v demokratické společnosti pro všechny, tedy i pro prezidenta republiky. Tento normalizační přístup musí všichni bytostní demokraté odmítnout,“ říká podle serveru České noviny Ovčáček.
Má podivné přátele
Nechme stranou, že zrovna bývalý novinář z komunistických Haló novin, který to dotáhl jako hlas svého pána až na Hrad, říká něco o normalizaci. Na té se podíleli jeho bývalí šéfové, stejně jako na potlačování svobody slova. Ale dejme tomu, že mezitím Ovčáček prozřel. O něj však ale nejde, jde o Zemana.
Otázky jsou dvě, jestli mají organizátoři petice pravdu a jestli má tato petice smysl. Pokud jde o ruskou propagandu, Zeman jí napomáhá. Válku na Ukrajině bagatelizuje. Loni na podzim, na konferenci na Rhodu, řekl: „Sankce libovolného typu jsou překážkou dialogu civilizací. Ti, kteří jako zbraň politického boje podporují sankce, vystupují proti fungujícímu dialogu civilizací. A místo dialogu přichází pouhé mlčení.“ Abychom to zkrátili, překážkou dialogu civilizací jsou tedy Spojené státy a Evropská unie. to nezní moc spojenecky vůči Západu.
Zeman o dialog zato usiluje tak, že jede na konferenci, kterou pořádá Putinovův známý Vladimir Jakunin, který je na seznamu lidí, na které Spojené státy uvalily sankce. Ukrajinský konflikt označil Zeman za cosi jako chřipku. Pokud jde o ochranu lidských práv, věnoval se jí třeba tak, že za návštěvy v Číně servilně chválil tamní režim a náš ústavní pořádek si pružně přizpůsobil jmenováním provizorní vlády bez důvěry ve Sněmovně. Podobných věcí by se našlo víc.
Tohle nebude stačit
Problém je v tom, že nic z toho nebude na sesazení Zemana stačit a nebudou na to stačit ani Zemanovy četné vulgarity, kterými snižuje vážnost prezidentské funkce. Zeman sice vypadá jako agent Moskvy, který zemi pomalu rozleptává (proto se tak líbí komunistům a všelijakým podivným nacionalistům), ale nic z toho se mu nedá přímo dokázat. Prostě se jeví jako člověk, který má občas divné názory, které ale mají i mnozí poslanci a senátoři. Odráží podivné názory části české voličské základny, což je o to patrnější, že ho o něco málo více než třetina voličů vynesla na Hrad v druhém kole v přímé volbě. Tento prezident třetiny voličů je teď ve funkci, na kterou nemá, kde zemi škodí a kde svůj úřad ztrapňuje, ale nedá se s tím nic dělat. Můžeme jen doufat, že nás ho zbaví příští volba a také ještě, že se mezitím nestane něco, co by vyžadovalo jeho zásadní rozhodování. Zeman nemá žádné zásady, o kterých bychom věděli. Má jen názory, které vypadají, že nejsou z jeho hlavy. Dokud ho ale nechytí při jasném činu vlastizrady, jsme na něho všichni dost krátcí.