Minulá sněmovna se po dobu čtrnácti měsíců nebyla schopna dostat k projednání návrhu zákona, jak do českého právního řádu zahrnout unijní pravidla pro audiovizuální vysílání. Evropské komisi již došla trpělivost a Českou republiku spolu se čtyřmi dalšími „hříšníky“ zažalovala. Ministerstvo kultury se oprávněně brání, že jeho vinou pokuta nehrozí.
„Vládní předlohu k evropské směrnici i přes složité covidové období ministerstvo zpracovalo a vládě předložilo v termínu,“ popisuje Jana Malíková, tisková mluvčí ministerstva kultury.
Uvedená směrnice totiž nabyla účinnosti 18. prosince 2018 a termín pro její převzetí do českého právního řádu byl stanoven do 19. září 2020. Ministerstvo návrh zpracovalo tak, že ho vláda schválila 17. srpna 2020. Návrh byl ihned po schválení vládou rozeslán 26. srpna 2020 poslancům jako tisk 981/0. Organizační výbor sněmovny projednání návrhu 3. září 2020 doporučil v usnesení č. 309 a jako zpravodaj byl určen poslanec Pirátů Tomáš Martínek.
Legislativní proces však nebyl vůbec zahájen, tisk ležel ve sněmovně přes rok, aniž by o něm poslanci zahájili diskusi, a to přes několik urgencí, které ze strany ministerstva i vlády byly do parlamentu zaslány. Až do konce volebního období se projednání tohoto tisku poslanci nevěnovali.
Ihned po říjnových volbách, po nichž byla Babišova vláda vystřídána vládou Petra Fialy, muselo ministerstvo kultury z formálních důvodů předložit totožný návrh zákona k opětovnému schválení vládě a po vládním schválení byl návrh předložen nové poslanecké sněmovně. První čtení návrhu pak proběhlo 22. března 2022, tedy rok a půl po uplynutí termínu, který byl k zahrnutí unijních pravidel stanoven. V nejbližší době lze očekávat projednávání návrhu zákona ve druhém čtení v poslanecké sněmovně.
Směrnice, o kterou se jedná, má zlepšit ochranu dětských diváků, podpořit kulturní rozmanitost vysílaných děl, rozšířit definici nezákonného a škodlivého obsahu na internetové platformy pro sdílení videonahrávek a také stanovuje povinný podíl nejméně 30 procent evropské produkce v digitálních videotékách.
Protože však Česko vinou minulé poslanecké sněmovny nesplnilo ve stanovené lhůtě svou povinnost, zahájila s ní Evropská komise řízení pro porušení povinnosti, jehož výsledkem je rozhodnutí o žalobě. K samotnému podání této žaloby dojde s odstupem několika týdnů, do té doby má Česká republika prostor na urychlené dokončení transpozičního procesu. „Ministerstvo kultury si bylo vědomo možných následků neprovedené transpozice a za tím účelem bylo do poslanecké sněmovny zasláno několik dopisů s žádostí o přednostní projednání jak v předchozím volebním období, tak i v tomto,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva Jana Malíková.